ארגוני המטופלים בקנאביס רפואי בישראל מחריפים את המאבק

“ישראל מקום ראשון בעולם בקנאביס רפואי”

כך זעקו כותרות המגזינים השונים בארץ ובעולם השבוע.
“ישראל: שיאנית העולם בשימוש בקנאביס רפואי” נכתב ב-YNET. “תכנית הקנאביס הרפואי בישראל זוכה בשבחים”, סיפרו מגזינים באנגלית לעולם כולו. אך נראה שכותרות לחוד ומציאות לחוד.

“המאושרים” יוצאים למאבק

בישראל ישנה קבוצה לא קטנה של אנשים אשר נחשפו לעובדות בנוגע לסגולותיו של צמח הקנאביס ולאחר תהליך ביורוקרטי לא קצר קיבלו אישור ממשרד הבריאות לצריכת מריחואנה רפואית (מריפואנה) בהתאם למגבלות אשר קבע המחוקק.

אמנם הדרך לאישור המיוחל אינה קצרה ולעתים אף נדרשים צעדים חריגים במיוחד בכדי לעורר את חמלתם של הגורמים המחליטים, אך מסתבר שגם לאחר קבלת האישור הרפואי המיוחל, חייהם של המאושרים אינם פשוטים וכרוכים במגבלות רבות אשר מונעות מהם לקיים אורח חיים תקין ונורמלי עד כדי כך שהם נאלצים להפוך לעבריינים בעל כורכם ועל אף האישור.

כיום ישנם בישראל מעל ל-8000 אנשים המטופלים בקנאביס רפואי ומן הטבעי הוא שקמו התארגנויות שונות בתוך קבוצת המטופלים אשר מטרתם לאגד את המטופלים לכדי כוח שיוכל לבוא בדרישות אל מול גורמי המערכת.

אחת ההתארגנויות הבולטות היא “עמותת הקנבוס בישראל” אשר החליטה לקחת את העניינים לידיים ולנסות ולעשות סדר בבלאגן.

כהכנה לקראת התכנסות “הוועדה למלחמה בסמים” שנערכה ב-06.03.2012, הכינו בעמותה מסמך המפרט את הקשיים וההגבלות מהם סובלים אלו שאושר להם הטיפול בקנאביס רפואי במקום חומרים כימיים וכדורים ממכרים כאלה ואחרים.

[wp_lightbox_prettyPhoto_anchor_text_pdf link=”https://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/uploads/pdf/anti-drug-commitee.pdf” width=”900″ height=”500″ title=”לצפייה במסמך” text=”לצפייה במסמך שהכינו בעמותה לקראת הדיון בוועדה”]

עיקרי טענות המטופלים

קנאביס ישראלי

מעמדו החוקי של הקנאביס כסם מסוכן

מעמדו החוקי של הקנאביס כסם מסוכן בפקודת הסמים של ישראל הינו אבסורד מוחלט שכן הוכח כבר בעשרות ומאות מחקרים שונים כי הקנאביס איננו מהווה גורם מסכן לצריכה של בני אדם.
שנית, תרופות כימיות ממכרות אשר גם כן נחשבות לסם מסוכן נמכרות ע”י רופאים מומחים ללא שום צורך באישור משרד הבריאות ואילו המטופלים בקנאביס נאלצים להמתין לאישור של משרד הבריאות אשר לעתים מתעכב מספר חודשים ויותר.
“ניכר כי כוחם של הלוביסטים הפועלים לקידום חברות התרופות בכנסת הינו חזק מאוד ואלו מונעים את כניסתו לשוק של מוצר חינמי אשר לבטח יפגע בהכנסותיהן של חברות אלו”, נכתב במסמך.

איכות התרופה

רוב מוחלט של המטופלים בקנאביס רפואי מתלוננים תכופות על האיכות הירודה של הפרחים וכן על חוסר אחידות בין ספקי הקנאביס הרפואי השונים.
בנוסף, מציינים המטופלים, כי בניגוד לקנאביס רפואי המחולק בארצות מערביות אחרות, לקנאביס הרפואי המחולק בישראל לא נקבע תקן מסודר ולא מתבצע סימון מוצרים ופיקוח אחר מרכיבי הקנאביס (איכות האריזה, הפרדת הזנים, בדיקות מעבדה, כמויות של החומרים הפעילים, THC, CBD, טריות וכיוצ”ב).

היתר להקמת “מועדוני חמלה” וגידול עצמי

במדינות רבות בהן ישנה לגליזציה של קנאביס רפואי, ניתנו לחולים היתרים להקמת מועדונים בהם יוכלו לגדל את התרופה בעצמם.
כל בקשה שנשלחה לאישור כזה בארץ, נפסלה על הסף ע”י הגורמים המחליטים.

זליגת הקנאביס לשוק

טענה זו, החוזרת שוב ושוב בדיווחים מפי גורמי המשטרה הבכירים, שמה את המטופלים בסטאטוס אוטומטי של “עבריינים” שכן מודבקת להם תווית כאילו הם אלו האחראים לאותה זליגה.
בפועל, אם יש בכלל כזו זליגה, האחריות היא של המגדלים ו/או של המשטרה ולא ייתכן שאנשים תמימים ייפגעו ממנה.

הדרכה לשימוש נכון במריחואנה

כיום אין מערך הסברה מסודר אשר עבר הכשרה למתן הדרכות וזאת על-אף הנחיה של משרד הבריאות משנת 2011.
בפועל, כל אחד מהספקים אימץ לעצמו שיטת הדרכה אשר אותה הוא מעביר למטופלים המגיעים אליו בפעם הראשונה.

מינונים וביורוקרטיה

הקנאביס הרפואי מחולק אחת לחודש בתמורה ל-370 ש”ח.
מטופלים אשר נמצאים במצב בריאותי קשה ביותר, נאלצים להסתפק בכמויות שאינן מכסות את כל החודש ועל אף המלצות מרופאים מומחים להגדלת המינון, במשרד הבריאות ממאנים להתיישר עם החלטות המומחים.

בנוסף דורש משרד הבריאות שכל חולה ייבדק ע”י הרופא המומחה אחת לשלושה חודשים, דבר אשר יוצר עומסים בלתי-ניתנים לגישור והתורים לאותם רופאים מתארכים עד לכדי חודשים רבים ויותר.

מרכזי החלוקה

משרד הבריאות מסרב לאפשר פתיחת נקודות חלוקה ברחבי הארץ מלבד זו של “תיקון עולם” ברח’ אבן גבירול בת”א.
כל שאר הספקים נאלצים לזמן את המטופלים אל בי”ח אברבנאל, דבר הגורם לעוגמת נפש למטופלים אשר מרגישים שמשייכים אותם לחולי נפש. כמו-כן, ישנם מטופלים המוגבלים בתזוזה ועקב המרחק הגדול, נאלצים לשלם עבור משלוח פעם בחודש במקרה הטוב או להתנייד בכל חודש למרכז לבריאות הנפש במקרה הפחות טוב.

מגבלות השימוש בקנאביס

כיום מופיעה ברשיון של כל אחד מהמטופלים האזהרה כי עליו לצרוך את התרופה בביתו בכתובת הקבועה בלבד.
הגבלה זו, מעבר להיותה פגיעה בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, הינה אבסורדית ולא ניתנת ליישום שכן ישנם מטופלים אשר עובדים למחייתם או כאלה שסתם רוצים לצאת להליכה בפארק.

קנאביס כטיפול בפוסט טראומה – PTSD

קנאביס כבר הוכח כגורם המטפל באופן חיובי ביותר באנשים הסובלים מפוסט טראומה ביניהם הלומי-קרב, קורבנות אונס ועוד.
למרות זאת, ממאן משרד הבריאות לאשר טיפול במריחואנה רפואית עבור אותם אנשים.

להאזנה לדיון במלואו

מסקנות הדיון בוועדת הסמים

הוועדה בראשות חבר הכנסת טאלב א-סנע סיכמה לשוב ולהתכנס לדיון נוסף בחודש יוני הקרוב.
אנו נעדכן כמובן על כל התפתחות.

צמח לא חוקי

מטופלים בקנאביס? מלאו את סקר ספקי הקנאביס בישראל.
מעוניינים להגיש בקשה לקבלת אישור לקנאביס רפואי? מלאו את טופס הבקשה.

צפו בכתבה שפורסמה בגלובס – “מאחורי הקלעים של תעשיית הקנאביס הרפואי”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר