ארגון הרוקחות מודה: 15% מהתרופות זולגות לשוק השחור

“מי שרוצה יכול לעבור ב-50 בתי מרקחת ולקנות 50 אריזות של תרופות – ואיש לא יידע” – כך מודה לראשונה נציג ארגון הרוקחות. לדבריו היקף הזליגה והשימוש לרעה בתרופות מרשם עומד על בין 3 ל-15 אחוזים מכלל המרשמים שניתנים – כלומר מאות אלפי מרשמים בשנה. “תרופות מסוכנות זולגות לשוק,” אומרת ח”כ זנדברג.

השבוע (ב’) נערך דיון מיוחד בכנסת בוועדה למלחמה בנגעי הסמים והאלכוהול, שעסק בשימוש לרעה בתרופות מרשם ובמניעת זליגתן לשוק החופשי.

עד 15% מהמרשמים – מזויפים וכפולים

במהלך הדיון טענו נציגי ארגון הרוקחות כי להערכתם היקף השימוש לרעה במרשמי תרופות, כולל זיוף מרשמים, שימוש כפול ונטילה לצרכים לא רשומים – עומד על עד 15% מכלל המרשמים הניתנים בישראל. היקף התופעה במספרים הוערך בשנת 2003 בכ-200 אלף מרשמים, ומאז מעריכים הרוקחים כי חל גידול בהיקף התופעה.

ד"ר רון תומר - מנהל הוועדה המקצועית של ארגון הרוקחות
ד”ר רון תומר – מנהל הוועדה המקצועית של ארגון הרוקחות

“באמצעים הטכנולוגיים הקיימים כיום קל לזייף מרשם ולקבל תרופה שהיא סם מסוכן הרבה יותר מקנאביס,” אמר בדיון ד”ר רון תומר, מנהל הוועדה המקצועית של ארגון הרוקחות. “מי שמזייף יכול לעבור ב-50 בתי מרקחת ולקנות 50 אריזות ואיש לא יידע, ולאחר מכן הכדורים האלה נמכרים באופן פרטי במחיר גבוה במאות אחוזים.”

מרבית תרופות המרשם שנרכשות באמצעות מרשמים מזויפים, זולגות לשוק ומגיעות לפיצוציות במטרה להימכר לקהל הרחב – במחירים זולים במיוחד הנמוכים בהרבה ממחירו של הקנאביס. למשל, בעוד שקנאביס עולה ברחוב כמעט כמו זהב – כ-100 ש”ח לגרם – תרופות המרשם נמכרות במחירים של עד שקלים בודדים לכדור – חזק וממכר הרבה יותר מקנאביס. כך למעשה הופך הקנאביס ל”סם שער” לסמים קשים – לא בגלל שזה אופיו, אלא בגלל המחירים הגבוהים שלו הנובעים מחוקי האיסור.

בניגוד לדאגה שמציג משרד הבריאות בנוגע לזליגת קנאביס רפואי, חשש המהווה מכשול אמיתי בדרך ללגליזציה בישראל או לפחות להרחבת ענף הקנאביס הרפואי – תרופות המרשם ממשיכות לזרום באין מפריע ולסכן את חייהם של מאות אלפי ישראלים כל שנה.

ראו גם: זליגה זליגה – בין ריטלין לקנאביס רפואי

“החשש המרכזי שעולה בדיונים על הקנאביס הרפואי הוא מזליגה שלו לשוק הפרטי, אבל אנו רואים שכבר כיום יש תרופות נרקוטיות שמופיעות בפקודת הסמים המסוכנים,” אמרה יו”ר הוועדה חברת הכנסת תמר זנדברג. “מדובר בתרופות שמכילות חומרים מסוכנים וממכרים בהרבה וכבר כיום התרופות האלו זולגות לשוק.”

דרושה: מערכת ממוחשבת

אחת הבעיות העיקריות שעלו בדיון היא החוסר במערכת ממוחשבת שתכלול את כל המרשמים הניתנים במערכת הבריאות, כזו שתאפשר לרוקחים בבתי המרקחת לוודא שהמרשם שמוצג להם אמיתי.

כיום תרופות מרשם הכוללות חומרים מסוכנים מנופקות לחולה באמצעות מרשמים ידניים פרימיטיביים וקלים לזיוף.

חברת הכנסת תמר זנדברג
ח”כ זנדברג: “תרופות מסוכנות זולגות לשוק”

“ברור שיש פה בעיה, אנחנו בהסתדרות הרוקחים הצענו לא רק להקים אלא גם לממן את המערכת,” אמר יו”ר הסתדרות הרוקחים דוד פפו, “לדעתנו בלמעלה מ-15% מהמרשמים נעשה שימוש לרעה שכולל גם מקרים שהרופא רשם לשימוש אחד והחולה לוקח לשימוש אחר.”

במהלך הדיון נטען כי כי קיים קונצנזוס בקרב כלל הקהילה הרפואית כי יש צורך במערכת ממוחשבת עוד משנת 2003, ולמרות שבמהלך השנים התקיימו דיונים נוספים בנושא הדבר מעולם לא יצא לפועל. “אני נדהמת לגלות שני דברים – עד כמה יש כאן קונצנזוס בין כל הגורמים על היקף התופעה הקיימת כיום של שימוש לרעה של זליגה של סמים מסוכנים, ממכרים ומזיקים בערוצים לגיטימיים דרך המסלול של תרופות מרשם, והעובדה שלמרות ההבנה המשותפת והברורה הזאת לא נרשמה התקדמות למערכת ממוחשבת לפיקוח על כל המרשמים,” הוסיפה זנדברג.

סגן מנהל אגף הרוקחות במשרד הבריאות, אלי מרום, אמר כי “תקנות הסמים המסוכנים קובעות שמרשם לסמים צריך להיחתם ידנית. יש שתי גישות להסדרת הנושא – האחת שיהיה מאגר שיכלול את כל המידע והמרשמים, והשנייה היא שכל רופא יוכל בעזרת אפליקציה להיכנס ולשלוח מרשם למאגר אלקטרוני, גם כשהוא בביקור בית, וזה ייתן מענה לאותם מרשמים שהם מזויפים.”

ראו עוד:
4 תרופות שאפשר להחליף כבר היום בקנאביס
מחקר חדש: “זליגת” קנאביס רפואי מצילה חיים
מחקר: צרכני מריחואנה משתמשים פחות בתרופות מרשם
דוקו: “מרשם להתמכרות” – מיליון ישראלים מכורים לתרופות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר