מגלגל...

אקוופוניקה: גידול צמחים אוטומטי על בסיס מים ודגים

אקוופוניקה: מערכת חסכונית ויעילה לגידול אוטומטי של צמחים על בסיס מים ודגים, ללא אדמה וכמעט ללא מגע יד אדם. כתב המגזין הצפין עד מטולה הרחוקה כדי להתרשם משיתוף הפעולה מעורר ההשראה בין ממלכת הצמחים לממלכת הדגים.

במקביל להתפתחות המהירה של תעשיית הדשנים המינרליים (מילה עדינה לדשנים כימיים) שאומצו במהרה על ידי רבים מהמגדלים הביתיים בישראל, חלה בשנים האחרונות גם עלייה במודעות לגידול קנאביס אורגני ושאר ירקות.

אחת השיטות המרתקות והיצירתיות ביותר לגידול אורגני היא השיטה האקוופונית: המערכת עצמה מזכירה מאוד מערכות הידרופוניות מוכרות עם מיכל השקייה בחלק התחתון של המערכת ושולחן ניקוז (או שתי חביות במקרה שלנו) עליו ישבו הצמחים.

אלא שבניגוד למערכות הידרופוניות, בהן יש צורך מתמיד בשילוב דשנים כימיים שאינם בהכרח ידידותיים לסביבה או לאדם, בגידול במערכת אקוופונית אין בכך כל צורך – זאת מכיוון שהדגים המצויים במיכל ההשקיה עושים בו את ההפרשות שלהם. אותן הפרשות מכילות למעשה מגוון רחב של יסודות ומינרלים היעילים לצמח וכך אין צורך בדשנים מבחוץ.

המים עושים את הדרך ממיכל ההשקיה אל שולחן הניקוז באמצעות משאבה המתוזמנת לפעול מספר פעמים ביום, ולאחר שהמים יעברו דרך הצמחים והטוף (המשמש כמצע גידול) הם יתנקזו חזרה למיכל של הדגים כשהם נקיים – כך נחסכים מאות ליטרים של מים בשנה!

גם זה בטח יעניין אותך

צפו בכתבה המצולמת – ביקור בגינה אקוופונית בצפון:


ראו עוד: מדריך להכנת תה קומפוסט
ראו עוד: תחליפים זולים ויעלים לדשנים של ביו-ביז
ראו עוד: גואנו – לשלשת עופות שתנפח לכם את הגאנג’ה!


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר