“אסלח, אבל לא אשכח” – תגובה לרופא הבכיר ש’חזר בתשובה’

"עליך להתנצל," דורשת עו"ד מרים בריינין, המייצגת מטופלי קנאביס רפואי, מפרופ' עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי באיכילוב, בתגובה לפרסום אתמול בו הוא צידד לראשונה בטענות המטופלים ומחה נגד הרפורמה בענף הקנאביס הרפואי.

לצד הערכה ופרגון על דברים שפירסם אתמול פרופ’ עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי באיכילוב, תחת הכותרת “רפורמת הקנאביס הרפואי מסבה נזק כלכלי ובריאותי לחולים“, היו גם מי שהעירו שמוזר שהרופא הבכיר “נזכר” רק עתה, אחרי יותר משנה של פעילות באסדרה החדשה, למרות שבמהלך הטמעתה, ועוד הרבה לפני כן, התריעו רבים על מה שצפוי: פגיעה בטיפול, עליית מחירים, מחסור במלאי, אי-זמינות, ועוד.

אך הביקורת הנוקבת ביותר כנראה באה למחרת, הבוקר (ד’), מצדה של עו”ד מרים בריינין, הסניגורית המייצגת בעתירה לבג”ץ שמתנהלת בימים אלו ושבמסגרתה דורשים העותרים, מטופלי קנאביס רפואי, להקפיא את הרפורמה, לאפשר להם גישה לכלל המוצרים כבעבר, להוזיל את עלויות הטיפול שעלו עשרות מונים, ועוד.

לטענת עו”ד בריינין, מאחר ובהודעתו אתמול אימץ למעשה פרופ’ וולף את טענות המטופלים, עליו להתנצל בפני מי מהם אשר מולם הוא היה לאורך השנים גורם מקשה שצידד בעמדות הרגולטור, שנתן חוות דעת משפטית נגד דרישותיהם, ושאף הפלה לכאורה בין מטופלים “סלבריטאים” ל”רגילים”, לדבריה עד כדי סיכון חיים של ממש.

“עליך להתנצל”

“‘פגשתי’ את פרופ’ וולף בכמה וכמה מקרים שונים בתקופה האחרונה,” כתבה. “בכולן לא התרשמתי מכזאת לוחמנות לטובת מטופלי הקנאביס. נהפוך הוא, הייתה שם צייתנות מוחלטת למערכת דורסנית. סלחו לי, אבל כמו פיל, לא אוכל לשכוח. לסלוח אולי כן, להתקדם הלאה – ברור, אבל לשכוח – לא אוכל.”

“אם החליט לשנות פתאום את עמדתו, שאפו. מודה ועוזב ירוחם, מודה לו שהחליט להשמיע בפה מלא את הביקורת עליה התרענו כבר לפני שנה בבג”ץ, מודה אך לא שוכחת. בחלומי הוא יודע מה משמעות מעשיו. אבל אם לא, אפרט בפני מי, לדעתי, עליו להתנצל.”

מרים בריינין (צילום: מולי גולדברג)
עו”ד מרים בריינין (צילום: מולי גולדברג)

“עליו להתנצל בפני הבן של ש.ס ז”ל, שהיה צריך להילחם במשרד הבריאות כדי לאפשר לאמו הגוססת בת ה-83 למרוח שמן קנאביס על פצעים מוגלתיים שהופיעו על חזה כרות השדיים. אבוי לבן שבישל למען אמו את המשחה מפרחים שקיבל ברישיון. בישל, סעד ומרח בעצמו. כשמשרד הבריאות הפסיק לה את הטיפול, ונאלצתי לעתור לבית המשפט – פרופ’ וולף נתן חוות דעת לבקשת מנהל היק”ר הרוקח יובל לנדשפט. הוא גיבה אותו לחלוטין, אבל שכח (או לא טרח) לבדוק או לדבר עם המטופלת עצמה. עמדתה לא הייתה רלוונטית. לעומתו, לבית המשפט הספיקו כמה תמונות בשביל להבין את גודל אסונה הרפואי ולאשר לה את הטיפול. מגיעה לבן התנצלות וגם לרופא שהמליץ לבן לפעול כך מלכתחילה.”

“עליך להתנצל גם בפני אשתו של י.ב ז”ל – שנפטר שבוע אחרי שנאלצתי להופיע במשרדו של פרופ’ וולף עם החלטת בית משפט בעניינו – ולמנוע בגופי את ביזויה. כל כך הייתה אומללה האישה שהתקשרה אליי באותו הבוקר, כשהיא לא מבינה למה ממשיכים להתעלל בה, למה לא מבצעים את מה שכבר הורה בית המשפט. רצה הגורל, בדיוק הייתי ליד בית החולים ועליתי למחלקה. בזמן שאנחנו היינו מחוץ למשרדך ואתה לא טרחת לצאת אלינו, י.ב גסס בבית בסבלו. איזה בזבוז דקות ארוכות וסופיות בחייהם המשותפים של בני הזוג. אחרי 6 שעות ביחד, קיבל הגוסס את מבוקשו. למות עם פחות כאב.”

“עליך להתנצל בפני הבת של א.ב.ז שהייתה צריכה לאיים בתביעה לא רק על משרד הבריאות אלא גם על פרופ’ גמזו מנהל בית החולים איכילוב ועל פרופ’ וולף בכבודם ובעצמם. איום על אפליה בין אמה, לבין מטופל ‘סלב’ אחר שרק כמה חודשים קודם קיבל בדיוק את מה שנגזל מאמא. בחודשים בהן נגזל ממנה הטיפול בקנאביס עד שהתערבתי, מצבה התדרדר לאין שיעור – מאישה מתפקדת היא חזרה לפרכס, פרכוסים מסכני חיים.”

מודה ועוזב ירוחם

בריינין לא חסכה ביקורת גם מבית החולים איכילוב עצמו. “בית החולים איכילוב, שמפרסם את דבריו של פרופ’ וולף כעת, היה מהראשונים לבלוע כמו צפרדע את תורת הטיפול בקנאביס שהמציאו בכירי היק”ר,” כתבה. “בלי לשאול שאלות, בלי להבין את המשמעויות, הנחיל את המדיניות על המטופלים ממקום של דורסנות ונהלים ולא ממקום של טיפול וחמלה. אבל מודה ועוזב ירוחם”.

פרופסור עידו וולף
פרופסור עידו וולף (צילום: איכילוב)

לדבריה “פרופ’ אחר שם, מנהל מערך גדול ומוכר, כתב לבית המשפט שמעולם לא ראה מינון קנאביס כל כך גדול לאישה שניצלה פעמיים מסרטן ונותרה עם כאבים. בזכות ‘מינון עתק כשזה’ (150 גרם בחודש) היא הצליחה בכוחות עצמה לגדל 4 ילדים לתפארת, לנצח פעמיים את הסרטן ולחיות בכבוד את חייה. אני מתביישת בשמו של אותו הרופא שמסקנות חוות דעתו לבית המשפט כשלו כשלים לוגיים, שאפילו השופט לא קיבל. כמה תלאות הייתה צריכה לעבור כדי לקבל את הטיפול שעזר לה כבר 7 שנים, במקום בו שאר הטיפולים נכשלו. אבל מודה ועוזב ירוחם.”

“הפוסט של פרופ’ וולף ערוך ומדויק,” סיכמה. “הוא מתייחס בדיוק לכשלים עליהם עמדנו בעתירה לבג”ץ. שנה קשה עברה מאז על המטופלים בקנאביס רפואי. פוליטיקה, אני מבינה, קשה להגיד את הדברים בזמן אמת ועדיף מאוחר מאשר לעולם לא. קשה לצאת נגד המערכת ומפחיד להישאר ללא גיבוי, אבל, בשביל זה לרופאים יש קוד אתי – קודם כל המטופלים. אז אנא מכם, תחזרו לרפא ותניחו את הפוליטיקה בצד.”

לבסוף כתבה כי “עכשיו הגיע הזמן שהדברים גם ישתנו. יש לפרק לאלתר את יחידת הקנאביס הרפואי על כלל גורמיה. לפעמים הדרך הכי טובה לבנות גשר שיסודותיו עקומים, היא להרוס אותו ולהתחיל מחדש. כמעט גנזתי את הפוסט הזה שלוש פעמים, אבל ניסיון החיים מלמד שהצהרות לחוד ומעשים לחוד. לכן, עד שהדברים ייפתרו, סיימתי את חופשת הלידה עבור מי שמחפש פתרונות מעשיים.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר