אסותא עוזבת את הקנאביס: 3,000 מטופלים מחפשים רופא חדש

בית החולים "אסותא" החליט שהפעילות בתחום הקנאביס הרפואי לא משתלמת לו לאור הנחיית משרד הבריאות כי חל איסור לגבות יותר מ-280 ש"ח לשנה למטופל. ד"ר משה זר-ציון, שטיפל מטעם אסותא בכ-3,000 מטופלי קנאביס, לא יכול על פי ההנחיות להמשיך לטפל בהם במסגרת פרטית והם נאלצים כעת לחפש רופא חדש

ד״ר משה זר-ציון, פסיכיאטר ומרדים, הודיע לאחרונה למטופליו על הפסקת פעילותו בתחום הקנאביס לאחר 10 שנות פעילות בתחום, אותה ביצע במסגרת עבודתו בבית החולים אסותא, סניף רמת החייל. 3,000 מטופלי קנאביס רפואי בהם טיפל בעשור האחרון נותרו ללא מענה.

לדברי ד״ר זר ציון ההחלטה לסגור את מרפאת הקנאביס באסותא הגיעה בעקבות מזכר שהפיץ לאחרונה משרד הבריאות ובו תזכורת לרופאי הקנאביס בארץ על כך שחל עליהם איסור לתת שירות בתחום הקנאביס – בין אם ניפוק רשיונות חדשים או חידוש רשיונות קיימים – במסגרת הרפואה הפרטית.

כזכור, בדיון בועדת הבריאות לפני כשנתיים נקבע כי רשיונות קנאביס יינתנו רק במסגרת הרפואה הציבורית, ורק בעבור סכום של כ-280 ש”ח לשנה למטופל. קופות החולים והרופאים טענו כבר אז כי מדובר בסכום נמוך שלא יכול להצדיק פעילות שלהם בתחום אך ועדת הבריאות ומשרד הבריאות התעלמו וקבעו כי אלו יהיו הנהלים.

מאז, למרות וגם בעקבות סירוב הקופות לפעול במתכונת זו, רוב הרופאים התעלמו מההחלטה והמשיכו לטפל בקנאביס במסגרת פרטית. חלקם גבו סכומים הוגנים כפי שהמליצה ועדת הבריאות, כלומר כ-280 שקלים, ואחרים הרוויחו הון לאחר שגבו עד אלפי שקלים רבים מכל מטופל.

לאחרונה פירסם כאמור משרד הבריאות תזכורת לרופאים, מעין אזהרה, על כך שעליהם לאפשר טיפול בקנאביס רק במסגרת הרפואה הציבורית. במקביל הודיע לחלק מהרופאים הפעילים ביותר בענף, למשל לד”ר לביה תמיר ואתמול גם לד”ר יעקב פוגלמן, כי לא יוכלו להמשיך לנפק רשיונות חדשים ו/או לחדש רשיונות קיימים.

“אי צדק ואי סדר”

“הנוהל הזה הפך את העסק ללא רווחי,” אומר ד״ר זר ציון היום (ד’) בשיחה עם מגזין קנאביס. “עד אז הייתה לנו אפשרות לגבות יותר כספים והייתה הכנסה, אבל ההנהלה החדשה של בית החולים החליטה שזה לא רווחי לה. בדקנו כל מודל אפשרי ויצא שזה המצב״. 

לדבריו, ניפוק הרישיונות לא הכניס לו כסף באופן פרטי וכעת הרבה שנים של ניסיון בתחום ירדו לטמיון. ״היו לי 3,000 מטופלים שעכשיו יצטרכו למצוא את הפתרון אצל רופאים אחרים. סידרתי לחלק מהמטופלים רופאים אחרים אבל יש לי מגבלות של זמן ואני לא יכול לדבר עם כל המטופלים. אני מודע לכך שהרבה מטופלים אובדי עצות״. 

״המהלך של משרד הבריאות לא מוצדק״, הוסיף ד״ר זר ציון. ״אני אישית חושב שמדובר בהגבלת חופש העיסוק ואני כועס על המהלך של משרד הבריאות. למה אני לא יכול לפתוח מרפאה ולתת את השירות הזה באופן פרטי? אני לא רואה את ההצדקה לכך.”

עוד לדבריו, “מדובר בנוהל חד משמעי, ואני לא יכול לבוא אל אסותא בדרישה לעבוד באופן פרטי על מנת לתת שירות למטופלים. אין פה דרך לעקוף את זה כי זה נוהל שנקבע בממשלה. זה מאוד מפריע לי הסיטואציה הזו, בעיקר כי אני יודע שעשינו למטופלים הרבה טוב״. 

״אף פעם לא היו לי בעיות מול משרד הבריאות,” הוסיף .”זה חלק מתסמונת הישראלית, אנחנו לא יודעים לפתור בעיות עד הסוף. הנהלים האלה גורמים לכל כך הרבה אנשים לסבול וזו גם ככה לא אוכלוסייה חזקה במיוחד. יש פה אי צדק ואי סדר״.

מבי”ח אסותא נמסר: “אסותא הפסיקה את השרות הפרטי של המרפאה לטיפול אישי ומתקדם בכאב. המטופלים קיבלו הודעה מראש על סגירת המרפאה ובשיחות אישיות הונחו לפנות לקהילה להמשך ייעוץ/טיפול”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר