אני חולה פרקינסון, קנאביס רפואי יכול לעזור לי?

שאלות למומחים של קרונוס על פרקינסון וקנאביס רפואי: נוירולוג מומחה בטיפול במחלת הפרקינסון מסביר אילו קשיים חווים חולי פרקינסון ואיך, מניסיונו, שילוב קנאביס רפואי בטיפול, מקל עליהם.

נוירולוג מומחה מטעם חברת “קרונוס” בעלת מותג הקנאביס “פיס נטורלס” מסביר: מה זה פרקינסון והאם וכיצד שימוש בקנאביס רפואי יכול לסייע להתמודד עם המחלה.

מה אנחנו יודעים על מחלת הפרקינסון?

פרקינסון היא מסוג המחלות שהביאה איתה העלייה בתוחלת חיים. המדע עדיין לא יודע את הסיבה שגורמת למחלה הנוירולוגית הזו להתפרץ, אך מה שידוע הוא ששכיחות המחלה גדלה ככל שתוחלת החיים עולה.”

איך מזהים את המחלה?

בזכות מוחמד עלי ומייקל ג’יי פוקס (בחזרה לעתיד), כולנו מכירים את הסימפטומים המוטוריים של המחלה, הרעידות. מעבר לרעידות הידועות, מחלת הפרקינסון מתאפיינת בהתנהלות איטית, כפיפות קדימה, פנים קפואות וסימפטומים נוספים. יש גם סימפטומים שאינם מוטוריים, אלא קוגניטיביים ומנטאליים, והטיפול בקנאביס רפואי מסייע בהקלה על המטופל בשני סוגי הסימפטומים.

איך מטפלים בפרקינסון?

הטיפול המסורתי כולל מתן ‘אל-דופה’, חומר כימי שחסר בגופם של חולי פרקינסון. בדרך כלל יש תקופת ירח דבש של 5 – 7 שנים בהן התרופה עוזרת, אך לאחר מכן מתפתחים סיבוכים כתוצאה מהטיפול עצמו. התרופות אפקטיביות לסדר גודל של 4-5 שעות ביום וככל שהטיפול מתקדם כך אורך הזמן בו התכשיר משפיע על המטופל, כמו גם האפקטיביות שלו, יורדים. כאן בדיוק נכנס לפעולה הקנאביס הרפואי.

איך קנאביס רפואי משתלב בטיפול בפרקינסון?

הרצפטורים של המערכת הקנבינואידית במוח הם מרכזי הפיקוח על התנועה המוטורית שלנו. הקנאביס הוא לא תחליף לתרופות לפרקינסון, אלא תוספת שבאה לעזור למטופל. הרוב המוחלט של חולי הפרקינסון מדווחים על שיפור מוטורי מובהק עקב שימוש בקנאביס. בנוסף, הקנאביס מפחית חרדה, מרגיע ומסייע לחולי פרקינסון לישון, מה שעוזר להם ולא פחות חשוב מכך, לסביבה הקרובה שלהם.

כיצד הקנאביס הרפואי מסייע לך כרופא בטיפול בפרקינסון?

אני רוצה שמטופל יצליח לצאת מהבית וללכת לקונצרט, למסעדה, להתפרנס ולהופיע בציבור. המלחמה לשמור על הצד המוטורי שלהם לא פחות חשובה מלשמור על הצד המנטלי שלהם. הרוב המוחלט של החולים מצליחים לנהל חיים תקינים ומלאים לשנים רבות, כשהקנאביס נותן למטופלים תקווה ואורך רוח להמשיך קדימה.

חדשות