טוען...

טיקטוק מסבירה לראשונה מדוע היא חוסמת חשבונות קנאביס

"אנחנו רשת מאוד ויראלית": דוברת הרשת הפופולרית טיקטוק בישראל משיבה לראשונה לשאלה מדוע לא מתאפשר להעלות תמונות וסרטונים של קנאביס לאפליקציה. למרות זאת, במקביל, מחקר חדש טוען שבני נוער רבים יותר נחשפים לסרטונים בטיקטוק שמציגים את השימוש בקנאביס כמצחיק ומשעשע

ככל שהשימוש בקנאביס הופך לפופולרי ולחוקי במקומות רבים יותר בעולם, כך גוברת נוכחותו של הצמח גם ברשתות החברתיות. בעוד שבפייסבוק או באינסטגרם יש חשבונות ותכנים רבים ומגוונים העוסקים בקנאביס, על שלל צורותיו והשפעותיו, בטיקטוק נראה שנוקטים בגישה מחמירה יותר כלפי הנושא. 

מי שמנסה לפתוח בישראל חשבון טיקטוק העוסק בקנאביס נתקל בחסימה מיידית, כשבתוך שניות ממש יורדים מהרשת כל תמונה או סרטון המציגים, למשל, פרחי קנאביס. כך קרה גם לנו במגזין קנאביס, כשניסינו לפתוח חשבון בטיקטוק שיציג את תכני המגזין. אין צורך לציין שבפייסבוק ובאינסטגרם אנו מפעילים חשבונות ומעלים תכנים בנושא מדי יום.

לדברי נטלי זיו, דוברת טיקטוק בישראל, בתשובה לפניית מגזין קנאביס השבוע, אכן מדובר במגמה של הרשת החברתית, שלא לאפשר העלאת תכנים בנושא קנאביס במדינות שבהן הוא אינו חוקי. 

“בהתאם לכללי הקהילה שלנו, ומתוך רצון לשמור על בטיחות החברים בטיקטוק, איננו מאפשרים הצגה או קידום בפלטפורמה של חומרים אסורים לשימוש, זה כולל קנאביס המוגדר במדינות בהן אנו פועלים כמחוץ לחוק”, אמרה זיו, שהוסיפה כי “כללי הקהילה בטיקטוק עומדים בפני עצמם ואינם קשורים לרשתות חברתיות אחרות. אצלנו זה אסור ואין על כך עוררין.”

עוד לדבריה, “האלגוריתם שלנו מאוד רגיש לגבי תכנים שאנחנו לא רוצים שיהיו אצלנו, למשל כמו האתגרים שהיו פעם. אנחנו רשת חברתית מאוד ויראלית ולוקחים אחריות על התוכן שעולה אצלנו”.

ואכן, חיפושים אחרי תכנים המציגים קנאביס ברחבי הרשת החברתית, שהחלה את דרכה כפופולרית בעיקר אצל בני נוער אולם נהנית היום מיותר ממיליארד משתמשים ברחבי העולם, העלו הרבה חרס ומעט מציאות.

בכל זאת, אם מתאמצים מספיק, אפשר לאתר חשבונות בטיקטוק העוסקים בקנאביס, למשל חשבון בשם “Marijuana Cheech and Chong”, המציג ביצועים לשיר קנאביס מתוך הסרט על הצמד הידוע משנות השבעים ציץ’ וצ’ונג. עם זאת, בחשבון הזה אין תמונות של פרחי קנאביס, צריכת קנאביס או משהו דומה להם, אלא רק את סאונד השיר ומשתמשים המצלמים את עצמם “מבצעים” אותו, כפי שפופולרי לעשות בטיקטוק.

חשבון אחר, שדווקא כן מציג קנאביס, אך בעקיפין וכנראה באופן כזה בו האלגוריתם של טיקטוק לא מזהה שמדובר אכן בקנאביס, הוא של השף הצרפתי המצליח Xavier Pincemin, שזכה בשנת 2016 בתוכנית “טופ שף” ומפעיל חשבון טיקטוק עם 2.3 מיליוני עוקבים. בחשבונו של השף, בין כל סרטני הבישולים הייחודיים שהוא מעלה, “מתחבאים” גם סרטון להכנת חמאת קנאביס שעלה בנובמבר 2021 וזכה ל-512 אלף לייקים, או סרטון מספטמבר 2021, שבו הוא מכין מעין “חטיף ג’וינט”, שזכה ללא פחות מ-944 אלף לייקים.

https://www.tiktok.com/@xavierpincemin/video/7034849887841832198

כך או כך, קשה מאוד לצנזר תופעה עולמית רחבה כמו השימוש בקנאביס, במיוחד כשהיא הולכת וצוברת תאוצה גם בבתי המחוקקים. על פי מחקר חדש, שנערך באוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה ופורסם בשבוע שעבר, בני נוער רבים יותר נחשפים לסרטונים בטיקטוק שמציגים את השימוש בקנאביס כמצחיק ומשעשע, ולא כמסוכן. 

במחקר לא ניתנו הקישורים לסרטונים שנבדקו, כך שאי אפשר לקבוע בדיוק איזה תכנים הם מציגים והאם נראים בהם פרחי קנאביס או צריכת קנאביס, אולם באוסטרליה כידוע אין לגליזציה של קנאביס, כך שסביר להניח שטיקטוק חוסמת גם שם תכנים בנושא, כפי שנעשה בישראל.

אחת מהחוקרות, הדוקטורנטית בריינה רתרפורד מהמרכז הלאומי לחקר שימוש בחומרים בקרב בני נוער, אמרה כי המחקר ניתח 881 סרטונים שזמינים לציבור בטיקטוק, כדי לקבוע כיצד תוכן הקשור לקנאביס נראה על ידי המשתמשים.

“המחקר שלנו מצא שרוב מוחלט מהסרטונים שנבדקו מציגים את הקנאביס באור חיובי, והללו נצפו יותר מ-417 מיליון פעמים”, אמרה רתרפורד. “רק 24 מתוך 881 הסרטונים – או 2.7 אחוזים – הזהירו את הקהל מפני הסכנות הכרוכות בשימוש בקנאביס בתדירות גבוהה”.

לדבריה, “זה מדאיג, מכיוון שאנו יודעים שהחשיפה הזו עלולה להשפיע על עמדותיהם של מתבגרים ולהוביל לשימוש בעייתי בקנאביס, המהווה סיכון לבעיות נפשיות או לירידה נוירופסיכולוגית. עם יותר ממיליון אוסטרלים צעירים המשתמשים בטיקטוק, יש צורך דחוף בהגבלות גיל או בשימוש באזהרות שיוצבו על סרטונים הזמינים לציבור ומתארים שימוש בחומרים”.

מחבר שותף במחקר, ד”ר גארי צ’אן, הוסיף כי “חלה עלייה בקבלה התרבותית והחברתית הנתפסת של הקנאביס, ובעקבותיה ראינו עלייה במספר הקבוצות שהן פרו קנאביס שהחלו לצוץ באינטרנט. מהסרטונים שנותחו במחקר זה, מצאנו שרובם המכריע תיאר את השימוש בקנאביס כהומוריסטי או כמבדר”.

אחרי שסיכם את המובן מאליו, סיפק ד”ר צ’אן מידע בהקשר לסרטונים שנותחו, ולשאלה האם רואים בהם צריכת קנאביס מעשית. “בסביבות 42 אחוזים מהסרטונים הציגו את היוצר, שדן בחוויות השימוש האישיות שלו בקנאביס”, אמר צ’אן, “וקרוב לרבע מהם קידמו את הקבלה של השימוש בקנאביס מבחינה חברתית או תרבותית”.

רתרפורד, שמדבריה אפשר להבין את עמדותיה השמרניות ביחס לקנאביס, אמרה עוד כי טיקטוק אכן ביצעה לאחרונה מהלכים כדי להגן על צעירים מהתנהגות מסוכנת באינטרנט, כולל הסרת האשטאגים המתייחסים במפורש לשימוש בחומרים אסורים, אולם עם זאת, הסרטונים עדיין היו זמינים לציבור.

“קנאביס הוא אחד החומרים הנפוצים ביותר בעולם בקרב צעירים, והוא נקשר לסיכון מוגבר לדיכאון ולהתאבדות בבגרות צעירה. לטיקטוק יש יותר ממיליארד משתמשים חודשיים פעילים ברחבי העולם, כאשר בארה”ב שליש מהמשתמשים הם מתחת לגיל 14 ו-63% מהאנשים בגילאי 12 עד 17 משתמשים בפלטפורמה על בסיס יומי. לפני שיהיה מאוחר, יש כעת הזדמנות משמעותית למזער את החשיפה של שימוש חיובי בחומרים אסורים, באמצעות רגולציה וניטור משופרים”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר