אמסטרדם הישראלית? המועמד למועצת חיפה מבטיח קנאביס חוקי

חיפה ירוקה: התרת השימוש בקנאביס ברחבי העיר, גידול ביתי של שני שתילים ואפילו פתיחת קופישופס בדומה לאמסטרדם – אלו סעיפי המצע החדש של דוד מגן, מועמד בבחירות המוניציפליות למועצת חיפה. "זוהי התחייבותי ואני מתכוון לעמוד בה," הוא אומר.

כבר היום מזוהה חיפה עם הצבע הירוק, זאת כמובן בזכות קבוצת הכדורגל המקומית מכבי חיפה – אך ייתכן שבקרוב יהפוך הירוק בעיר הצפונית לירוק עוד יותר.

דוד מגן, תושב העיר בן 34, מתורגמן במקצועו ובעל תואר שני במדע המדינה מאוניברסיטת חיפה המשמש כפעיל פוליטי במפלגת העבודה מזה עשור, השיק השבוע את הקמפיין החדש שלו לקראת הבחירות המוניציפליות שיערכו בעיר בסוף השנה (2018).

דוד מגן
דוד מגן (תמונה: פייסבוק)

קופישופס והתרת גידול ביתי

למרות ששנים הוא התנגד ללגליזציה – ועל רקע ההתקדמות האדירה שעושה הקנאביס אל עבר המיינסטרים – שינה מגן את דעתו והחליט לשפר את סיכויי הבחירה שלו בעזרת הצעה מקורית ומעניינת לתושבי העיר: הפיכת הקנאביס למותר ברחבי חיפה.

"בעבר הייתי מתנגד חריף ללגליזציה של קנאביס אבל שיניתי את דעתי במאה ושמונים מעלות לאחר שנחשפתי למידע של תנועת 'דור האמת' שהראתה לי שצרכתי 'פייק ניוז' כל השנים," מספר הבוקר (ד') מגן למגזין קנאביס.

על פי הצעתו, במידה והוא ייבחר, תפסיק לחלוטין עיריית חיפה את רדיפת והפללת צרכני הקנאביס בעיר, וכן תתיר גידול אישי של עד 2 שתילי קנאביס בבית, תאפשר צריכת קנאביס ועישון שלו בקופישופס, תעודד הקמת חממות הידרופוניות ותתן תמריצים לחברות ועסקים בתחום הרפואה ומחקר הקנאביס.

ביטחון, תעסוקה ותיירות

לדברי מגן מהלך שכזה יביא לפתיחת אלפי מקומות עבודה חדשים ולצניחה בשיעור האבטלה, יכניס מיליוני שקלים במיסים לעירייה מארנונה, ישפר את התיירות ויעלה את כמות התושבים בעיר.

עוד הוא מעריך שאימוץ המודל שהציג יביא להאצת בנייה בעיר, ישפר את הביטחון האישי של התושב על ידי הפניית משאבי השיטור לטיפול בבעיות חשובות, יחסל את השוק השחור ואף יעלה ב-50% את מספר הסטודנטים הנרשמים ללימודים במוסדות האקדמיים בעיר.

חיפה ירוקה דגל
חיפה ירוקה עוד יותר – בקרוב? (תמונה באדיבות: 'חנות הדגל')

"בשנים האחרונות עובר העולם מהפכה: מהפכת הקנאביס," הוא אומר. "מה שבמאה ה-20 נחשב לסם מסוכן, המזוהה עם שולי החברה ומכורים ('סטלנים') הפך ללגיטימי ברחבי העולם במהלך שני העשורים הראשונים של המאה ה-21. הקנאביס הרפואי הוכח כתרופת פלא לבעיות רבות – ולמרבה השמחה, ישראל היא בין המובילות בתחום – בגידול ובפיתוח זנים חדשים, המקלים על הסבל של חולים רבים".

לסיום הבטיח כי "עכשיו, בבחירות 2018, מגיע סוף סוף גם הזמן של חיפה לעלות על הגל המרהיב שסוחף מדינות רבות בעולם. זוהי התחייבות שלי אליכם, חיפאיות וחיפאים – ואני מתכוון לעמוד מאחוריה".

סעיפי המצע החדש של מגן:

  1. הפסקת ההפללה בתחומי העיר חיפה – לא יבוצעו מעצרים\חיפושים הקשורים למשתמשי קנאביס ברחבי התחום המוניציפאלי של חיפה.
  2. התרת גידול אישי של עד שני שתילי קנאביס בתוך בית פרטי.
  3. התרת עישון קנאביס במרחב הציבורי במקומות בילוי שיבקשו היתר מיוחד לכך – בכפוף לשילוט ברור בעניין (בדומה למקומות המתירים מכירת אלכוהול).
  4. הקמת ועדה עירונית מיוחדת בעלת סמכויות למתן תמריצים והקלות לחברות העוסקות בתחום הקנאביס הרפואי להקים מעבדות חקר בתחומי העיר – בשילוב עם גורמי האקדמיה המעולים בעיר חיפה.
  5. עידוד יצרני קנאביס להקים חממות הידרופוניות בתחומי אזורי התעשייה בעיר חיפה.

יש לציין שהחוק הישראלי לא באמת מאפשר לעירייה לבטל את סעיפי פקודת הסמים בשטחה, אך מגן מציין כי העירייה בהחלט יכולה לדרוש מהמשטרה שלא לאכוף את עבירות השימוש לכל הפחות. "יש כאן הבעת עמדה וכוונה, ואני מקווה שבתור התחלה זה יהיה לפחות סמן דרך שיוביל לשינוי," אמר.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט