אלפים מקבלים רשיון קנאביס רפואי ללא עמידה בתנאי משרד הבריאות

איך אפשר לקבל רישיון קנאביס רפואי גם אם לא עומדים בתנאים שנקבעו לכך על ידי משרד הבריאות, האם המשרד מכיר את התופעה אך מעלים עין כדי שחברות בענף לא יקרסו מעודף סחורה ופשיטת רגל וממה צריך להיזהר לפני שמשלמים אלפי שקלים למי שמציע רישיון כזה

מדי חודש בשנתיים האחרונות מזנק מספר מטופלי הקנאביס באלפים רבים כשעל פי נתוני משרד הבריאות, נכון לסוף חודש ספטמבר 2021, היו בישראל כבר כ-102 אלף מחזיקי רישיון כאלה – זינוק של כ-200% מאז הוטמעה האסדרה החדשה בענף באפריל 2019.

ממה נובע הזינוק? תחקיר של מגזין קנאביס חושף כי לפחות בחלקו, המקור הוא שוק אפור במסגרתו ישנם רופאים שבאמצעותם ניתן לקבל רישיון קנאביס מבלי לעמוד בתנאים שנקבעו על ידי משרד הבריאות, כלומר גם אם לא סובלים מאחת מהבעיות הבריאותיות המופיעות ברשימת ההתוויות שניסח משרד הבריאות הכוללת סעיפים כמו כאב כרוני, פוסט טראומה, קרוהן ועוד. כמובן, במקרים אלו אין גם צורך לעמוד בתנאי הדרקוני שמחייב שימוש קודם במשככי כאבים ותרופות רגילות במשך שנה לפני קבלת קנאביס רפואי – והכל, בחלק מהמקרים, על פי הנטען, אף תוך פחות מ-24 שעות.

אותם רופאים אמיצים, שמעיזים לעשות את מה שלפני 5 שנים בימי האסדרה הישנה הוביל את אחד הרופאים שעשה זאת לקבל עונש 4 שנות מאסר בכלא, הם בעיקר, כך מסתבר, כאלה שנמצאים לקראת יציאה לפנסיה. הם מגלגלים עשרות אלפי שקלים בחודש בעבור ניפוק רשיונות ומרשמי קנאביס רפואי לישראלים שלכאורה אינם זכאים לכך על פי תנאי משרד הבריאות, בעיקר בהתוויות של כאב כרוני ופוסט טראומה המהוות כיום כ-60% מסך כל הרשיונות בענף.

“הרופא אמר לי מה להגיד לו, הסביר שהוא עושה זאת מסיבות אידיאולוגיות”

ירון (שם בדוי), מקיבוץ בצפון, בחור בריא לחלוטין לדבריו שלא סובל ממחלות כלשהן המזכות אותו לקבל רישיון קנאביס, סיפר למגזין קנאביס כיצד הצליח בעזרת רופא ששיתף איתו פעולה להערים על המערכת ולקבל רישיון. ״חבר סיפר לי שיש רופא בצפון שעושים איתו שיחה טלפונית של כמה דקות והוא מוציא רישיון תמורת כמה אלפים,” הוא מעיד. “חשבתי שזה לא אמיתי אבל אמרתי לעצמי, מה אכפת לי לנסות. דיברתי עם הרופא חמש דקות, הוא אמר לי להגיד לו שאני סובל מכאבים קשים בגב. והשיחה הסתיימה. אחרי כמה ימים קיבלתי את הרישיון ואת המרשמים במייל. שילמתי לו על השירות 5,000 ש״ח״. 

תודות מלקוחות
“הרופא לוקח 85% והשאר הולך אליי” – דוגמאות לתגובות של לקוחות ששלח לנו אלון (שם בדוי), אחד הגורמים שמציעים רישיון קנאביס רפואי לכל דורש

״זה אמנם מחיר יקר, אבל לטווח הארוך יוצא לי יותר זול,״ אומר ירון בתשובה לשאלה מדוע הסכים לשלם סכום כה גבוה על הוצאת רישיון. ״בחודש הייתי מוציא כ-3,000 ש״ח לקנאביס מהטלגרם, ופה בעוד כמה אלפים סגרתי את הסיפור ועכשיו אני יכול ללכת ולבחור בעצמי איזה זנים אני רוצה, זה מרגיש כאילו אני באמסטרדם״. לדבריו, אחרי קבלת הרישיון, הוא אף קיבל הדרכה מהרופא למקרה שיעלו שאלות. ״הוא אמר לי שכשאני הולך לחדש את הרישיון, גם אם זה יהיה אצל רופא אחר, אני צריך פשוט להגיד שאני סובל מכאבים קשים בגב וכך לבנות את הסיפור, וכמובן לשמור על דיסקרטיות מלאה. הוא אמר שאין סיכוי שיבטלו לי את הרישיון״. 

עדות נוספת שהגיעה למגזין קנאביס היא של הדס (שם בדוי), שקיבלה רישיון לקנאביס רפואי על פוסט טראומה למרות שמעולם לא סבלה מפוסט טראומה. ״כמה חברים שלי אמרו לי שהם הוציאו רישיון לקנאביס. הופתעתי כי ידעתי שהם לא סובלים משום מחלה,״ היא מספרת. ״הם אמרו לי שיש איזה פסיכיאטר שעושים איתו שיחה בזום ואחרי כמה ימים מקבלים רישיון. קיבלתי את המספר שלו, שלחתי לו הודעה בוואטסאפ. הוא ענה רק אחרי שלושה שבועות וקבע איתי שיחה בזום. בשיחה הוא אמר לי להגיד לו שאני סובלת מפוסט טראומה בגלל שחוויתי אלימות מצד ההורים כשהייתי ילדה. זה כמובן לא נכון אבל זרמתי. זו שיחה שנמשכה לא יותר מכמה דקות. הוא אמר לי שהוא עושה את זה מסיבות אידיאולוגיות בגלל שאין לגליזציה והקנאביס לא חוקי, וגם בגלל שמשרד הבריאות לוקח שליטה על השאלה איזה חולה יכול לקבל קנאביס ואיזה לא והוא מאמין שכל חולה צריך לקבל קנאביס אם הוא רוצה, בלי לעבור בירוקרטיה כל כך מורכבת.״ 

“אפילו לא דיברתי עם הרופא; משרד הבריאות מעלים עין כי יש עודף של סחורה”

“אחרי השיחה העברתי לו בביט 800 ש״ח ולהפתעתי אחרי שבוע קיבלתי רישיון. הייתי בהלם,״ סיפרה הדס. ״לא האמנתי שאני באמת אקבל רישיון ואוכל לקנות קנאביס בבית מרקחת. בהתחלה קצת חששתי אבל הבנתי מהחברים שלי שאין ממה לחשוש ושאפילו משרד הבריאות יודע מהדברים האלה אבל מעלים עין כי צריך עוד מטופלים בגלל שיש עודף של קנאביס שיש בארץ וגם בגלל הייבוא הבנתי. יש יותר מדי סחורה ואין מי שיקנה״. 

״מבחינתי לא עשיתי שום דבר רע,״ היא אומרת. ״כל עוד אין לגליזציה ואנחנו מקבלים חומר לא טוב מהשוק השחור, למה שלא נעשה קומבינות כדי לצרוך קנאביס טוב? הזקתי למישהו? לא. מאז אפילו הגדלתי את הרישיון שלי ל-50 גרם ואני כמו החולים האחרים שמקבלים קנאביס. לדעתי בכלל חצי מהחולים שיש להם רישיון לקנאביס הם פייק חולים וקיבלו את הרישיון כמוני״.  

גם טל, בחור בשנות ה-30 לחייו, סיפר למגזין קנאביס כיצד קיבל רישיון לקנאביס רפואי למרות שלא סובל משום מחלה שמצדיקה זאת: ״הבחור שאני מתארגן ממנו באופן קבוע אמר לי שיש רופא שמשלמים לו והוא מוציא רישיון. הבאתי לחבר 4 אלף ש״ח במזומן וכעבור כמה ימים קיבלתי את הרישיון. אפילו לא דיברתי עם הרופא עצמו. הבנתי שאותו בחור עושה את זה לעוד הרבה אנשים. הוא מביא לרופא לקוחות ולוקח חצי מהסכום לעצמו. ככה גם הוא מרוויח וגם הרופא״. 

רשיון קנאביס תוך פחות מ-24 שעות

הדס, ירון וטל הם לא היחידים שהצליחו להוציא רישיון לקנאביס רפואי בעורמה. למגזין קנאביס הגיעו עדויות של עוד עשרות מטופלים שבחרו לא להיחשף אבל הודו כי גם הם נחשבים למטופלי קנאביס מבלי שיהיו זכאים לכך מלכתחילה. 

איך הם עושים את זה? ובכן, תופעת ניפוק רישיון קנאביס למי שאינו זכאי לכך נפוצה למדי בימים אלו, ואף מפורסמת ברשתות החברתיות בגלוי. בחודשים האחרונים תחקירנית מגזין קנאביס אף עקבה אחרי מספר נותני שירותים כאלה, בעיקר ברשת האינסטגרם, שהסבירו לה  כי תמורת כמה אלפים, היא תוכל גם כן לקבל רישיון קנאביס ממש באותו היום. אחד מנותני השירות הזה הוא אף דמות מוכרת ובנו של עבריין מפורסם שהיה נשוי לדוגמנית והתגרש לאחרונה, שפירסם בגלוי בסטורי מדי יום על שירות להוצאת רישיון קנאביס רפואי ולא בהכרח לסובלים ממחלות המזכות אותם ברישיון. 

עוקץ רישיון קנאביס רפואי
כך נראה ניסיון עוקץ. ההמלצה: “לתת את הכסף עבור הרישיון רק אחרי קניית הקנאביס בבית המרקחת”

בתשובה לפניית התחקירנית, שהתחזתה למי שמבקשת לקבל רישיון קנאביס רפואי למרות שהיא בריאה לגמרי, הסביר לה אחד מנותני השירות הללו כי כל מה שעליה לעשות הוא למסור לו את מספר תעודת הזהות. הוא הבטיח לה שתקבל את הרישיון עוד באותו היום וללא צורך במסירת תיק רפואי וללא שיחה עם הרופא. גם שהתחקירנית ניסתה להקשות ולשאול האם משרד הבריאות לא יעלה על התרמית, נותן השירות השיב ״למה שיעלו, הכל בסדר, אחרי שתקבלי את הרישיון תלכי לרופא הרגיל שלך ותמשיכי להתלונן על הכאב כפי שרשום במרשם״.

בעבור השירות הוא דרש כ-5,000 ש”ח והבטיח, אחרי שהתחקירנית הביעה חששה מפני עוקץ, שהיא צריכה לשלם לו רק אחרי שהרישיון והמרשמים בידיה, ואף רק אחרי שהיא תצא מבית המרקחת עם הקנאביס בידה. “אני אבוא איתך לבית המרקחת, אתן לך את הרישיון, תיכנסי, תקני את הקנאביס, תצאי ותשלמי לי,” הסביר.

“85% מהכסף הולך לרופא, השאר אליי”

רק אחד מנותני השירות הללו, אלון (שם בדוי), הסכים להיחשף ולספר אודות הפעילות הזו, שכמובן יש ספק אם היא חוקית. לטענתו זה חוקי לגמרי, גם אם מקבלי הרישיון לא באמת חולים. אלון אף מצהיר שהוא עושה זאת במהירות שיא, תוך פחות מ-24 שעות. לטענתו הבקשות עוברות דרך מה שהוא מכנה “יועץ קנאביס”, שהוא זה שממליץ לרופא, אולי כדי שכך הרופא יוכל לטעון לאחר מכן, במידת הצורך, שקיבל את הפרטים מצד שלישי.

אלון, שפעיל באופן גלוי באינסטגרם (rishaion_canabis2@), אומר שהוא מתחייב לבקש את התשלום רק לאחר שהמטופל הטרי רכש את הקנאביס בבית המרקחת. אנחנו נדגיש שלא בדקנו זאת בעצמנו, ולא לוקחים אחריות על אמינות דבריו, אך בשיחה עם מגזין קנאביס הוא מספר שהוא עושה זאת במשך יותר משנתיים כשלדבריו זה נעשה באמצעות שני רופאים שנמצאים לקראת פנסיה ולכן לא חוששים מסנקציות של משרד הבריאות.

“רישיון עולה אצלי 5,500 ש”ח אלא אם כן מדובר באנשים שבאמת זקוקים לכך ויש להם אישורים ומסמכים ואז זה 4,500 ש”ח,” הוא אומר. “בהתחלה מקבלים 30 גרם בקטגוריה T20 כשהרישיון עם תוקף של חצי שנה קדימה. אפשר לחדש אחר כך אצלי שוב או דרך קופת חולים, אבל כל זה רק לבני 21 ומעלה.”

אלון, שסייע לנפק כבר אלפי רשיונות לדבריו, מדגיש כי הוא מקפיד להבהיר לכל פונה שכן אולי עומד בתנאי משרד הבריאות את המידע הנדרש כדי לקבל רישיון בהליך רגיל, דרך רופא, באופן שיעלה לו פחות כסף. “אני יכול לעקוץ אבל אני לא עושה את זה,” הוא אומר.

לדבריו, “אחרי שהמטופל מקבל ממני את הרישיון אני מסביר לו שהוא צריך לגשת לקופת החולים שלו לרופא הרגיל שלו ולהתלונן על כאבים, להמשיך את ‘המשחק’, ואז בחלוף כמה חודשים אפשר גם לבקש ממנו העלאה או חידוש ואז זה עולה גרושים. אצלי זה 700 שקל חידוש וכל 10 גרם העלאה 1,000 שקל.” איך מתחלק הכסף? שאלנו. “הרופא לוקח 85% והשאר הולך אליי,” השיב.

אלון גם נותן טיפ למי שחושש מעוקץ, ויש לציין שישנם אכן לא מעט עוקצים בתחום הזה, בעיקר בטלגרם, שמבטיחים רישיון, לוקחים את הכסף ונעלמים לאחר מכן מבלי להשאיר עקבות. לדבריו, “הדבר הכי חשוב הוא לתת את הכסף למי שאירגן לך את הרישיון רק אחרי שקנית את הקנאביס מבית המרקחת ולא רגע אחד לפני”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר