אלימות משטרתית וחיפוש לא חוקי בפיקניק קנאביס

לא כולם נהנו בפיקניק: צפו באלימות משטרתית קשה שגם היא היתה חלק מאירועי יום הקנאביס 2016, שעברו אמנם בשלום יחסי, אך גרמו גם לעוגמת נפש קשה לאחדים. “הכו אותי, ביזו אותי, השפילו אותי, קיללו אותי וגרמו לי לעוגמת נפש,” מעיד אחד האורחים שנפל קורבן לחיפוש בלתי חוקי של שוטרים סמויים.

אירועי “פיקניק קנאביס” 2016 נגמרו בצורה טובה יחסית, בוודאי לעומת האירוע הדומה שנערך לפני שנתיים ונגמר בעשרות מעצרים ואלימות משטרתית קשה.

עם זאת, ולמרות ברכות המארגנים על התנהלות המשטרה אותה ציינו לטובה, נראה שבאירוע היו גם כמה קורבנות שספגו אלימות ועוגמת נפש קשה – וזאת למרות שלא עברו לכאורה כל עבירה.

חיפוש לא חוקי

“השפילו, הכו וביזו אותי,” אומר עתניאל יעקב לויזון, צעיר שנפל קורבן לאלימות.

צפו:

“הגעתי לגן הורדים ואחרי בידוק ראשוני של שני מג”בניקים בכניסה, שהיו דווקא מאוד נחמדים, המשכתי ללכת לכיוון האירוע,” מתאר עתניאל.

“כשראיתי שני חבר’ה הצעתי להם צמידים ירוקים שמכרתי. באותו רגע כנראה בלשים שהיו שם ראו אותי מתעסק עם כסף ובשבילם זה היה כנראה חשד סביר. הם באו לעשות עליי חיפוש ואני סירבתי. ביקשתי תעודת שוטר ושיסבירו לי מה החשד סביר. אמרתי להם שכל עוד הם לא נותנים לי את שניהם אני מוכן שיקחו אותי לתחנה.”

עתניאל יעקב לויזון
עתניאל יעקב לויזון

בעקבות סירובו לחיפוש השוטרים לדבריו קיללו אותו בצורה מבזה, “השפילו אותי וביזו אותי, העלו אותי לניידת, ומשם לחקירה.” עתניאל נאלץ להפסיד את האירוע כולו וטוען שהבלשים סירבו להזדהות כבלשים. “הכו אותי, משכו אותי, הפילו אותי על הרצפה וערכו חיפוש לא חוקי. לצערי בגלל המקרה נפתח לי תיק ופיספסתי את רוב האירוע.”

עתניאל מבטיח שבקרוב מאוד תוגש תביעה למח”ש על התנהגות השוטרים באירוע.

שלילת רישיון

גם יונתן פרידלנד, צעיר ירושלמי שהגיע לאירוע להנות עם חברים, נפל קורבן למשטרה – הפעם בגלל אשמת נהיגה תחת השפעת קנאביס. את יונתן חייבו לתת בדיקת שתן ושללו את רשיונו וזאת לכאורה ללא חשד סביר וכשכלל לא היה בקירוב לרכבו.

“חניתי את הרכב לפחות 500 מטר מגן הורדים והלכתי ברגל משם. שניה אחרי שנכנסתי לגן (עוד לא מצאתי בכלל את הפיקניק) בחור ובחורה מתחילים לשוחח איתי ולשאול אותי איפה הפיקניק ושממש בא להם לעשן משהו,” הוא מתאר. “אמרתי להם שאני לא יודע כלום עדיין ושאין לי כלום לעשן, ואז הם הוציאו תעודת שוטר ואמרו לי לבוא איתם.”

“כששאלתי מה עשיתי לא בסדר הם אמרו שראו אותי נוהג לאירוע ואני חשוד בנהיגה תחת שכרות סמים ואני נדרש עכשיו (כמובן ללא שום שמץ של חשד סביר) לתת דגימת שתן.”

יונתן פרידלנד
יונתן פרידלנד

יונתן, כמו רבים, יודע ששאריות קנאביס נשארות בדם גם שבועות לאחר שימוש, וכן יודע שהחוק אינו מבדיל בכך, ועל כן החליט לסרב לבדיקה.

“סירבתי לבדיקה וכמובן שגם אם הייתי מסכים לבדיקה הרי אין זו שום אינדיקציה על הנהיגה שלי שהרי קנאביס נשאר במערכת השתן עד חודש לעומת אלכוהול שנשאר כ24 שעות,” הוא אומר. “מעבר לכך נחקרתי באמצע גן הורדים, נלקח ממני הרישיון נהיגה והרכב ל30 יום ויש לי משפט, וזה כשאני בכלל צריך לטוס לעבודה בחו”ל.”

“גם אם אני יוצא זכאי לגמרי המשטרה דפקה אותי ולא פשעתי בשום דבר,” הוא מתאר נואש. “אין פה שום דמוקרטיה בסיפור הזה וזה פשוט עצוב ובזוי שמשטרת ישראל יכולה לעשות מה שהיא רוצה למי שהיא רוצה… אני בוכה כבר 3 ימים ואין לי שום דבר לעשות בנידון… אני אזרח מן השורה שפשוט מואשם בכלום על סמך כלום!”

תגובת המשטרה: “השוטרים שאבטחו את האירוע אכפו את החוק ופעלו על פי דין.”

בעקבות האירועים נפתח דיון בנושא בדף המשטרה:

פיקניק קנאביס 2016
היו גם נפגעים בפיקניק קנאביס (תמונה: הצלם ישראל ורו, “ווינסטון”)

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט