מגלגל...
x

אלוקים באמת לא מרשה? מדוע המפלגות הדתיות נגד לגליזציה

המפלגות הדתיות והימין הקיצוני הצהירו שלא ישבו בממשלה שתקדם לגליזציה, אבל קנאביס נוצר על ידי השם יתברך - אז למה ההתנגדות? אולי בגלל הפחד לאבד ציות עיוור של המאמינים, אבל זה לא מצדיק רדיפת צרכנים שלא פגעו באיש. דתיים, התעוררו נא. דעה.

מה משותף לש”ס, יהדות התורה, איחוד הימין, התנועה האיסלמית והסיינטולוגיה? ההתנגדות המוחלטת לשימוש בחומרים שאינם חלק מאורח החיים הטוטליטרי שכל אחת מהקבוצות הללו מבקשות לשמר ולהנחיל לדור הבא.

לא סתם התנגדות. למרות תמיכה מוחלטת בהקלה על חוקי הקנאביס מצד כל מפלגות המיינסטרים בישראל, הודיעו המפלגות הדתיות והימין הקיצוני הדתי שלא ישבו בממשלה שתקדם לגליזציה.

מדוע?

להתנגדות המוחלטת לשימוש בקנאביס יש מקורות שונים בכל אחד מהפלגים שהוזכרו לעיל, אבל כולם נובעים משלושה מקורות:

  1. בורות בהערכת הסיכון
  2. פחד של פקידים מקבלת החלטות
  3. התנגדות לחקר התודעה על מנת ליצור ציות עיוור

בורות בהערכת הסיכון
על פי היהדות קיים כלל “ונשמרתם לנפשותיכם”; במסגרת כלל זה מצווה של אדם לשמור על בריאותו. עד כאן מדובר ברעיון מבורך, אך הרבנים שקובעים את הכללים “בשם אלוהים” כלל אינם מומחים להערכת סיכונים ולכן הקביעות שלהם מבוססות על התפישה הפופולרית בחברה.

וכך, כל עוד מקובל לחשוב שהקנאביס הוא חלק מקבוצת “הסמים המסוכנים לבריאות” אף אחד מהרבנים לא רוצה לקחת על עצמו את האחריות שמישהו ייפגע. לכן הם אוסרים זאת על בסיס “ונשמרתם לנפשותיכם”, מה שמצדיק לכאורה כל חקיקה פלילית שמחזקת את הציווי ה”דתי” לכאורה.

פחד טבעי של פקידים מקבלת החלטות
איפה הבעיה מתחילה? החברה גילתה שני דברים. הראשון – שהקנאביס לא כזה מסוכן. השני – שמדיניות ההפללה גורמת הרבה יותר נזק מהסיכון של הקנאביס, וגם אם זה לא חכם לצרוך קנאביס, זה הרבה יותר גרוע לרדוף אחרי המשתמשים.

עכשיו צריך למצוא את הפקיד המתאים בתאגיד “אלוהים” שיקבל את האחריות על עצמו ויודיע שמעכשיו הקנאביס אינו משוקץ ואפשר לא להפליל צרכנים, אבל אחריות כזו כבר קשה לפקידי הדת הבכירים, אלו המכונים אצלנו רבנים. כך גם אצל המוסלמים (קאדי).

בדיוק כמו כל פקיד אחר שטעה במשך שנים, הם מעדיפים להגן על הטעות שלהם ולנסות להסביר למה הטעות היא בעצם צודקת, מאשר להודות בטעות, לקחת אחריות ולשנות.

בעיה נוספת מלבד אגו ופחד מנטילת אחריות היא הערבוב הדתי בין אידיאולוגיה פרטית לאידיאולוגיה ציבורית. בחברה הליברלית יש אבחנה ברורה בין חיי הפרט מול עצמו, לבין חיי הפרט מול החברה. אדם מול עצמו רשאי לעשות דברים שגויים ואין לחברה זכות לכפות עליו בכח לא לעשות שטויות. בהחלט אפשר לנסות לעודד לכיווני התנהגות טובים, אבל לא באלימות.

בקרב הדת זה שונה – אם זו מצווה דתית לא לעשות שטויות, וצריכת סמים כולל קנאביס זה שטויות בלי הצדקה רפואית לדוגמא – אז זה אסור דתית ולפיכך אסור חברתית ומוצדק לחוקק כנגד זה. מדובר בבסיס המחשבה הטוטליטרי של כל דת ושלטון אלים שהתקיים אי פעם.

התנגדות לחקר התודעה על מנת ליצור ציות
אחד הדברים שלאורך השנים התנגדה אליו בתוקף הדת הנוצרית הוא חקר התודעה. הדת הנוצרית ראתה בחקר התודעה שיקוץ שאין כדוגמתו, זאת מאחר וחקר התודעה הוא הבסיס לחופש האדם. אנשי הדת סברו שאם אדם רשאי לחקור כיווני תודעה חדשים הוא ישיג הארה שלא באמצעות הדת ובכך יהווה תחרות על מעמדם.

היהדות, בעיקר זו שמגיעה מאירופה, הושפעה באלפיים השנים האחרונות מדפוסי החשיבה הנוצריים, ואף אכפה חוקים נוצריים בשל עקרון של “דינה דמלכותא דינה”, כלומר – חוקי המדינה חלים על הקהילה היהודית שבשטחה. במסגרת השפעה זו נכנס לתודעה היהודית החשש הכללי ממשני ומרחיבי תודעה, מתוך החשש שמדובר במעשים שירחיקו אדם ממשפחתו ודתו.

לא פלא אפוא שהיהדות שמקורה באירופה, דהיינו הציונות הדתית והחרדים האשכנזים, מתנגדים לחקר תודעה. מדובר בדפוסי חשיבה נוצריים שחדרו לתרבות היהודית, על אף שספק שהיו שם קודם.

ההפתעה הגדולה יותר נובעת דווקא מההתנגדות של ש”ס, אשר חלק מחבריה הביעו בעבר עמדות מתונות בנוגע לקנאביס בעיקר.

אריה דרעי (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)
מדוע הדתיים מתנגדים ללגליזציה? אריה דרעי (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)

היהדות שמקורה במדינות ערב פחות הושפעה מהנצרות, אך באיסלאם יש שני זרמים מרכזים, הזרם הסוני, והזרם השיעי שהוא כינוי על לעשרות זרמים שפרשו מהזרם הסוני, שמהותו שמירה על דפוסי העבר והתנגדות לכל שינוי. הזרם הסוני באיסלאם כולל בתוכו את דפוסי המחשבה של התנגדות למשני תודעה ולפיכך קיים איסור סוני לשימוש בקנאביס החל מהמאה ה-14.

ההתנגדות לקנאביס נובעת מבורות בהערכת הסיכון, פחד פקידי הדת מקבלת החלטות ולקיחת אחריות, ערבוב בין אידיאולוגיה פרטית לציבורית והתנגדות לחקר התודעה, שמקורותיה בנצרות ובאיסלאם הסוני.

ערכים יהודיים, או ערכים בכלל – אין פה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר