אי הפללה? בכל 40 דקות נפתח תיק על שימוש עצמי בקנאביס

חוק 'אי-הפללה באחריות' הביא אמנם לירידה בכמות התיקים על שימוש עצמי בקנאביס, אך היא צנועה בהרבה מהצפוי. במקביל החלה המשטרה לחלק קנסות במיליוני ש"ח לצרכנים, ונרשמה עלייה במספר החיפושים בבתים.

נתונים רשמיים חדשים מראים כי מאז כניסתו לתוקף של חוק הקנסות ("אי הפללה באחריות") נמשכת הפללת צרכני הקנאביס בישראל במלוא המרץ, עד כדי ממוצע של תיק פלילי אחד בגין שימוש עצמי בקנאביס בכל 40 דקות, או כ-1,100 כאלה בחודש.

מדובר אמנם בירידה של כ-45% לעומת החודשים שלפני כניסת החוק לתוקף, אז היה מדובר בתיק פלילי על שימוש עצמי בקנאביס בכל 20 דקות (כ-2,100 בחודש), אך עדיין הרבה יותר ממה שהיה צפוי להביא חוק שנקרא "אי הפללה" ולכאורה אמור היה לבטל את ההפללה או לצמצם אותה באופן משמעותי בהרבה.

תיקים שנפתחו במשטרה על שימוש עצמי בקנאביס (2018-2019 עד חודש יולי)

העובדה שעדיין נפתחים תיקים פליליים על שימוש עצמי בקנאביס נובעת מכך שחוק ה'אי-הפללה' אינו תקף בנסיבות מסוימות, לדוגמא כאשר הנאשם נתפס בפעם השלישית ואילך או כאשר הוא קטין, בעל עבר פלילי, ביצע עבירה נוספת במקביל (לדוגמא העלבת שוטר), או נתפס מחזיק מעל 15 גרם.

יתרה מזאת, נתונים אלו אינם כוללים אלפי ישראלים נוספים שספגו קנסות כספיים גבוהים ועל מנת להימנע מתיק פלילי נאלצו למעשה להודות בעבירה פלילית ולהירשם במרשם משטרתי נפרד שהוקם במסגרת החוק החדש ונתוניו טרם נחשפו.

המשטרה עומדת גם היום על סירובה לחשוף את מספר הקנסות שניתנו לצרכני קנאביס וכן את הסכום הכולל שהניבו קנסות אלו, כך שלא ניתן לקבוע אם האכיפה ירדה או אף עלתה. בגין סירוב זה פתח מגזין קנאביס בהליך משפטי נגד המשטרה.

במקביל, כפי שנחשף בחודש שעבר במגזין קנאביס, נרשמה דווקא עלייה חדה במספר צוי החיפוש שניתנו למשטרה לצורך חיפוש בבתים פרטיים בגין עבירות שימוש עצמי, ובהתאם גם עלייה במספר החיפושים שמבצעים השוטרים.

על פי הנתונים בשבעה החודשים הראשונים של 2019 קיבלה המשטרה 204 צווי חיפוש בבתים פרטיים בגין עבירת שימוש עצמי בלבד – כלומר צו חיפוש אחד מדי יום. נתון זה אף הוא סותר את הצהרות השר ארדן במעמד אישור 'חוק הקנסות', לפיהן המשטרה לא תמקד את האכיפה בחיפוש אחר צרכנים בבתים פרטיים.

מבחינת תיקי סחר בקנאביס, 2019 התחילה עם יותר תיקים מהשנה שקדמה לה, אך חלה ירידה משמעותית בין חודש פברואר (1176 תיקים) לחודש אפריל (471 תיקים), ובחודשים מאי-יולי הנתון כבר מקביל לזה של 2018.

תיקים שנפתחו במשטרה על סחר וייבוא קנאביס 2018-2019 (עד חודש יולי)

בתיקים על החזקה שלא לשימוש עצמי, ועל עבירות גידול וייצור סמים, לא נראו שינויים משמעותיים לפני ואחרי חוק הקנסות.

תיקים שנפתחו במשטרה על החזקת קנאביס שלא לשימוש עצמי 2018-2019 (עד חודש יולי)
תיקים שנפתחו במשטרה על גידול קנאביס 2018-2019 (עד חודש יולי)


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט