אי הפללה? אולי בתחילת 2018

השר ארדן לא עמד בהבטחתו להטמיע מודל חדש לאי הפללה ‘בתוך שלושה חודשים’ וכעת ברור כי זה יקרה רק ב-2018. היועמ”ש יגבש המלצותיו בשבועות הקרובים, כך בהודעת משרד המשפטים השבוע.

מיליונים מצפים להטמעת ‘מודל ארדן’ לאי הפללת צרכני הקנאביס בישראל, כפי שהבטיח לעשות שר המשטרה גלעד ארדן במסיבת עיתונאים בחודש ינואר 2017.

מלבד עלייה חדה באחוזי צריכת הקנאביס בישראל וכן שיא של כל הזמנים במספר מעצרי הקנאביס בישראל, טרם הוסר האיום הפלילי מעל ראשיהם של הצרכנים.

למרות שבהכרזתו הבטיח ארדן כי יישום הרפורמה ייושם בתוך 3 חודשים, חלפה מאז קרוב לשנה ללא שינוי מהותי, מה שהוביל למחאות חוזרות נגד השר, ברחוב, בכנסת ובעיתונים.

עם חזרת הכנסת מפגרה, לקראת חודש יוני 2017 – תום ‘3 החודשים’ עליהם דיבר השר, השיבו מלשכתו כי חוק הקנאביס החדש יהיה מוכן במועד, מה שהסתבר מאוחר יותר כחוסר דיוק.

לפני כחודשיים פורסמה הודעה נוספת מלשכתו של ארדן, בה הוא הודיע כי סיים את עבודתו על ניסוח הצעת החוק החדשה וכי הטיפול הועבר לידיו של היועץ המשפטי לממשלה.

גם זה בטח יעניין אותך

כעבור מספר שבועות נתגלה כי ארדן כנראה שוב לא דייק בדבריו וכי הצעת החוק כלל לא הגיע למשרדו של מנדלבליט, כך טענו אז במשרד המשפטים.

כעת מגיעות ההבטחות גם מצד משרד המשפטים, הנוקב לראשונה ביעד ומודיע בתשובה לפניית מגזין קנאביס כי לאחר דיונים ארוכים צפוי היועמ”ש לגבש את המלצותיו הסופיות כבר בחודש הבא, ינואר 2018.

“בחודש הבא צפוי להתקיים אצל היועץ המשפטי לממשלה דיון, בהשתתפות כל הגורמים הרלוונטיים לנושא, שבסיומו יגבש היועץ המשפטי את עמדתו בנושא,” נמסר.

אך גם לאחר שיגבש היועץ המשפטי את עמדתו בנוגע לנוסח הצעת החוק לאי הפללה, יאלצו המצפים להמתין עד שיחל הליך החקיקה, שעשוי לקחת גם הוא מספר שבועות לפחות, אם לא חודשים – ובסיומו יעודכנו חוקי האיסור על קנאביס.

כך או אחרת, החוק החדש לאי הפללה ייכנס לתוקפו רק במהלך שנת 2018, כפי שצפינו כבר לפני כחצי שנה.

כזכור על פי ‘מודל ארדן’ יוכלו מי שייתפסו עם קנאביס לשימוש עצמי בפעם הראשונה או השנייה, להמיר את הרישום הפלילי בקנס של 1,000 ו-2,000 ש”ח. בפעם השלישית יתכנו שלילת רישיון נהיגה וטיפולי גמילה ובפעם הרביעית הליך פלילי רגיל.

עם זאת תנאי מהותי להמרת העונש בקנס כספי, הוא שלא בוצעה עבירה נוספת לצד עבירת השימוש העצמי. כלומר מי שינסה לזרוק את הג’וינט הצידה (העלמת ראיות) או לסנן קללה קטנה (העלבת שוטר) או להפריע לשוטר במילוי תפקידו באופן זה או אחר – לא יהיה זכאי לקנס.

ארדן הסכים לדרישת מובילי המאבק לקדם ביטול רטרואקטיבי של הרישומים הפליליים כנגד מי שנעצרו על החזקת קנאביס לשימוש עצמי בעבר.

בשבוע שעבר חשפנו לראשונה מסמך חסוי של המשטרה, שלא חיכתה לשינוי חקיקתי וכבר הנחתה את המחלקות המשפטיות שלה להקל תחום התביעות כנגד מי שנתפסו מגדלים קנאביס, במידה ומדובר בגידול למטרות שימוש עצמי.

מלשכתו של השר ארדן לא נתקבלה תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר