איתן גורני נגד אסא כשר: “הוא טועה – קנאביס מסוכן מאלכוהול”

מחבר הקוד האתי של צה”ל, פרופ’ אסא כשר, הביע את תמיכתו בלגליזציה בועדת הסמים של הכנסת, והבוקר (א’) התראיין בנושא לגלי צה”ל, יחד עם מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים איתן גורני. גורני קבע שפרופ’ כשר טועה ושקנאביס מזיק הרבה יותר מאלכוהול. האזינו:

תנ”צ בדימוס עו”ד איתן גורני, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים (במקומו של יאיר גלר שהודח), טוען בראיון ליעל דן בגלי צה”ל כי פרופ’ אסא כשר, זוכה פרס ישראל ומחבר הקוד האתי של צה”ל, טועה כשהוא תומך בהסדרת שוק הקנאביס בחוק (לגליזציה).

“איננו מקבלים את המושג ‘סמים קלים’,” הדגיש גורני בראיון. “קנאביס אינו סם קל. העובדה שהוא פחות מזיק מהרואין או מקוקאין לא הופך אותו לסם קל. הקנאביס אינו במדרגה העליונה אמנם אבל גם הסם הזה דרכו להזיק.”

עו"ד איתן גורני - מנכ"ל (בפועל) הרשות למלחמה בסמים
עו”ד איתן גורני – מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים

“עם כל הכבוד לפרופסור אין דין אלכוהול כדין סמים כגון קנאביס. הקנאביס מזיק לא פחות מאלכוהול, אלא יותר מאלכוהול, והנזק שלו הוא קבוע יותר ולטווח ארוך,” הוסיף.

“אלכוהול אתה שותה, אתה משתכר ואחרי כמה שעות זה עובר,” הסביר, “הנזק של הקנאביס הרבה יותר גדול, ומי שלא מאמין שיבוא לכפרי השיקום וייראה מה הנזקים של הקנאביס.”

“אני לא רוצה להתחרות עם פרופ’ כשר, אבל יש כאן טעות,” סיכם, “התחום שלו זה אתיקה והתחום שלי זה סמים.”

האזינו:

אסא כשר
פרופ’ אסא כשר: “לגליזציה עדיפה על אי הפללה”

כזכור בשבוע שעבר התארח פרופ’ כשר בועדת הסמים של הכנסת וקבע כי רדיפת צרכני הקנאביס היא אינה מוסרית ואינה צודקת. “יש חופש לצרוך אלכוהול וראוי שיהיה חופש דומה גם בנושא קנאביס,” הסביר פרופ’ כשר, וקבע אף שלגליזציה עדיפה על מדיניות אי הפללה (דה קרימינליזציה).

כשר חזר בראיון הבוקר על דבריו מהועדה וקבע ש”אני מציע לבנות קודם את ה”גדרות” – מה עושים עם ילדים, חיילים ובנהיגה – ואז אפשר לעשות לגליזציה. לגליזציה תחת רגולציה, כלומר זה חוקי, אבל עם השגחה. המצב הנוכחי לא בריא למשטר דמוקרטי.” כשר גם קבע שהקנאביס הרפואי צריך להינתן ככל תרופה, על ידי רופא, ולא כפי שנהוג היום, דרך ורשימת התוויות ופקידים של משרד הבריאות.

ראו עוד
:
הרשות למלחמה בסמים: “ויקיפדיה טועה – קפה זה לא סם”
מנהל חדר מיון איכילוב: “אנשים מתים מקנאביס”
מחקר: אלכוהול הוא ‘סם מעבר’, לא מריחואנה

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי