שתי עסקאות חדשות, אינטליקנה עם מינוי מוזר וטוגדר מורידה מחירים

זה מה שעשו מניות הקנאביס הישראליות השבוע...

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: כמה באמת משלמת אינטרקיור על רכישת חברת בטר, מה הסיבה האמיתית לכך שטוגדר מורידה מחירים, מה פשר המינוי המוזר בחברת אינטליקנה, למה זה לא מפתיע ש-BOL רכשה את טלפארמה וגם – אחרי היו”ר גם סמנכ”לית הכספים של פארמוקן עוזבת ומתי ייכנס לתוקף ההסכם של תיקון עולם קנביט עם חברת אהבה.

אינטרקיור רוכשת את בטר

לפני כמעט שנה, בתחילת אפריל 2021, נחתם מזכר ההבנות לרכישת חברת הקנאביס בטר (Better) בידי אינטרקיור (Intercure), באמצעות תמורה שתשולם במניות של אינטרקיור. השבוע דיווחה אינטרקיור על כך שנחתם ההסכם המחייב בין השתיים.

להערכת אינטרקיור, העסקה צפויה להתבצע בתחילת הרבעון השלישי השנה כשהחתימה על ההסכם באה כשברקע, יוחאי גילד גולן, הבן של בעלת השליטה בבטר גליה ולן גילד ומי שהיה בעבר הרוח החיה בחברה והמייסד שלה, נידון כפי שפורסם לראשונה בארץ במגזין קנאביס ל-5 שנות מאסר בתאילנד בגין סחר בסמים לאחר שנתפס בדירתו באי קופנגן.

בעת החתימה על מזכר ההבנות באפריל 21, התחייבה אינטרקיור להקצות לבעלי המניות של בטר מניות שלה בשווי מצרפי של כ-35 מיליון דולר (112 מיליון שקל), וזאת על פי מחיר של כ-10 דולר למניה של אינטרקיור – מחיר שמתבסס על המחיר ששילמו המשקיעים בספאק (“שלד בורסאי”) אליו התמזגה אינטרקיור כדי להתחיל להיסחר בנאסד”ק.

אבל, יש לזכור שמניית אינטרקיור נסחרת כיום בכ-7.19, נתון נמוך משמעותית מ-10 דולר ששילמו המשקיעים בספאק ומהתחשיב שעל בסיסו נקבע השווי של בטר. או במילים אחרות: המחיר שמשלמת אינטרקיור על בטר הוא לא באמת 112 מיליון שקל, אלא 80.5 מיליון שקל לפי המחיר של מניות אינטרקיור נכון למועד כתיבת שורות אלו.

אינטרקיור פרסמה עוד כי היא מעריכה שהרכישה תתרום כ-50 מיליון שקל להכנסותיה, כשהיא ככל הנראה מתכוונת להכנסות בשנה שלמה. חוץ מזה, בשורת העלויות גם צפויה “סינרגיה”, שזה מונח האומר חיסכון בעלויות בעקבות מיזוג לכדי פעילות אחת. לדוגמה שכר מנכ”ל, חלק מצוות הנהלת החשבונות, חלק מהמטה ועוד חיסכון של עלויות נוספות בזכות גידול בפעילות – אלו דברים שקורים בדרך כלל כאשר חברה אחת רוכשת חברה עם פעילות “סינרגטית” לשלה.

בנוסף, חדי העין העוקבים אחר הנעשה בסקטור הקנאביס בפן השוק-הוני, ודאי שמו לב לכך שהשבוע ביום ראשון נרשמו ירידות במרבית המניות בסקטור, גם כחלק מהירידה המשמעותית בשיעור של כ-3% שחוו כלל המדדים בבורסה בגלל ההסלמה באוקראינה – אך אינטרקיור עלתה בכ-9.4%. הסיבה האפשרית לכך היא תגובה מאוחרת של השוק, יתכן גם של המשקיעים הזרים, לדיווח של החברה על צפי ההכנסות החזק לשנת 2021.

טוגדר תוריד את מחירי הזנים – צעד נואש להילחם בדבר נגדו אנחנו מתריעים כבר זמן רב?

השבוע שיווקה טוגדר (Together) לאחד העיתונים הכלכליים הודעה לפיה היא צפויה להוריד בכ-25% את מחירי הזנים שלה. מדובר במהלך שככל הנראה לא בא כפילנטרופיה או דווקא מתוך דאגה יוצאת דופן לקהילת המטופלים בארץ, אלא כנראה בעקבות סוגייה שכאן במגזין קנאביס דווח לגביה באופן חוזר ונשנה בסקירות שבועיות רבות ובכל הכתבות על דוחות החברה שפורסמו – המלאי העודף שהחברה מחזיקה כנראה במחסנים.

המלאי והנכסים הביולוגיים של טוגדר (שכוללים תוצרת שנמצאת בשלבי גידול בחווה) עומדים על לא פחות מ-53 מיליון שקל, זאת נכון לסוף הרבעון השלישי של 2021. המכירות השנתיות של החברה לעומת זאת, בנרמול שנתי של תוצאות הרבעון השלישי, עומדות על כ-15 מיליון שקל בלבד. כלומר, לפי קצב המכירות הנוכחי יקחו לחברה יותר מ-3.5 שנים עד שתמכור את כל המלאי הנוכחי שהיא מחזיקה, וזאת ללא התחשבות בתוצרת שהיא מגדלת כעת שגם היא תצטרך להימכר בתוך זמן יחסית קצר.

בניגוד לחברות נדל”ן למגורים לדוגמה, המלאי של חברות הקנאביס הוא עם תוקף מאוד מוגבל. בתוך בערך שנה מאריזת המוצרים (יש גם כאלה עם תוקף טיפה יותר ארוך), החברה צריכה למכור את התוצרת, אחרת היא תפוג תוקף. מה גם, שבתוך המלאי של החברה רשומה מן הסתם גם תוצרת שנשאר לה פחות משנה עד לפגות תוקף ומשכך החברה צריכה להאיץ את קצב המכירות, אחרת ההשקעה בתוצרת תרד לטימיון. ואיך מאיצים את קצב המכירות? עם הנחות על מוצרים.

עוד דיווחה טוגדר השבוע על כך שאחד משלושה בעלי השליטה בחברה, גיא עטיה, מכר מניות של החברה (0.55% מהון המניות) בתמורה לכ-385,000 שקל ובמקביל המיר אופציות שבבעלותו למניות בהיקף של כ-270,000 שקל, זאת באופן דומה למה שביצעו בעלי השליטה האחרים לפני מספר שבועות.

מה שבעלי השליטה בטוגדר עשו למעשה, במטרה להכניס כסף לקופת החברה, זה מכירת מניות לגורמים חיצוניים בשוק ההון שרוצים לקנות, ולאחר מכן המרה של אופציות בסכום שנתקבל מהמכירה. היתרונות של המהלך הם שבעלי השליטה שומרים בערך על שיעור אחזקתם בחברה, לא צריכים להביא כסף מהבית ומכניסים כסף לקופת החברה. מנגד, אותם הגורמים שקנו את המניות יכולים למכור את המניות בשוק, ולכן עסקאות כאלו יכולות ליצור לחץ למטה על מחיר המניה. 

במקרה של גיא עטיה ושאר בעלי השליטה בטוגדר, הכסף ששילמו להמרת האופציות נמוך מהתשלום שקיבלו על מכירת המניות, זאת מכיוון שהם שילמו מס של 30% מהמכירה. המס אגב עומד על 30% ולא על 25% כמו שמשלמים מרבית המשקיעים הפרטיים מכיוון שמס הכנסה ממסה ב-5% מס רווחי הון יותר על מכירת מניות כאשר מדובר בבעל שליטה.

יש להדגיש, כפי שהדגשנו בעבר, שאף על פי שהחברה מנסה לצייר את זה בצורה הזו, לא מדובר פה כלל וכלל במה שמכונה בשוק “הבעת אמון”, כאשר בעל השליטה בחברה רוכש עוד מניות של החברה ומכניס לה כסף מכיסו האישי. בכלל לא. הבעת אמון זה להביא כסף מהבית ואיתו לקנות מניות או להמיר אופציות כמו שעשה מנכ”ל אינטרקיור אלכס רבינוביץ לדוגמה שרכש מניות בשווי 9,530,000 ש”ח, או ורד רוזן שרכשה ב-1,450,000 ש”ח ממניות תיקון עולם קנביט או כמו שעשתה סולבר שרכשה מניות בשווי 300,000 ש”ח בקנאשור.

עוד דיווחה חברת טוגדר השבוע על כך שבכוונתה להאריך את תקופת המימוש של האופציה מסדרה 11 ולהוריד את מחיר המימוש שלה לכ-105 אגורות. פעולות שכאלו דורשות את אישור בית המשפט, בצירוף חוות דעתה של הרשות לניירות ערך וכן אישור אסיפת בעל המניות והאופציות של החברה. סביר להניח שהדבר נעשה בשביל לרצות את בעלי האופציות, לאחר הירידה החדה שרשמה במניית החברה וכן בשביל להכניס כסף נוסף לקופת החברה.

למרות ההתנגדות מבפנים: האם אינטליקנה מינתה לדח”צ אדם בעל ניגוד אינטרסים?

בהמשך לאסיפת בעלי המניות שזימנה אינטליקנה (Intelicanna) לצורך המינוי של אלעד גזית לתפקיד דירקטור חיצוני (דח”צ) – תפקיד שאחראי בחברה על הגנה על הזכויות של בעלי מניות המיעוט – השבוע דיווחה החברה כי האסיפה אישרה את המינוי בהצבעה שנייה שנערכה ביום ה’ לאחר שלא הגיעו להסכמות בהצבעה הראשונה בשבוע שעבר.

בשבוע שעבר כבר דווח בדבר שאלת ניגוד העניינים שלכאורה עשויה להיות בין גזית, שהינו בעל השליטה (50%) ודירקטור באתר שמקשר בין מטופלים לבתי מרקחת לרכישת זנים בתמורה לעמלה, כאשר בין הזנים שהוא מוכר באתר שלו לבין הזנים שאינטליקנה מוכרת באתר שלה ישנה חפיפה. יתרה מכך כזכור, בטופס המועמדות הראשוני שלו הוא כלל לא ציין את העובדה הזו ורק לאחר פניית מגזין קנאביס לחברה פורסם לבורסה טופס מתוקן.

דבר מפתיע למדי שקרה כעת, הוא שהמוסדיים – קרנות איביאי (IBI), קסם וסיגמא, הצביעו בעד המינוי שלו ולמעשה היוו הגורם הקובע שכן מהסתכלות על כמות ההצבעות עולה כי אילולא היו מצביעים בעדו, המינוי לא היה עובר את האסיפה. כלומר, המוסדיים, שהשקיעו בחברה לא באמצעות הכסף שלהם עצמם אלא באמצעות הכסף של הציבור – אישרו מינוי של דירקטור שיש חשש לניגוד עניינים בינו לבין החברה.

כצפוי: BOL רוכשת טלפארמה

השבוע דיווחה החברה הציבורית עמיר שיווק, המחזיקה בכ-36% ממניותיה של בול פארמה (BOL Pharma), על כך ש-BOL התקשרה בהסכם לרכישת חברת טלפארמה בתמורה לכ-21 מיליון שקל, וכן קיבלה אופציית רכש ונתנה אופציית מכר לפעילות של בית המסחר וההפצה טלפארם לבעלת השליטה בטלפארם, פישמן קמעונאות.

טלפארמה עוסקת בתחום בתי המרקחת, בדגש על מכירה של מוצרים מבית המרקחת באינטרנט עם משלוח עד הבית וכן מחזיקה בזרוע ייעודית בשם גרין פארם העוסקת בתחום הקנאביס. היקף ההכנסות או הרווחיות של טלפארמה לא דווח בדיווח, כך שלא ניתן לדעת האם החברה עודנה שחקנית משמעותית בענף כפי שהיתה בתחילת האסדרה החדשה.

עבור רבים הייתה זו הפתעה ש-BOL, שהייתה בעבר החברה ההפסדית ביותר ולאחר מכן ביצעה מהלכי התייעלות שהוכיחו את עצמם, מבצעת רכישה שכזו. אבל קוראי מגזין קנאביס זוכרים בודאי שכאן היה המקום היחידי בו נכתב עוד ברבעון השלישי של השנה שעברה שסביר מאוד להניח ש-BOL תבצע רכישות של חברות נוספות בהן בתי מרקחת.

סמנכ”לית הכספים של פארמוקן עוזבת

חברת פארמוקן (Pharmocann) דיווחה השבוע כי סמנכ”לית הכספים (CFO) של החברה, אביטל פרלשטיין, עוזבת את תפקידה בחברה. העזיבה בפועל תתבצע בעוד כחודשיים, 14.04, ככל הנראה על מנת לאפשר לחברה חלון זמן למצוא מחליף לפרלשטיין ולבצע לו חפיפה.

אף על פי שסמנכ”ל הכספים של חברה ציבורית מבחינת שוק ההון הוא הדמות השנייה בחשיבותה בחברה ושעזיבה שלו מצטיירת בדרך כלל כדבר שלילי שיכול להוריד מניות, במקרה הזה העזיבה אולי מובנת. פרלשטיין עובדת בחברה עוד מיום כניסתה לבורסה, וגם לפני הכניסה לבורסה היא הייתה סמנכ”לית הכספים של השלד אליו התמזגה פארמוקן (מדיקל קומפרישין)  – כך שבפועל היא עובדת בחברה מאז 2014. אחרי כל כך הרבה שנים, במונחים של נושא משרה בכיר, הגיוני שתפרוש מתפקידה. מה גם, שלא מדובר במבול של עזיבת בכירים כפי שקורה למשל בחברת יוניבו (Univo), אלא רק בעזיבה של סמנכ”לית ותיקה בחברה וכן של היו”ר לשעבר דן גילרמן שגם הוא עזב לאחרונה כזכור. יחד עם זאת, ייתכן גם שפרלשטיין יודעת משהו שעתיד לבוא, שלא ידוע עדיין לציבור, ולכן בחרה לעזוב עוד קודם.

תיקון עולם קנביט: שינוי טכני במסמכים והארכה נוספת למזכר ההבנות עם חברת אהבה

חברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) דיווחה השבוע כי חתמה על תיקון למזכר ההבנות עם חברת “אהבה מעבדות ים המלח” (AHAVA), במסגרתו אמורות השתיים לבחון אפשרות של פיתוח ליין מוצרים משותף המבוסס על “רכיבי קנאביס” (סביר להניח שבעיקר CBD) ומוצרים מים המלח. 

מזכר ההבנות, שנחתם בנובמבר 2020, היה צפוי להשתכלל לכדי הסכם מחייב ופעילות עסקית די מהר, אך אי קידום חקיקה שתאפשר שילוב CBD במוצרים קוסמטיים טירפדה את הנושא. כעת, במסגרת התיקון, החברה מעריכה את התאריך של מזכר ההבנות, שלאחריו ככל ולא יחתם הסכם מחייב הוא יבוטל עד ל-14 למאי 2022. מדובר בהארכה השנייה שמבצעת החברה למזכר ההבנות עם אהבה, כאשר בפברואר השנה ביצעה הארכה נוספת.

עוד דווח השבוע מטעם החברה, כי אסיפת בעלי המניות של החברה אישרה שינויים מינוריים בתקנון החברה, ביניהם מתן האופציה הסטנדרטית למינוי דירקטור חליף, שהוא בעצם דירקטור המחליף דירקטור מסוים באסיפות בו אותו הדירקטור לא מגיע (כמו למשל עדה בר-קמה בקנאשור) וכן בוטלה האופציה לבעל מניות המחזיק מעל 10% למנות באופן אוטומטי דירקטור שהוא רוצה למנות. לא מדובר במידע חשוב במיוחד למשקיעים בכל מקרה.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • איי.אמ.סי – 16.20%+
 • תיקון עולם קנביט – 4.39%+
 • אינטרקיור – 2.41%+
 • עמיר שיווק –  1.09%+
 • נקסטייג’ – 0.24%+
 • פארמוקן – 0.52%-
 • פנאקסיה – 1.65%-
 • אינטליקנה – 2.13%-
 • שיח מדיקל – 3.20%-
 • קאנומד – 3.74%-
 • טוגדר – 4.56%-
 • יוניבו – 5.82%-
 • קנאשור – 10.22%-
 • וונטייז – 10.71%-
 • קנבוטק – 12.73%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר