אינטגרלי: שיחה עם מומחה גידול ישראלי

ישבנו לשיחה עם אחד ממומחי ההידרופוניקה המובילים בישראל – הבעלים של רשת "אינטגרל הידרופוניקס" שפתחה לאחרונה סניף חדש בבירת הנגב. מה הוא חושב על תנופת מנורות ה-LED, איך הוא עצמו הגיע לעולם ההידרופוניקה ולמה החנות החדשה שלו נראית כמו פאב. צפו:

כשנכנסים לסניף החדש של רשת "אינטגרל הידרופוניקס" בבאר שבע, אפשר להתבלבל לרגע ולחשוב שמדובר בפאב או מועדון חברים. בכניסה יש ציורי גרפיטי מרהיבים ולאורך הקירות במקום מדפים עם מוצרים תמצאו כורסאות רחבות ידיים, שולחנות נמוכים עם כוסות וצמחים חיים ומשטחי דשא סינטטי במקום מרצפות קרות.

"יותר חשוב להמחיש לקהל מה הוא קונה, שלא ירגיש שהוא צריך לנחש, וייעוץ בלבד כפי שניתן בחנויות לא תמיד מספיק," מסביר מאור כהן, הבעלים של "אינטגרל", שנוסדה לפני 13 שנים והפכה בתקופה האחרונה לפופולרית ביותר בישראל, זאת כמובן לצד התרחבות ענף הגידול הביתי של קנאביס תחת נורות.

אינטגרל הידרופוניקס באר שבע
ספות וצמחים במקום מדפים ומוצרים

"אנשים רוצים לראות איך המוצר עובד, כמה הוא מרעיש, מה הגודל שלו," מסביר מאור את הסיבה לעיצוב הייחודי. "החלטנו להקצות 80 אחוז מהחנות לתצוגה, המנורות מחוברות לחשמל והלקוחות הולכים וחוזרים מרוצים."

פלפלים הידרו

לראייתו של מאור, שבמהלך השנים ועקב נסיונו הרב הפך לאחד ממומחי הגידול המובילים בישראל, גידול ביתי כלל לא צריך להיות נחלתם של מגדלי קנאביס בלבד. "גידול ביתי מתאים לכל אחד," הוא אומר. "לשים זרע, להשקות אותו, ולהיות אחראי על צמח שצומח, זה לא רק מספק זה תורם לנפש ולאופי האישי של בנאדם. זה לא כמו לראות צמח בגינה. אתה רואה שורשים חיים וזה מרהיב לא פחות מהחלק העליון של הצמח, העלים, הפרחים."

"הפעם הראשונה בה נתקלתי בגידול ביתי תחת נורות היתה באוסטרליה," הוא מספר על אחד הגורמים שהובילו להקמתה של הרשת שהיום חולשת על שלושה סניפים – המרכזי בהרצליה, אחד בחיפה והחדש בבירת הנגב. "הייתי בפארק קרוואנים וראיתי חריץ אור יוצא מאחד מהם. שאלתי את בעל הקרוואן מה זה והוא בשמחה פתח את הארון ממנו בקע האור. בארון ראיתי את המגוון הכי יפה בחיים שלי של פלפלים חריפים במגוון צבעים מדהים."

מאור כהן, בעלים רשת "אינטגרל הידרופוניקס"
מאור כהן, הבעלים רשת "אינטגרל הידרופוניקס" וממומחי הגידול המובילים בישראל

"בעתיד אני רואה את זה בכל בית," הוא אומר. "זה כל כך זול לתפעול, כל כך נגיש. אפשר לגדל ירקות, תבלינים. עם כל הבעיות שיש באספקה טובה של ירקות היום בישראל, אני לא רואה סיבה שזה לא ילך, יפרח ויתרחב כמו תחביבים נפוצים אחרים. מי שיגדל משהו בכוחות עצמו, בין אם זה תותים, נענע או מלפפון, זה יגנוב אותו. זה דבר נפלא."

נורות LED – כן או לא

"בדקתי כל מנורת LED שיצאה לשוק בשנים האחרונות," מספר מאור ועונה על אחת השאלות החמות ביותר היום בתחום הגידול הביתי. "התאכזבתי לגלות שלעומת נורות נל"ג [נורות לחץ גבוה המתאימות לגידול ביתי] שאותן הכרתי היטב, התוצרת מנורות לד היתה פחותה יותר."

נורות לד LED בחנות אינטגרל הידרופוניקס באר שבע
נורות LED בתצוגה חיה בסניף החדש בבאר שבע: "אני רוצה שאנשים יראו בעצמם איך הדברים עובדים"

אך בעקבות התרחבות ענף הקנאביס בכלל והגידול הביתי בפרט, החלו לצוץ בחודשים האחרונים מגוון רחב של נורות לד מדגמים חדשים ואיכותיים הרבה יותר מבעבר. "לפני שנה וחצי פתאום החלו להגיע נורות שנתנו תוצרת יפה מאוד, ולמרות המחירים הגבוהים שלהן שמגיעים לפעמים גם עד פי 5 מנורות נל"ג, אני יכול להגיד שהן בהחלט נותנות תוצרת ראויה."

כמה יקר לגדל בבית

ואכן, העלות של גידול ביתי – בין אם של קנאביס ובין אם של תבלינים – היא גבוהה משמעותית מגידול "רגיל" בגינה לאור השמש. בחישוב מדוקדק שערכנו בעבר מצאנו שערכת גידול קנאביס ביתית מינימלית למי שרוצה לפתח תחביב חדש עשויה להגיע גם עד 1,600 ש"ח ואף הרבה יותר מכך למגדלים מתקדמים.

עם זאת ב"אינטגרל" הצליחו לבנות ערכה של כל הציוד המינימלי הנדרש הנקראת "ערכה לראש" ואותה הם מציעים ב-799 ש"ח אצלם באתר. "הכי זול זה לקחת זרע ולשים בגינה," הוא מבהיר. "השמש נותנת אור והצמח יצמח כמו שצמח לכל אורך ההיסטוריה. אבל כדי לגדל בבית צריך לתת מינימום של ציוד בסיסי כדי לדמות את מזג האוויר בחוץ ולצורך כך יצרנו ערכות זולות."

חייבים לדבר גם על קנאביס

"אבא שלי היה חולה סרטן וקיבל אישור לגדל קנאביס בבית במשך ארבע שנים," מספר מאור על החוויה האישית שלו עם נושא הקנאביס. "מאבא שאין לו תיאבון ולא ישן, פתאום הוא אוכל, צוחק, רגוע יותר. כל המחשבות על אובדן ודאגות הופגו על ידי הקנאביס. אני לא בעד שימוש לכל אחד, אבל תנו לאנשים להחליט. עדיף שזה יבוא עם חוברת הדרכה שמסבירה ממה להיזהר אם צריך."

מאור סיים עם ברכות למגזין ולשאר הפעילים היוזמים אקטיביזם לקידום לגליזציה והבטיח שגם הוא ייקח חלק בקידום הנושא. "אנשים שאכפת להם מצליחים לשים על הנושא דגש ולהחזיר אותו לסדר היום. לזעוק את הזעקה. בתור אחד שמכיר סטלנים טוב, הם לא אנשים שיוצאים וצועקים. מי שלמרות זאת מצליח לעשות את זה ונמצאים שם בשביל כולם, אני תומך בכם, כל הכבוד! אני מבטיח שגם אני מצטרף למאבק."

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט