אחוז הנערים המעשנים קנאביס באורוגוואי לא עלה

נתונים חדשים שומטים את הקרקע, שוב, מהטענה המרכזית של מתנגדי הלגליזציה: "מה יהיה על הילדים". אחוז בני הנוער מתחת לגיל 18 הצורכים קנאביס באורוגוואי לא עלה בשנים האחרונות למרות שוק קנאביס חוקי למבוגרים.

אחוז בני ובנות הנוער הצורכים קנאביס באורוגוואי לא עלה בין השנים 2016 ל-2018 למרות שוק הקנאביס החוקי במדינה, כך בנתונים שחשפה ממשלת אורוגוואי בשבוע שעבר.

התוצאות מבוססות על הסקר הלאומי הדו-שנתי שנערך במדינה מאז שנת 2003. הסקר הנוכחי נערך בקרב 5,228 תלמידי בתי ספר תיכון בגילאי 13 עד 17 ב-100 בתי ספר ציבוריים, פרטיים וטכנולוגיים ברחבי המדינה.

דייגו אוליברה (מימין), מזכ"ל ועדת הסמים הלאומית של אורוגוואי, מציג את הנתונים בשבוע שעבר
דייגו אוליברה (מימין), מזכ"ל ועדת הסמים הלאומית של אורוגוואי, מציג את הנתונים בשבוע שעבר

למעשה, בכל הסוגיות הנבדקות בסקרים לאומיים גדולים מסוג זה, לא נרשם שינוי מהותי בנתוני השימוש בקנאביס בין השנים 2016 ל-2018: לא בזמינות הקנאביס, לא בתפישת המסוכנות, וגם לא באחוז הצרכנים המעידים על שימוש בו.

"לא נרשמה עלייה במספר המשתמשים בקנאביס," אמר דייגו אוליברה, מזכ"ל ועדת הסמים הלאומית של אורוגוואי. "זו מגמה שנצטרך להמשיך לעקוב אחריה לאורך זמן, אבל אין התרחבות של השימוש של בני נוער בקנאביס."

על פי התוצאות 19.7% מבני הנוער השיבו כי התנסו בקנאביס לפחות פעם אחת בשנה האחרונה, 24.7% העידו כי התנסו בקנאביס לפחות פעם אחת במהלך חייהם ו-11.1% דיווחו על שימוש בקנאביס במהלך החודש האחרון.

בחלוקה לקבוצת הגילאים 13 עד 14 נמצא כי 5.9% העידו כי השתמשו בקנאביס לפחות פעם אחת בשנה האחרונה. בקרב גילאי 15 עד 16 האחוז עמד על 20.9% ובקרב בני ובנות 17 ומעלה עמד הנתון על 34.1% שהשתמשו בשנה האחרונה.

הנתונים אודות השימוש בקנאביס בחודש האחרון בקרב בני נוער באורוגוואי (11.1% כאמור) נמוכים לעומת המדדים המקבילים שנמצאו בארה"ב (14.6%), צ'ילה (17.3%) או ספרד (19.3%).

אחוז בני הנוער המשתמשים בקנאביס באורוגוואי נמוך מבמדינות שלא אישרו לגליזציה
אחוז בני הנוער המשתמשים בקנאביס באורוגוואי נמוך מבמדינות שלא אישרו לגליזציה (מתוך תוצאות הסקר)

אורוגוואי היתה המדינה הריבונית הראשונה בעולם שאישרה לגליזציה מלאה לשימוש בקנאביס לבני ובנות 18 ומעלה ועשתה זאת עוד בשנת 2013. אחריה עשתה זאת בשנת 2018 גם קנדה. בין לבין עשו זאת 11 מדינות בארה"ב.

מודל הלגליזציה באורוגוואי הוא סוציאלי ולא בסגנון שוק חופשי האמריקאי או הקנדי. כל אזרח בגיר רשאי לרכוש עד 40 גרם קנאביס בחודש בבתי מרקחת ממשלתיים ללא צורך ברישיון או מרשם. היתרון: המחיר הנמוך בעולם, רק קצת יותר מ-1$ לגרם.

נתונים דומים לאלו של אורוגוואי נמצאו בשנים האחרונות גם במדינות ארה"ב שאישרו לגליזציה, כך לפי דו"ח מחקר מקיף. תוצאותיו של סקר דומה בישראל צפויות להתפרסם בחודשים הקרובים.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט