אין כיוון ברצועה: עזה תחת מצור חשיש

קשה לדמיין מצב בו כל תושבי רצועת עזה אכן מתנזרים לחלוטין ממגע עם הצמח, אך נראה שגם בתחום זה שלטון החמאס נוקט ביד נוקשה ובלתי מתפשרת. בניגוד לחבריהם במדינות ערב מסתבר שלתושבי המקום הצפוף ביותר בעולם אין כיוון.

מאת: דפנה גלפז

המוניטין הבלתי מעורער שנזקף לזכות מדינות ערב ביחס לתוצרת חקלאית משובחת בתחום הקנאביס, הוא בבחינת טאבו. בין אם מדובר על החשיש האפגני המהולל, החשיש המרוקאי האהוב או סחורות ששמן נודע למרחוק מלבנון.

אך בקרב שכנינו העזתים לעומת זאת, לא רק שהמוניטין הזה דוהה, אלא ששלטון החמאס ברצועה מציג התנגדות עזה ושמרנות קיצונית ביחס לפתיחות היחסית במדינות ערב ובוודאי שביחס למגמה העולמית הגוברת אל עבר שחרור הצמח.

זועקים חמאס

המנהרות בין עזה למצרים משמשות זה מכבר כנתיב התקשורת היחיד של עזה עם העולם. דיווחים בלתי פוסקים התריעו מפני העברות אמצעי לחימה, נשק וסחורות כאיום בטחוני על ישראל, כשבמקביל מעבר של משאיות, גמלים ובני אדם לתוך הרצועה הפכו לדרך ההתמודדות היחידה שיש לתושבי עזה עם העוצר שהם נתונים בו.

הנחנו שגם קנאביס וחשיש עוברים שם בלי חשבון ואולי אף מצליחים לייצר עבור תושבי עזה העניים מעט מרגוע או רווח כלכלי כלשהו, אבל מתברר שלא כך הוא הדבר. אם כן ישנו שימוש בחומרים הוא ככל הנראה בהברחות הנשלטות על ידי חמאס ולא מגיעות לאזרח הפשוט שמתגעגע לשאכטה שלו מן העבר.

שלטון חמאס בעזה הוא כידוע נוקשה ואדוק ביותר. החוקים העומדים בבסיסו הם חוקי ה’שריעה’ של האיסלאם שאוסרים בין היתר איסור מוחלט על שתיית אלכוהול. קנאביס לא מוזכר כאסור בחוקי האיסלאם אמנם, אך שלטון חמאס אוסר איסור חמור וגורף על שימוש או סחר בסמים ואנשים המואשמים בסחר עומדים בפני גזרי דין חמורים מאד.

בשנת 2009 הודיע שלטון חמאס כי מעתה יוטל עונש מוות על אנשים שיורשעו בעבירות סחר בסמים מתוך כוונה להרתיע, ומתברר שזה דווקא עבד היטב. אחרי שבמרץ השנה נתפס ככל הנראה סוחר הסמים הגדול ברצועה, המצב בגזרה זו בוודאי לא “השתפר” שם.

בראיון אינטרנטי שערכנו עם מוחמד, תושב עזה בשנות העשרים לחייו, הסביר זה כי “עישון קנאביס בעזה הוא אסור ובלתי חוקי בעליל” והדגיש שאל לנו לצטט את שמו מחשש שייפגע. “אם שוטר תופס אותך מעשן אתה מגיע ישר לכלא ולא ברור מתי ואם בכלל תצא משם,” הוסיף. “אנשים שמעשנים עושים את זה בהיחבא ואני אישית מפחד להתעסק עם אנשים כאלה”.

אין עבודה, קשה, קשה

הסוחרים מצדם תולים את האשמה במצב הקשה בו נמצאת עזה. על פי דו”ח שפרסם הבנק העולמי בשנת 2015 רמת האבטלה בעזה הרקיעה לכ-43% והיא הגבוהה ביותר בעולם כולו. שיעור האבטלה בקרב צעירים מגיע ל-60% והוא הגבוה ביותר במזרח התיכון. עוד מגלה הדו”ח כי 39% מתושבי הרצועה נמצאים מתחת לקו העוני העולמי – כלומר מתקיימים מפחות מדולר ליום.

כמה אופציות נותרות פתוחות בפני אדם שחי בעוני כזה ללא שום יכולת למצוא עבודה ראויה ולהתפרנס ממנה וכמה מקום או כסף נותר לו כדי לרכוש בזה דווקא חשיש? לא הרבה…

חזי סימנטוב, כתב חדשות 10 לענייני ערבים, סיפר לנו ש”אין נתונים רשמיים אודות שימוש או סחר בסמים קלים בעזה. אף אחד לא אוסף את הסטטיסטיקות האלה כי אין איך, אבל ברור לכל שהחוק מאד נגד צרכנים וסוחרים. הסמים שמגיעים לעזה מוברחים בעיקר דרך מנהרות מאזור מצרים, רפיח וסיני, ויש חלק שמיוצרים בצורה חובבנית ולא מקצועית בתוך הרצועה. בנוגע לסמים קשים יותר, יתכן שישנן הברחות אבל לרוב האוכלוסייה העזתית אין כסף לקנות אותם, לכן לא בטוח שיש להברחות אלו ביקוש”.

50 קילוגרם חשיש נתפס בגבול
50 קג חשיש שנתפסו בגבול ישראל-מצרים

גם ברשות הפלסטינית נלחמים בצמח ושם לא פספסו הזדמנות להאשים את ישראל במתרחש. לטענתם ישראל מנסה לערער את את יציבות החברה הפלסטינית באמצעות מריחואנה אותה לקביעתם ישראל הופכת להרואין – אינטרפרטציה שגויה אך משעשעת למה שאנחנו מכנים “הידרו” – עניין של טעות בזיהוי.

אנשי הרשות טוענים שהחקיקה בתחום הקנאביס בישראל רופפת ומאפשרת לאנשים לצרוך ולסחור כמעט באין מפריע. ואכן, אם ההשוואה נעשית ביחס למצב בעזה, אולי ניתן לומר שהם צודקים.

ראו עוד:
פשיטה על חממת מריחואנה בשכם
כוח צה”ל במרדף אחרי שתילי קנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר