איך קנאביס שיפר את חייו של חולה אלצהיימר בן 86

רוית, בתו של ניצול שואה בן 86 שאובחן כחולה אלצהיימר מעל 10 שנים, מספרת בראיון ליעל דן בגלי צה”ל כיצד הקנאביס שינה את חייו. ד”ר מיכאל סגל טוען כי מעולם לא ראה שיפור כזה אצל חולה. האזינו:

“במהלך 10 השנים הדמנציה הלכה וגדלה, לצד דיכאון,” מספרת ליעל דן בגלי צה”ל בתו של חולה אלצהיימר בן 86, ניצול שואה והורה שכול, שבזכות הקנאביס זכה לשיפור משמעותי.

“העצה לקבל טיפול בקנאביס באה מחברים, שהמליצו על הטיפול,” סיפרה. “התגובה הראשונית של אבא היה מאוד אנטי, אך הוא הסכים רק לאחר שהסברנו שזו אלטרנטיבה אחרונה.”

“לאחר הטיפול היה שינוי של כמעט 180 מעלות. הוא ניזון לפני זה מ’אנשור’, מזון נוזלי בלבד. לאחר 4 ימים עם קנאביס הוא חזר לאכול אוכל רגיל לגמרי והיום אין כל בעית תזונה לעומת בעבר,” הוסיפה.

“הוא מרוכז יותר, רגוע יותר, הוא מודע לזה שיש לו בעית זיכרון אפילו, מה שלפני כן הוא אפילו לא היה יודע,” פירטה. “יש שיתוף פעולה מצדו, רמת ההתנגדות ירדה. אלצהיימר זו מחלה קשה ופתאום כשיש שיתוף פעולה זה משנה את העולם, זה עולם אחר.”

ד”ר מיכאל סגל, אחראי על בריאות הנפש בבי”ח אברבנאל, סיפר בהתרגשות על הסיפור גם הוא, ואף הכחיש את הטענות על כך שקנאביס גורם לפסיכוזה.

“העזרה והשיפור של הטיפול בקנאביס לנפגעי נפש זה לא חדש לי, אבל בקריירה של 30 שנה זו הפעם הראשונה שראיתי שיפור של חולה דמנציה, מבחינה קוגנטיבית,” אמר ד”ר סגל. “טיפולים שקיבל קודם לא ממש הוכיחו את עצמם וזו הפעם הראשונה שאני רואה דבר כזה.”

“אני מודע לאמירות על כך שקנאביס גורם לפסיכוזה, אך לא ראיתי החמרה פסיכוטית אצל המטופל הזה או אצל אחרים. לא היו כאלה תוצאות,” הוסיף.

תוצאות דומות אצל חולי אלצהיימר ניצולי שואה נראו גם בקבוצת הבדיקה הראשונה בעולם בתחום זה, שנעשתה בבית האבות הסיעודי ‘הדרים׳ בקיבוץ נען ע״י צחי קליין וחברת ׳תיקון עולם׳. הצלחת הטיפול שם קיבלה גם סיקור תקשורתי בין לאומי עצום בהיקפו.

ואכן מחקר חדש שפורסם לפני מספר חודשים מצא כי THC – החומר הפעיל בקנאביס – מסייע לתאי מוח להילחם בתסמינים המאפיינים אלצהיימר ועשוי למנוע את המחלה. “THC עשוי למנוע הלכה למעשה את התפתחותן של מחלות ניווניות מסוג זה,” אומר מנהל המחקר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר