איך סחר בסמים הציל את הכלכלה העולמית

כספים שהגיעו מסחר בלתי חוקי בסמים הם אלו שהצילו את הבנקים מהתרסקות מוחלטת.

סחר בסמים לא חוקיים הוא הביזנס השני הגדול ביותר בעולם לצד שוק הסמים והנשק. בדוח שפורסם בשנת 1997, העריך האו”ם את שווי שוק הסמים בכ-400 מיליארד דולר – נתון שאינו צריך להפתיע אותנו מאחר ושימוש בחומרים משני תודעה היה נפוץ עוד משחר הימים – אנשים אוהבים להשתמש בסמים. לכל אורך ההיסטוריה אהבו בני האדם לשתות או לאכול חומרים שגרמו להם להרגיש רגועים, נמרצים, או פשוט מאושרים (לא, הסמים לא הומצאו בשנות ה-60…).

אם כך, איך זה שהתפיסה כאילו “סמים הם דבר רע”, ממשיכה להיות מקובעת בתודעה הציבורית? איך זה שלמרות השקעה מוערכת של מעל לטריליון (1000 מיליארד) דולר, שהושקעו על ידי ממשלת ארה”ב לבדה, ב”מלחמה בסמים”, מחירי הסמים ירדו במהלך העשור האחרון, איכות הסמים הלכה והשתפרה ואחוזי השימוש לא השתנו כלל?

הרעיון כאילו “אכפת לנו כל כך מהאנשים ולכן אנחנו שומרים עליהם מפני השימוש בסמים” הוא מגוחך כשמסתכלים על הנזקים שגורמת אותה מלחמה בסמים. מעל 150 מיליון איש מתים ברחבי העולם מרעב שהיה יכול להימנע בעזרת 20 מיליארד דולר, שהם פחות מחצי ממה שמשקיעה ממשלת ארה”ב במלחמה בסמים בכל שנה! האם ייתכן שהסיבה היחידה שסמים הם לא חוקיים היא כדי שאנשים מסויימים יוכלו להרוויח עוד כסף?

אנטוניו מריה קוסטה
אנטוניו מריה קוסטה

בחודש דצמבר 2009, אמר ראש הרשות למלחמה בסמים של האו”ם, אנטוניו מריה קוסטה, כי “כספים שהגיעו מסחר בלתי חוקי בסמים הם אלו שהצילו את הבנקים מהתרסקות מוחלטת”. ממש כך – הוא טען שכספים מולבנים שמקורם בסחר בסמים הם מקור הכסף הנזיל היחיד שבעזרתו הצליחו הבנקים להחזיק מעמד. “קרוב ל-352 מיליארד דולר שמקורם בכספי סמים, הוטמעו לתוך המערכת הכלכלית בכדי להצילה,” אמר אז. “הוטמעו”? או אולי “הולבנו”? כסף נזיל היה אחד הדברים לו הזדקקו הבנקים יותר מכל באותה עת וכספי הסמים הם אלו שהצילו את המערכת הכלכלית מקריסה.

ככל שחולף הזמן אנו מגלים עוד ועוד נתונים המציגים תמונה אחרת לחלוטין מזו המקובלת בשיח הציבורי – מסתבר שסמים לא חוקיים הם לא באמת כאלה מזיקים כמו שחשבנו. מסתבר שדווקא הסמים החוקיים שנמצאים בשימוש יומיומי, מזיקים יותר – סיגריות, אלכוהול ותרופות מרשם הם הסיבות המובילות לתמותה של אנשים בכל רחבי העולם – והם חוקיים.

כשמבינים את הנתונים הללו, קשה לא לתהות האם ארה”ב נכנסה לאפגניסטן בשביל “המלחמה בטרור” או שמא בשביל השליטה בשוק האופיום במדינה? כשחושבים על זה ש’המפ’, קנאביס ללא השפעה פסיכואקטיבית עם פוטנציאל תעשייתי אדיר, נחשב לבלתי חוקי, קשה לא לראות את האינטרסים שמאחורי האיסור.

ראו עוד: למה קנאביס לא חוקי?

ראו עוד: למה התחילה המלחמה בסמים ואיך צריך לסיים אותה

ראו עוד: “שוברים את הטאבו” – סרט דוקומנטרי חדש על המלחמה בסמים

צפו בוידאו:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר