איך משפיע חוק המריחואנה החדש על תיירות הסמים בהולנד

לפני חמישה חודשים קבע בית המשפט בהולנד כי מעתה תיאסר מכירת מריחואנה וחשיש לתיירים במסגרת פיילוט שיחל בשלושה מחוזות בדרום המדינה וימשיך להולנד כולה, כולל אמסטרדם, לקראת שנת 2013.

על פי החוק החדש, הונפקו אישורים מיוחדים – “weed pass” – לאזרחים הולנדים שמעוניינים להמשיך ולרכוש קנאביס בצורה חוקית. חנויות הקנאביס הפכו למעין מועדוני חברים סגורים, עם רשימה של עד 2,000 חברים לחנות.

צפו בכתבה של יגאל מוסקו מחדשות ערוץ 2: “הפרידה מהג’וינטים של אמסטרדם”:

“חשיש? מריחואנה? יש לי מהכל!” אומר צעיר בשם מוחמד תוך כדי שנצמד אל העוברים ושבים הצועדים לאורך הנחל בעיר מאסטריכט שבדרום הולנד – אחת משלוש הערים בהן יושם חוק הקנאביס החדש של הולנד עליו הכריז בית המשפט העליון במדינה לפני חמישה חודשים.

מאז ההכרזה על החוק החדש בהולנד הקובע כי על בעלי בתי הקפה לממכר מריחואנה המכונים ‘קופי-שופס’ לאסור מכירת מוצרי קנאביס לתיירים שאינם בעלי אזרחות הולנדית, מאסטריכט – עיירה בדרום הולנד השוכנת בצמוד לגבול עם גרמניה ובלגיה המושכת אליה מעל למיליון “תיירי סמים” בכל שנה מאותן מדינות כמו גם מצרפת – הפכה למכרה זהב עבור סוחרי סמים כמו מוחמד.

גם זה בטח יעניין אותך

“הולך לנו מצויין – אנחנו מוכרים הרבה מאוד סחורה בימים אלו,” סיפר מוחמד לכתב סוכנות הידיעות AFP. “בדיוק עכשיו מכרתי 5 גרם מריחואנה ב-35 אירו (43$ דולר בערך).”

לא רחוק משם, מתחת לגשר שחוצה את הנחל, עומדים עוד כ-20 דילרים המחכים גם הם ללקוחות פוטנציאליים שירכשו מהם מריחואנה וחשיש. “יש לי גם קוקאין, הרואין, אקסטזי, מה שאתה רוצה,” אומר אחד מהם לתייר גרמני שניגש אליו. “הנה, זה המספר שלי, תתקשר ואני אביא לך מה שתרצה עד הבית.”

קופי שופ בהולנד
קופי שופ בהולנד – חנות לממכר מוצרי קנאביס

החוק החדש שנכנס לתוקף ב-1 במאי השנה, הפך באופן מיידי את 80 הקופי-שופס בעיר למועדונים פרטיים המורשים למכור לאזרחי הולנד בלבד ויתרה מכך – למי שחותם את פרטיו האישיים על מסמך רשמי של המדינה. כל בעל קופי-שופ רשאי למכור לעד 2,000 חברי מועדון בני 18 ומעלה בלבד. החוק אמור להיכנס לתוקף בכל מחוזות המדינה החל משנת 2013 ומאיים להפוך את רחובות הולנד למוקד של סחר בלתי חוקי בסמים.

למרות שמבחינה טכנית קנאביס איננו חוקי בהולנד, בשנת 1976 המדינה העבירה חוק שמבטל את ההפללה של מי שמחזיק עד 5 גרם מריחואנה ומאשר מכירה וקנייה בבתי עסק מורשים בלבד.

אבל החוקים השונים, כולל החוק האחרון, אינם מטרידים יותר מדי את מוחמד שטוען כי להערכתו תיירים ימשיכו להגיע למאסטריכט: “אני מוכר לצרפתים, בלגים, גרמנים וספרדים… וכמובן גם ללקוחות הולנדיים.” מספר מוחמד.

ניקולה מאלסט ורוג’ר יאן-האבן מאוניברסיטת טילבורג ערכו מחקר ומצאו כי הסחר הלא חוקי בסמים שונים התפתח וגדל באופן דרמטי מאז חוק המריחואנה החדש בהולנד. הם מצאו כי על אף שאנשים הפסיקו להגיע לקופי-שופס, גדל אחוז האנשים שפונים לדילרים בקרנות רחוב ובעיקר לכאלו שמבצעים משלוחים עד הבית.

חנויות רבות לממכר מריחואנה במאסטריכט הכריזו על שביתה מוחלטת כחלק ממחאה על החוק החדש והכריזו כי אינם מוכנים לקחת חלק באפלייה. כמו-כן איבדו 600 עובדים את מקום עבודתם ופוטרו ממשרותיהם בעקבות החוק. “הפסדנו 90% מהלקוחות שלנו בעקבות החוק החדש” מספר מארק יוסמנס, הבעלים של הקופי-שופ ‘Easy Going’ במאסטריכט ויו”ר ארגון בעלי הקופי-שופס של מאסטריכט.

יוסמנס טוען כי הסיבה העיקרית לנפילה באחוזי המכירות הינה הדרישה לחתום על מסמך רשמי לפני רכישה של תוצרי קנאביס. “גם ההולנדים עצמם, אלו שמותר להם לרכוש מריחואנה, הפסיקו להגיע ולקנות בגלל שאינם יודעים מה הממשלה עושה עם הנתונים שלהם” מספר יוסמנס.

“המידע לעולם לא יועבר לצד שלישי” טוען גרט-יאן בוס, דובר עיריית מאסטריכט. “אחוז התיירים שמגיעים למאסטריכט כדי לרכוש סמים ירד באופן דרמטי מאז ההכרזה על החוק החדש. מ-10,000 תיירים ביום, ירדנו לכמה מאות בודדות בלבד” הוא מספר.

על אף הטענות, בוס מתעקש שמספר הדילרים הלא-חוקיים דווקא לא עלה. “הם פשוט יותר בולטים ויותר אגרסיביים כעת” הוא טוען.

החוק החדש אמור להיכנס לתוקף בכל רחבי הולנד כולל אמסטרדם החל משנת 2013.

צפו: כתבה שפורסמה ברשת CNN בנוגע לחוק המריחואנה החדש:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר