מגלגל...

איך עושים ייחורי קנאביס ולמה זה עדיף על גידול עם זרעים

למה ייחור של קנאביס עדיף על זרע של קנאביס לצורך גידול צמח איכותי, ואיך לוקחים ייחורים של קנאביס באופן הנכון ביותר - מדריך למתחילים

בסופו של יום הדבר המשמעותי ביותר עבור מגדל הקנאביס הביתי זה שיצא לו ‘אחלה חומר’. גם אם אתם מגדלים מצוינים שמסוגלים להוציא את המיטב מכל גידול, המשתנה הכי חשוב בהגדרת איכות החומר (כלומר, אחוז ה-THC וכמות הטרפנים והקנבינואידים הנלווים), קשור למטען הגנטי שלו. 

השיטה הטובה והפשוטה ביותר לשמר את המטען הגנטי של הצמחים המצויים ברשותכם היא באמצעות לקיחת ייחורים.

היתרון של ייחור על פני זרע

המושג “ייחור” (Clone באנגלית) מתייחס לקטע מהצמח (ברובם המוחלט של המקרים מדובר בחתיכת ענף) אשר נחתך והושרש בנפרד מצמח המקור (המכונה בעגה המקצועית “צמח אם”) ממנו הוא נלקח.

ייחור קנאביס

כאמור ישנם מספר יתרונות בביצוע מערך גידול המתבסס על ייחורים ולא על זרעים, בין היתר:

חיסכון בכסף
גם במציאות של העולם הגלובלי קשה לצרכן הישראלי להשיג זרעים איכותיים. מי שכן מזדמן לחנות זרעים באמסטרדם או מוצא אתר מקוון אמין שעושה משלוחים גם לישראל, יגלה שמדובר בעסק לא זול. שקית שמכילה 3 או 5 זרעים של זן איכותי עשויה לעלות כמה עשרות יורו (ולעתים אף מעבר). גם אם הצלחתם למצוא בשקית מקומית זרע שמנפק לכם פרחים מטורפים, בדרך כלל לא תצליחו לשחזר את ההצלחה, ולזרע המטורף שהבאתם באמסטרדם לא תהיה המשכיות. אלא אם כן, תשכילו לקחת ייחורים. 

שימור המטען הגנטי
היתרון הגדול של שיטת הייחורים הוא בכך שמדובר, בעצם, בשכפול גנטי של צמח-האם, כך שאם יש לכם צמח שאתם מרוצים ממנו ומעוניינים להמשיך ולגדל את הגנטיקה שלו, אפשר פשוט להמשיך ‘לשכפל’ אותו.

קיצור מחזור הגדילה
יתרון משמעותי נוסף לשיטת הייחורים בא לידי ביטוי בכך שהיא מקצרת את מחזור הגדילה ומאפשרת להריץ יותר מחזורי גידול בשנה. 

אחרי שזה נאמר, מה שבתיאוריה נשמע נפלא, דורש ממי שמעוניין לייצר ייחורים קצת יותר הכנה וידע מגידול באמצעות זרעים. הרשת מלאה במדריכים (כולל מדריכים מצולמים שאנחנו ממליצים לצפות בהם כדי לראות כיצד מתבצע חיתוך נכון של ייחור מצמח-האם), וגם אנחנו במגזין קנאביס כבר פרסמנו בעבר כמה כתבות ומדריכים מהסוג הזה, ועדיין לאור הצמיחה בתחום והתעניינות רבה מצד מגדלים חדשים, הנה כמה דגשים שחשוב להכיר כשעושים ייחורי קנאביס. 

מתחילים עם צמח האם

המפתח לכל תהליך הייחור הוא צמח-האם ממנו נלקח הייחור. צמח-אם (Mother Plant) מוצלח עבור ייחורים של קנאביס יהיה צמח ממין נקבה, בריא ומפותח (רצוי שיהיה לפחות בן שישה שבועות), שעדיין נמצא בשלב הוגטטיבי (בשלב הצימוח, זאת אומרת שהוא טרם התחיל להפריח).

ייחור קנאביס

הרעיון הוא לקחת את הייחור כאשר צמח האם עדיין נמצא בשלב הגדילה, כך שכדאי מראש לבחור בצמח שאתם בטוחים שהגיע מזרע נקבי איכותי (אין דבר מתסכל יותר מאשר לגלות שכל ארון הגידול המדוגם שהכנתם מלא בצמחים זכרים). כאמור, התזמון קריטי וקל לפספס את שיא הגדילה של הצמח (המועד הכי מתאים להוציא ייחורים).

הכינו את המעבדה

אופרציית ייחורים מוצלחת דורשת מעט הכנות מראש, להלן רשימה בסיסית של הציוד הנדרש:

  • כלי חיתוך (עדיף סקלפל, לא נריב אתכם אם תלכו על סכין גילוח מרובעת חדשה)
  • הורמון השרשה (ניתן לרכוש בכל משתלה או חנות הידרופוניקה)
  • מצע השרשה (הצמח יצליח להשריש במגוון רחב של מצעים, אולם רוב המגדלים נוהגים להשתמש בקוביות צמר סלעים)
  • חממית (“פרופוגטור”) – מתקן בעל מעטה מפלסטיק שקוף המהווה מעין חממה קטנה, זאת כדי לשמור על לחות גבוהה

כמו כן רצוי לבצע את התהליך תוך שמירה על רמת סטריליות גבוהה, כך שמומלץ לשטוף היטב את הידיים לפני, או לחילופין (או בנוסף) להשתמש בכפפות יד סטריליות (רצוי ללא טלק).

בנוסף יש מגדלים הנוהגים להשרות את מצע ההשרשה במים מאוזנים חומצית (רמת PH באזור ה-6). נציין כי בהחלט ניתן לקחת ייחורים בצורה מוצלחת גם ללא איזון החומציות.

האקט הכירורגי 

לא לחינם אנו מכנים את השלב הזה בשם ‘האקט הכירורגי’ כי בשלב הזה דיוק והקפדה על סטריליות הם שם המשחק. 

זוכרים את הכפפות הסטריליות שהכנו בעוד מועד? עכשיו הזמן ללבוש אותן, להכין כוס גבוהה עם הורמון השרשה, קוביות של צמר סלעים שישמשו כמצע השרשה ולבחור את הענף המיועד. 

המטרה היא למצוא ענף צעיר ובריא באורך של 7 עד 10 ס”מ, שיילקח מנקודת ההסתעפות השלישית, הרביעית או החמישית של הצמח.

סכין יש? קחו אותה, וחתכו בעדינות בזווית של 45 מעלות באופן שישאיר שטח פנים רחב כמה שיותר. 

כעת נקו את הענף מהעלים בחלק התחתון של הצמח (במידה והעלים הנותרים גדולים מידי – ניתן לחתוך אותם בחצי בעזרת מספריים), טבלו את הענף בהורמון ההשרשה ואז במהירות נעצו אותו בעדינות בקוביית צמר הסלעים, מקמו אותו בחממית והוסיפו סביבו מים. על פעולה זו חזרו מחדש בכל ייחור.

מספר דגשים על תהליך לקיחת הייחורים:

  • בטרם לקיחת הייחורים רצוי להעביר כמות קטנה מהורמון ההשרשה לכלי חיצוני ולטבול את הייחורים באבקה או בג’ל המצויים בכלי. פעולה זאת נעשית כדי להימנע ממצב שבו צמח נגוע או חולה יזהם את כל הורמון ההשרשה שבאריזה המקורית, וכך ידביק גם את הדורות הבאים של הייחורים. בנוסף, ג’ל ההשרשה נוטה להתייבש באוויר הפתוח.
  • רצוי מאוד להכניס את הייחור למצע ההשרשה (או לחילופין לכלי עם מים) בזריזות לאחר החיתוך. חשיפה של הייחור לאוויר הפתוח לאורך זמן עלולה לגרום לבועות אוויר בענף, שיפגעו ביכולת שלו לספוח מים.

תנאים אידיאלים להחזקה וגידול של ייחורים

ייחורים זקוקים לתנאים אידיאליים כדי להשריש ולהתפתח, להלן פירוט של הפרמטרים המרכזיים:

לחות
בתקופה הראשונה בה מתבצעת ההשרשה (7 עד 14 ימים) חשוב לשמור על אחוזי לחות גבוהים של 90%-100%, אך במקביל להקפיד לאוורר את החממית מספר פעמים ביום כדי למנוע התפתחות עובש. בשבוע שלאחר מכן ניתן לאפשר הורדה הדרגתית של אחוזי הלחות.

טמפרטורה
יש להקפיד כי הטמפרטורה בחלל הגידול של הייחורים תישמר על סביבות ה-25 מעלות (לא לחרוג מעבר למעלה או שתיים).

תאורה
ייחורים זקוקים לתנאי תאורה דומים לתנאים עבור צמח קנאביס “רגיל” בשלב הצמיחה (תאורה כחולה ולפחות 18 שעות אור ביממה). כאשר הייחור צעיר, אין צורך בתאורה חזקה ודי להניחו תחת נורת פלורוסנט בעצמה של נמוכה יחסית של 110-55 וואט.

בשלב שבו ניתן להבחין בקבוצת שורשים המבצבצים מתחתית ומצידי מצע ההשרשה (לרוב אורך כשבוע וחצי-שבועיים מרגע לקיחת הייחורים), ניתן לשתול את הייחור בכלי גידול מרווח יותר ולהניח אותו תחת תאורת הגידול הרגילה.

כשהתפתחו השורשים בהצלחה העבירו את הייחור המושרש עם קוביית המצע לתוך מתקן הגידול.

חום, אור ולחות

חשוב שתהיה לכם יכולת לשמור על טמפרטורה גבוהה במידה (בין 24 ל-26 מעלות צלזיוס). בימים הראשונים לצמיחה מומלץ להאיר באמצעות תאורת CFL שמספקת אור פלורסנטי לבן שמעודד את הצמח לגדול. בהמשך, כשהצמח גדל את 10 הסנטימטר הראשונים, מומלץ לעבור לתאורת גידול רגילה. הפקטור החשוב השלישי הוא הלחות. כדי להבטיח השרשה מוצלחת של ייחורי קנאביס צריך לייצר בחממית תנאים של 100% לחות כנקודת התחלה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר