איך להקים חוות קנאביס רפואי – וכמה זה עולה

אם יש לכם בין 3.5 ל-10 מיליון ש”ח להשקיע, אולי זו ההזדמנות שלכם להיכנס לענף הקנאביס הרפואי. חקלאים המעוניינים להקים חוות קנאביס ומנסים להבין מה, כמה וכיצד עליהם לפעול ייפגשו בשני כנסים שייערכו בעוד כחודש.

חקלאים, קיבוצים, אנשי עסקים ויזמים מכל העולם בוחנים בימים אלו את אפשרויות הכניסה לשוק הקנאביס הרפואי הצומח בישראל. כזכור באמצע השנה אישרה הממשלה את ‘רפורמת ליצמן’ במסגרתה השתנתה כל שרשרת הייצור וכן פורסמו התנאים להקמת עסק בענף.

אך כיצד ניתן לדעת כמה כסף נדרש להקמת חוות קנאביס רפואי בישראל, מהו גודל השטח הנדרש לכך ואילו סוגי אישורים עליכם להנפיק?

3.5 מיליון ש”ח השקעה – 600 אלף ש”ח רווח בשנה

מסמך שהגיע לידינו ושהופק בשנת 2012 על ידי ברכה גל, ראש תחום כלכלת ייצור במשרד החקלאות, חושף את התחשיב של נתוני העלויות המדויקים: כמה עולה לגדל קנאביס רפואי, כמה דונם שטח צריך בשביל זה ושאר פרטים רלוונטיים למתעניינים.

על פי המסמך ניתן להפיק 243,392 גרם קנאביס בשנה בכל דונם של שטח. עלות הגידול של דונם קנאביס – כולל הקמת החממה, מחסן, עלויות עובדים, רכישת שתילי אם, אבטחה ושמירה, כלי עבודה, מים, דשן, ביטוח, חומרי הדברה – הינו 2,425,166 ש”ח, או 9.96 ש”ח לגרם.

על פי תחשיב זה, המבוסס על הנחה שכל שתיל מפיק כ-250 גרם קנאביס, אם מוכרים כל גרם ברווח של 30% ניתן להציע אותו בכ-12.5 ש”ח מכירה, דהיינו קצת יותר מ-3 מיליון ש”ח לדונם – או רווח של כ-600 אלף ש”ח בשנה מדונם קנאביס רפואי.

גם זה בטח יעניין אותך

בסך הכל עלות הקמת ההון (חממות וכו’) היא כמיליון וחצי שקל, כלומר כדי להיכנס לתחום צריך מימון להון ראשוני כולל הון חוזר של כ-3.5 מיליון ש”ח לפחות.

“הנתונים לא מעודכנים, מדובר ב-10 מיליון לפחות”

יחד עם זאת, מבדיקה שערך מגזין קנאביס היום, 4 שנים לאחר פרסום המסמך הנ”ל, נראה שהנתונים השתנו במעט, בהתאם לרפורמת הקנאביס של ליצמן, הרחבת שרשרת הייצור והגדרת תנאי ההצטרפות ותקני איכות ייצור נדרשים (GMP וכיוצ”ב).

בכיר בענף עימו שוחחנו טען כי העלויות כיום גבוהות בהרבה וכי לא מדובר ב-3.5 מיליון ש”ח כפי שהוצג אז, אלא בסכום גדול בהרבה: לכל הפחות 10 מיליון ש”ח.

אך לא רק העלות גבוהה בהרבה הוא אומר, אלא גם השטח המינימלי הנדרש להקמת חווה הוא לא 1 דונם, אלא 10 דונם חקלאיים לכל הפחות, וכאלו שניתן לבנות עליהם מבנה קשיח ברשיון והיתרי בנייה מתאימים.

“הרווח ממכירת גרם שפורסם בשנת 2012 ועמד על 12.5 ש”ח הוא כבר לא אקטואלי,” הוא אומר. “יש אי ודאות בעניין זה כרגע ויש לקחת בחשבון שהוא עשוי לרדת גם עד 1 ש”ח לגרם בלבד, זאת עקב כניסה של שחקנים גדולים לענף, כולל תאגידי-ענק.”

כנסים לחקלאים: איך לגדל קנאביס רפואי

כנס שנערך בחודש שעבר בנגב, בו הסבירו בכירי משרד הבריאות לחקלאים כיצד לקבל רשיון להקמת חוות קנאביס רפואי, הפך למאורע רעשני מעט לאחר שפרסום במגזין קנאביס הוביל עשרות חקלאים להגיע לדיון ללא הודעה מראש.

נציג משרד הבריאות, מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט, זעם על הפרסום שהוביל רבים מדי למקום. יחד עם זאת הוא הבין ככל הנראה את הדרישה בקרב ציבור החקלאים ואנשי עסקים המעוניינים להיכנס לתחום ולא מצליחים להבין בעצמם את כל הפרטים כפי שפורסמו במסמך הרשמי.

כעת לאור הדרישה הרבה ייערכו שני כנסים נוספים, האחד במרכז הארץ והשני בצפון, בהם יסביר לנדשפט, לצד נציגים של חברת קנאביס רפואי, כיצד בדיוק על חקלאים להגיש את הבקשה למשרד הבריאות, וכן מהם התנאים, ההגבלות והעלויות הכלכליות עמם ייאלצו המעוניינים להתמודד.

הכנס הראשון ייערך באולם כהן, הקריה החקלאית, בית דגן, ביום חמישי – 12 בינואר 2017, בין השעות 8:30 – 13:00. המפגש השני יתקיים בקיבוץ ‘כנרת’ בתאריך 19.1.17. “במפגש יתוודעו המשתתפים לרגולציה, לפן הטכני של הגידול, לפן הכלכלי ולהתנהלות הנדרשת לשם קבלת הרישיונות,” נכתב.

להרשמה:

מירב חג’בי, טל’: 054-4200445,או בדוא”ל: [email protected]

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר