איך להימנע מהרשעות על עבירות סמים / עו”ד שרון נהרי

לפי החוק הישראלי הנוכחי, גם החזקה של 0.01 גרם פירורי חשיש, היא עבירה פלילית שבגינה אפשר להיעצר, לקבל רישום פלילי ואפילו להיכנס לכלא. מי שייתפס כשבידיו טולה וחצי של חשיש (15 ג’), כבר יעמוד בפני אישום פלילי של סחר והפצת סמים מסוכנים. עו”ד פלילי שרון נהרי – מהבולטים במשפט הפלילי בישראל – מייעץ לכם מה לעשות כדי להימנע מהרשעות על עבירות סמים בישראל.

עורך דין שרון נהרי
עו”ד שרון נהרי – מומחה למשפט פלילי

ההחזקה והשימוש בסמים נתפסים לעיתים על ידי הציבור כעבירה שאינה חמורה שכן מדובר בעבירה נפוצה למדי בקרב אנשים צעירים וקטינים שלרוב התנהגותם היא נורמטיבית. בה בעת, חשוב לזכור כי החזקת מריחואנה או חשיש במשקל מעל 15 גרם מקימה חזקה לפיה החזקת הסם אינה מיועדת לצריכה עצמית בלבד. כמו כן, שימוש בסמים בחבורה מקימה לעיתים עבירה של אספקת סם לאחר.

רוב החשודים, בהיותם אנשים נורמטיביים, מודים בהחזקת סמים לצריכתם העצמית ובמקרים רבים, מתוך תמימות ובדרך כלל ללא התייעצות עם עו”ד, מודים גם כי השתמשו בסמים במפגשים חברתיים.

באילו מקרים עשוי בית המשפט להימנע מהגשת אישום?

הודאות מהסוג הנ”ל עלולות למעשה להחמיר את האישום נגדן ולהיחשב כעבירה של אספקת סם. בשני המקרים (החזקה שלא לצריכה עצמית והחזקת סם למטרות אספקה) מדובר בעבירות פשע חמורות. רוב האנשים המשתמשים בסמים קלים אינם מודעים לעיתים לעובדה שהפרקליטות ובתי המשפט רואים עבירות אלה בחומרה רבה והפרקליטות במקרים רבים דורשת עונשי מאסר בפועל למי שהורשעו בעבירות סמים.

ככלל, להימנעות מהרשעה במשפט הפלילי יש השפעות מרחיקות לכת על עתידו של כל נאשם באשר הוא – על אחת כמה וכמה כשמדובר בנאשמים ללא עבר פלילי. לבית המשפט הסמכות לקבוע כי למרות שנקבע שהנאשם אכן ביצע את העבירה המיוחסת לו, הרי שהוא נמנע מהרשעתו. במילים אחרות, לאותו אדם יהיה רישום פלילי נקי והוא יוכל להוציא תעודת יושר. העיקרון המנחה הוא שבעבירה פלילית יש להרשיע את הנאשם, ורק אם התגלו נסיבות חריגות ויוצאות דופן, בית המשפט יימנע מהרשעה.

הקריטריונים שבהם יתחשב בית המשפט בבואו להכריע בשאלת אי ההרשעה בעבירות סמים הם:

1. האם מדובר בעבירה ראשונה או יחידה – בית המשפט יהיה מוכן להימנע מהרשעה רק במקרה שמדובר בנאשם ללא כל עבר פלילי.

גם זה בטח יעניין אותך

2. חומרת העבירה ונסיבות ביצועה – שיקול זה מדגיש את החשיבות רבה שטמונה בהורדה של אישומים חמורים יותר של החזקה שלא לצריכה עצמית, או אספקת סם לאחר, לאישום של החזקת סם לשימוש עצמי בלבד.

3. מידת הפגיעה של העבירה בזולת.

4. סבירות החזרה של הנאשם על אותה עבירה – במקרה זה בית המשפט בוחן האם עצם הנקיטה בהליך הפלילי הרתיעה את הנאשם.

5. יחסו של הנאשם לעבירה – חשוב להראות לשירות המבחן ובית המשפט כאחד, חרטה כנה שעיקרה נובע מהתפיסה לפיה החזקת סם, כל סם, הינה מעשה חמור מאוד.

6. השפעת ההרשעה על דימויו העצמי של הנאשם – באם בית המשפט ישתכנע כי הרשעתו של הנאשם, אשר מעד בפעם הראשונה והיחידה בחייו, תפגע במידה ניכרת בבטחונו ובדימויו העצמי כאדם נורמטיבי ושומר חוק, עשוי בית המשפט לשקול בחיוב את ההימנעות מהרשעה.

7. השלכות ההרשעה בדין על תחומי פעילותו/עיסוקו של הנאשם – שופטים רבים מציבים שיקול זה כשיקול ראשון במעלה. על הנאשם במקרים רבים להראות שההרשעה יכולה לפגוע בפרנסתו וביכולתה לגרום לו לאבד את עבודתו. יחד עם זאת, במקרים רבים הצליח משרדנו לשכנע את בית המשפט ששיקול זה אינו יכול להיות דומיננטי כאשר מדובר בנאשם צעיר היות ואין לדעת מה יוליד יום, ובאיזה אפיק מקצועי יבחר אותו נאשם צעיר.

מדוע חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי מנוסה?

בעבירות פליליות בכלל ובעבירות סמים בפרט, חשוב מאוד לשכור את שירותיו של סניגור מנוסה אשר לזכותו עומדים קשרים טובים עם הפרקליטות והתביעות המשטרתיות. במקרים של אישומים חמורים בעבירות סמים, יכול הסניגור להידבר עם התביעה הפלילית ולשכנעה להוריד את האישומים החמורים של החזקה שלא לצריכה עצמית ו/או אספקת סמים לעבירה של החזקת סמים לצריכה עצמית בלבד.

לאחר מכן, אם הנאשם הוא ללא עבר פלילי, הרי שבמסגרת הסדר הטיעון ניתן לבקש מבית המשפט לשלוח את הנאשם לקבלת תסקיר מטעם שירות המבחן, אשר יבחן האם ראוי להימנע מהרשעה, וימליץ על אופי הענישה המתאימה, וזאת משום שהיות וקביעה לפיה הנאשם ביצע עבירה תמיד תגרור בצידה ענישה כלשהי. תסקיר שירות המבחן הוא כלי שבעזרתו בית המשפט קובע האם להימנע מהרשעה והראיון בשירות המבחן הוא קריטי. ברוב מוחלט של המקרים, רק תסקיר חיובי יגביר את הסיכוי להימנעות מהרשעה.

לרשימת עורכי דין מומלצים לחצו כאן.
לאתרו של עו”ד פלילי שרון נהרי לחצו כאן.

ראו עוד: מה לעשות נגד חיפוש לא חוקי או שוטר אלים?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר