טוען...

איך חנין זועבי בכנסת זה חוקי, וקנאביס לא

חזקוש ישורון נעצר לפני שבועיים כשנתפס מחזיק מעט קנאביס בכיסו. היום הוא מבין שאם בית המשפט העליון יכול לבטל החלטות של הכנסת, הוא יכול גם להפוך את הקנאביס לחוקי. דעה.

שמעו קטע מגניב. לפני שבועיים, כשישבתי מול קצין המשטרה שעיכב אותי בעוון “החזקת סם מסוכן” באינדינגב, שאלתי אותו למה לא נותנים לי קנס ומניחים לי לנפשי. הוא אמר שחוק אי ההפללה של צרכני הקנאביס עדיין לא נכנס לתוקף, סיים בחביבות את החקירה והורה להסיע אותי יחד עם עוד כמה עבריינים מהפסטיבל אל תחנת אופקים, שם לקחו ממני טביעות אצבעות ונתנו לי במתנה תמונת פרופיל, לא בקטע טוב, ורישום פלילי. ב-1 וחצי בלילה שלחו אותי להסתדר לבד עם החזרה לפסטיבל. וכל זה למה? כי החזקתי בידיי 3 גרם מצמח הקנאביס.

החבר’ה שהיו איתי במשטרה וגם חברים נוספים ששמעו ממני את הסיפור, קיללו את המשטרה. אני, לעומתם, בשום שלב לא הרגשתי כעס כלפי השוטרים. הם בסך הכל עשו את עבודתם. את הכעס צריך להפנות כלפי הגורמים בממשלה ובכנסת, שבמקרה הטוב שבויים בקונספציה המיושנת שקנאביס זה סם מסוכן, כמו שהגדיר לי הקצין, ובמקרה הפחות טוב, הם פשוט מחויבים יותר מדי לבעלי אינטרסים עשירים שמאוד לא מעוניינים בלגליזציה. כך או כך, הם פוגעים בחירותם של כמיליון אזרחים שעישנו בעבר וחלקים גדולים מהם שעוד ממשיכים או ימשיכו לעשות זאת, כעבריינים.

חזקוש ישורון (צילום: עופר חג'יוב)
“יש אפשרות לעשות תיקון היסטורי” | חזקוש ישורון (צילום: עופר חג’יוב)

אם החוק פוגע בחופש שלנו, איך זה שבג”צ לא מבטל אותו מתוקף חוק היסוד “כבוד האדם וחירותו”? הרי בג”צ נוהג לעשות זאת מפעם לפעם, עם פרשנויות קשות ומפולפלות. כך, למשל, בג”צ התירו לחנין זועבי להתמודד לכנסת, למרות שנפסלה ע”י הועדה. כך, לדוגמה נוספת ואקטואלית, בג”צ התיר לפעילת ה-BDS, לארה אל קאסם, להיכנס לישראל וללמוד באוניברסיטה העברית, למרות החוק שאוסר להכניס למדינה פעילי חרם. זכותן, קבע בג”צ. הן בנות אדם וצריך לכבד את חופש המחאה והדיבור שלהן.

אם בנושאים כה רגישים וחד משמעיים, בג”צ הצליח לבטל את החלטות הממשלה והכנסת, איך הוא לא עושה זאת עם חוק כל כך לא חוקתי שמונע מאיתנו להחזיק קנאביס לשימוש עצמי?

חנין זועבי (צילום: מריים אלסטר, פלאש90)
“בג”צ התירו לחנין זועבי להתמודד לכנסת, למרות שנפסלה ע”י הועדה” | חנין זועבי (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)

התשובה היא, שבג”צ לא יכול לבטל חוקים שנחקקו לפני חקיקת חוק יסוד כבוד האדם וחירותו (בשנת 1992). חוק איסור הסמים, הוא חוק מתקופת המנדט הבריטי. אבל מה מצחיק? ממש לאחרונה, אושר תיקון אי ההפללה לחוק. אותו תיקון שקצין המשטרה אמר לי שבקרוב יכנס לתוקף. אותו תיקון שימנע מאיתנו הליך הפללה כמו זה שעברתי לפני שבועיים, אבל יכניס לנו קנסות כבדים במקום וימשיך לפגוע בחופש שלנו.

בזכות התיקון הזה, לנו יש אפשרות לעשות תיקון היסטורי כללי ולעתור לבג”צ על החוק ועל עצם המהות של איסור החזקה עצמית ושימוש של הקנאביס. ככל הנראה, מדובר בסיכוי הגבוה ביותר שהיה אי פעם לסוג-של לגליזציה בישראל. בזכות הליכים דומים, כבר 9 מדינות ברחבי העולם מאפשרות להחזיק ולהשתמש בקנאביס באופן חופשי.

הבעיה היחידה היא שעתירות לבג”צ עולות הרבה כסף. בימים אלו, “עלה ירוק” מנסים לגייס את הסכום הנדרש ולהוציא לפועל את מכת המחץ של צרכני הקנאביס ואנשי החופש וההיגיון במדינה.

עם ובלי קשר לעישון קנאביס, שבאמת לא עושה לי את זה באופן מיוחד, מדובר באירוע מרתק שממש מרגש אותי. הלוואי שהתכנית תצליח.

(לינק לקמפיין מימון ההמונים כאן)

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר