מגלגל...

“תומכי הקנאביס אנשים חכמים”: איך הפכה הלגליזציה לנושא החם בבחירות

בשני ראיונות שנערכו אתמול בערוץ 20 ובתאגיד השידור 'כאן' מסבירים מנהלי עלה ירוק כיצד גרמו לכך ששאלת הלגליזציה תהפוך לאחד הנושאים החמים בבחירות 2019. 'ההחלטה האמיצה לא לרוץ ולשחרר את המצביעים לשוק כדי לתת למפלגות לריב עליהם היא שהובילה לכך,' הם מסבירים.

נושא הלגליזציה של קנאביס הפך לדבר החם ביותר בדיון הציבורי לקראת בחירות 2019. כמעט כל המפלגות כבר התייחסו לנושא, רובן באופן חיובי, כולל כאלו שלראשונה הצהירו שיתמכו ואף יקדמו הסדרה של שוק קנאביס חוקי בישראל – ועד הצהרה ראשונה בנושא של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לפני כחודש עוד עמדו מפלגת עלה ירוק ומפלגת זהות של משה פייגלין כתף אל כתף, עם 1-2 אחוז מקולות הבוחרים בסקרים. עם הודעת עלה ירוק כי לא תרוץ, רבים ממצביעיה עברו לתמוך במפלגה היחידה שנותרה התומכת בלגליזציה, והובילו אותה לעבור לראשונה את אחוז החסימה בסקרים. נתון זה כבר עורר את סקרנותן של שאר המפלגות והתקשורת.

“לפשיטה על טלגראס השפעה פוליטית דרמטית”

“הגל הזה ששוטף את המערכת הפוליטית, של תמיכה בלגליזציה, התחיל בהחלטה האמיצה של עלה ירוק לא לרוץ בבחירות ולשחרר את המצביעים לשוק כדי לתת למפלגות לריב עליהם – זה יצר גלים,” מסביר עו”ד דקל עוזר, מהבולטים שבפעילי הלגליזציה בישראל והמנהל האסטרטגי של מפלגת עלה ירוק.

הודעת 'עלה ירוק' כי לא תתמודד בבחירות 2019
“ההחלטה לשחרר את המצביעים לשוק כדי לתת למפלגות לריב עליהם – זה יצר גלים”: הודעת ‘עלה ירוק’ כי לא תתמודד בבחירות 2019

לדבריו, בראיון בתכנית ‘ריקלין ומגל’ בערוץ 20, “פייגלין קפץ על זה ראשון ואז כולם ראו שאחרי שהוא מדבר על לגליזציה הוא מקבל מנדטים”.

גם לפשיטת המשטרה על טלגראס, שנחשפה אתמול, יש השפעה פוליטית עצומה, דרמטית לדבריו, על מערכת הבחירות. “אם עד היום כשמפלגות אמרו ‘אנחנו בעד לגליזציה’ היו תגובות ‘למה צריך לגליזציה יש טלגראס’, עכשיו המצביעים מבינים שהמשטרה מכוונת נגד פרטיות ברשת, הם ירגישו חשופים,” הסביר. “הלגליזציה, שאולי היתה שיקולי משני, תהפוך לשיקול ראשוני”.

שעה קלה לאחר מכן עלה דיון זה על לגליזציה בבחירות 2019 גם בערוץ ‘כאן’, בתכנית ‘קלמן וסג”ל’. בשיחה עם שני המנחים חשף אורן ליבוביץ’ את המהלכים שהובילו לכך שהסדרת שוק הקנאביס בישראל הפכה לדבר החם בבחירות

“תומכי הקנאביס הם אנשים חכמים”

“בחרנו לא להתמודד בבחירות 2019 על מנת ‘לזרוק’ את 50 עד 100 אלף המצביעים שלנו לבריכת המצביעים, כדי שהמפלגות יילחמו על קולותיהם,” הסביר. “לא חלפו 24 שעות ומפלגת העבודה אימצה את זה, לאחר מכן מפלגת גשר, ראש הממשלה בוחן את זה ואני מאמין שעד יום הבחירות כל המפלגות למעט הימין הקיצוני והמפלגות הערביות יתמכו בזה”.

“לפחות 27% מהציבור הישראלי הודה כי הוא צורך קנאביס,” הוסיף. “71% תומכים בהסדרה של שוק קנאביס חוקי (לגליזציה). השוק מגלגל מאות מיליונים אם לא מיליארדים, כך גם לפי דו”ח מחקר של מכון ירושלים. מדובר בכסף שהולך היום לארגוני פשיעה וטרור, הם שמרוויחים מהשוק הזה.”

איזה קנאביס אתה?

לדבריו “תומכי הקנאביס הם אנשים חכמים מאוד, שמבינים שלא נתניהו ולא גנץ יביאו שלום במזרח התיכון וגם לא יביאו לסיפוח של יהודה ושומרון מצד שני. הם מבינים שיש פה סוגיה הרת גורל, עוול חברתי שנמשך עשרות שנים, בעיקר נגד אוכלוסיות חלשות. לאנשים נהרסים החיים בגלל ההפללה.”

ואכן כאמור בימים האחרונים אימצו את הקריאה ללגליזציה מפלגות רבות, כאשר רבות אחרות עדיין שוקלות בחיוב את העניין וצפויות להודיע בהמשך על עמדתן בסוגיה זו. היחידים שהצהירו על התנגדותם הם מנהיגי המפלגות החרדיות, הערביות והימין הקיצוני.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר