מגלגל...

איטליה: בית הנבחרים אישר עד 4 צמחי קנאביס לשימוש עצמי

בית הנבחרים האיטלקי אישר אתמול (ד') את הצעת החוק שמבטלת את ההפללה על גידול של עד 4 צמחי קנאביס בבית. הצעת החוק צפויה בקרוב לקבל גם אישור סופי בסנאט. ההצעה מחריפה במקביל את הענישה על סחר לא חוקי

איטליה צפויה לאשר בקרוב לאזרחי המדינה לגדל עד 4 צמחי קנאביס בביתם לשימושם האישי, ללא צורך ברישיון וללא חשש מהפללה, במה שנראה כמו עוד צעד בדרך ללגליזציה במדינה השוכנת לחופי הים התיכון.

בהחלטה היסטורית שהתקבלה אתמול (רביעי, 8.9) בבית הנבחרים (הבית התחתון של הפרלמנט) ברומא, חברי הפרלמנט אישרו את הצעת חוק המבטלת את הסעיף המפליל שימוש אישי בקנאביס וגידול ביתי של עד ארבעה צמחי קנאביס נקביים למטרות פנאי.

כאשר יאושר החוק סופית גם בבית העליון, הסנאט, איטליה תהפוך להיות אחת המדינות הראשונות באירופה המתירה למעשה לאזרחיה לגדל קנאביס בבית ללא חשש מהפללה, כאשר ספרד וצ’כיה מאפשרות באופן דומה כבר היום גידול של עד חמישה צמחים בבתים פרטיים.

עם זאת, בעוד שהשימוש האישי והגידול יותרו כעת, החוק החדש מגדיל גם את העונשים על סחר בקנאביס, מעד שש שנות מאסר לעד עשר שנים.

החלטה זו באה על רקע החלטה של בית המשפט העליון של איטליה שכבר בדצמבר 2019 קבע כי גידול קנאביס בבית אינו נחשב לעבירה על החוק כל עוד מטרת הגידול היא לשימוש עצמי ולא למכירה וכל עוד אין פגיעה בבריאות הציבור.

על פי קביעת השופטים אז: “גידול ביתי בכמויות קטנות, כאשר הוא נעשה באופן ביתי ולשימוש עצמי), צריך להיות מוחרג מסעיף עבירת ‘גידול סמים’ כפי שמופיע בחוק, זאת אם מדובר בכמות נמוכה של צמחים”.

פסיקת בית המשפט עוררה דיון ציבורי סוער באיטליה שעיכב את החקיקה, אולם כעת נראה שהמדינה עולה על המסלול שיוביל בסופו של דבר ללגליזציה, חלקית לפחות.

מריו פרנטוני, נשיא “ועדת הצדק” של הפרלמנט ואחד מתומכי החוק, אמר כי “גידול קנאביס ביתי חיוני גם למטופלים שצריכים לעשות בו שימוש רפואי ולרוב אינם מוצאים אותו זמין, וגם כדי להילחם במכירה בשוק השחור ובפשיעה הנובעת ממנה”.

לדבריו, “החוק אמנם יקטין את העונשים על עבירות קלות, אבל יגדיל את העונשים על פשעים הקשורים לסחר בקנאביס. בשורה התחתונה, יש כאן בעיקר הגנה על קטינים וצעירים ואני מקווה שלעולם לא ניתן יהיה לראות מכירה לקטינים בסביבת בתי הספר. עלינו להילחם בפשיעה ולחזק את ההגנה על הצעירים”.

אגב, לאיטלקים יש כבר גישה ציבורית נוחה למדי לקנאביס, אולם רק לזנים בעלי ריכוז גבוה של CBD ושמכילים פחות מ-0.6% של THC. הזנים הללו כבר נמכרים ברחבי הארץ בחנויות יעודיות.

על פי סקר של הנציבות האירופית, שפורסם בפברואר השנה, 7 אחוזים מתושבי במדינה מגיל 15 ומעלה דיווחו כי השתמשו בקנאביס לפחות פעם אחת בשנה האחרונה. 

על פי הסקר לפחות 8 אחוזים מקרב תושבי אירופה בכלל, מגיל 15 ומעלה, שהם כ-30 מיליון איש, השתמשו בשנה האחרונה במוצר כלשהו המכיל קנאביס. 

המדינה שבה היתה השכיחות הגבוהה ביותר היא אירלנד, עם 17% שענו בחיוב לשאלת השימוש בקנאביס. אחריה לוקסמבורג עם 16%, לטביה עם 14%, סלובניה עם 12%, צ’כיה ופינלנד עם 11%, ובריטניה, ספרד, בלגיה ואסטוניה עם 10%.

נתון מעניין הוא שבהולנד, בה מותרת רכישת קנאביס בקופי-שופס, אחוז השימוש בשנה האחרונה במוצרי קנאביס עמד על 9% בלבד. בפורטוגל (שם אושרה בשנת 2001 אי הפללה מלאה לכל סוגי הסמים) עמד הנתון על 3% בלבד, ואילו ביוון רק 1% מהנשאלים הצהירו שהשתמשו בקנאביס.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר