איטליה בדרך ללגליזציה

חוק לגליזציה חדש יעלה לדיון בפרלמנט האיטלקי בסוף החודש ואם יאושר יוכלו תושבי המדינה להחזיק עד 15 גרם קנאביס ולגדל עד 5 שתילים בקואופרטיב. חנויות ממשלתיות ומועדוני קנאביס לצריכה חוקית יוקמו גם כן. הסקרים מראים על רוב בציבור ולאחרונה הצטרפו שני ארגוני הביטחון הגדולים במדינה לקריאה. “קנאביס חוקי יפגע בקרטלי הפשיעה,” אומרים התומכים.

שני ארגוני הבטחון הגדולים באיטליה, ‘איגוד השוטרים הלאומי’ (SIULP) ו’הארגון הלאומי למאבק במאפיה’ (DNA), הצטרפו לאחרונה לקהל התומכים בהצעת חוק חדשה ללגליזציה בארץ המגף.

הצעת החוק החדשה, עליה חתומים כשליש מחברי הפרלנט האיטלקי ושזוכה לתמיכה של 70% מהאיטלקים על פי סקרי דעת קהל, עלתה לראשונה לדיון ראשון בחודש יולי השנה וקוראת להפוך את הקנאביס למוצר צריכה חוקי שרק הסחר (מחוץ לחנויות ממשלתיות) והשימוש בו מתחת לגיל 18 אסורים בחוק.

פרנצ'סקו רוברטי - ראש הארגון הלאומי למאבק במאפיה
פרנצ’סקו רוברטי, ראש הארגון הלאומי למאבק במאפיה: “קנאביס חוקי יפגע בקרטלים”

אם תאושר לבסוף הצעת החוק יוכל כל תושב להחזיק בביתו עד 15 גרם של מריחואנה לשימוש עצמי, לשאת על גופו עד 5 גרם גם בשטח ציבורי, לגדל עד 5 צמחי קנאביס לשימוש עצמי בהתאגדות עם עד 50 מגדלים אחרים בקואופרטיב וכן לרכוש קנאביס בחנויות ממשלתיות שתפתחנה עם אישור החוק החדש.

לצד החנויות שיפעלו בפיקוח ורשיונות ממשלתיים ויהיו המקור החוקי היחיד לרכישת הקנאביס, יוקמו ברחבי המדינה מועדוני קנאביס חברתיים במודל דומה לשל ברצלונה.

על פי הערכות שוויו הכללי של שוק קנאביס חוקי באיטליה יעמוד על מינימום של 7.9 מיליארד יורו בשנה.

“מדיניות האיסור נכשלה במטרתה הבלתי אפשרית לחסל את שוק הסמים ואפילו לא תרמה להפחתת הביקוש לקנאביס בשוק השחור,” אמר בראיון חבר הפרלמנט תומך הלגליזציה דלה ודובה (Della Vedova). “על ידי לגליזציה תחתוך המדינה את ההכנסות של ארגוני הפשיעה מסחר לא חוקי ותנתב אותן לקפות המדינה ולשימוש ציבורי.”

כוחות הביטחון תומכים

“קנאביס הוא חומר בעל תועלת רפואית רבה ואפילו הצבא האיטלקי מגדל אותו כדי לטפל בפצועים,” אומר בראיון מזכ”ל איגוד השוטרים פליס רומאנו (Felice Romano). “אם קנאביס היה נמכר לציבור במסגרת חוקית היו בו פחות כימיקלים מסוכנים שעושים יותר נזק מהרכיבים הפעילים.”

פרנצ’סקו רוברטי (Franco Roberti), ראש הארגון למאבק במאפיה אמר כי תמיכת הארגון בלגליזציה נובעת מכך ששוק קנאביס חוקי יפגע בצורה משמעותית בקרטלי הפשיעה, בעיקר במבריחי החשיש ממרוקו), וישפר את ביטחון האזרחים.

בדומה לטענות שהעלו שוטרים בבריטניה שהחליטו עצמאית שלא יאכפו את חוקי הקנאביס למרות שאלו לא השתנו באופן רשמי, במכתב ששלחו נציגי הארגונים לממשלה האיטלקית הם ביססו את תמיכתם בלגליזציה על “חוסר היכולת של גופי האכיפה להתמודד עם הסחר בקנאביס”.

תמיכתם של ארגוני כוחות הביטחון בהצעת החוק שמה אותה בעמדה טובה לקראת הדיונים הבאים בפרלמנט בסוף החודש (ספטמבר) וייתכן מאוד שבשילוב עם התמיכה הציבורית הרחבה במהלך תוביל לתוצאה חיובית.

למרות שקנאביס איננו חוקי כיום באיטליה, בפועל החזקה לשימוש עצמי היא נפוצה למדי ואינה גוררת אישומים ורישום פלילי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר