מגלגל...

אחרי 9 שנים: מנהל היק”ר לנדשפט יסיים בקרוב את תפקידו?

אחרי 9 שנים בתפקיד, לאחר שנבחר במכרז מפוקפק והוביל מהלכים שנויים במחלוקת, עשוי בקרוב מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט לסיים את תפקידו. צוות בינמשרדי שהוקם לאחרונה דן בימים אלה בשאלה האם לסגור את היק"ר לגמרי או להעבירה למשרד החקלאות. החלטה צפויה תוך מספר שבועות

צוות מקצועי משותף של משרדי הבריאות והחקלאות דן בימים אלה בהמשך הפעילות של היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר). הצוות צפוי להגיש בשבועות הקרובים מסקנות שיכללו כנראה גם את סגירת היק”ר או העברתה למשרד החקלאות, וכך או כך – יביאו אולי לסיום תפקידו של לנדשפט, כ-9 שנים לאחר שמונה לתפקיד במכרז מפוקפק ושנוי במחלוקת.

לא מדובר בהחלטה ספציפית לגבי פועלו של לנדשפט עצמו, אלא כפועל יוצא של התכנית לסגור את היק”ר או להעבירה למשרד החקלאות. לדברי גורמים בממשלה ששוחחו עם מגזין קנאביס בעניין זה היום, “אין פה עניין פרסונלי, היק״ר נבחנת כיחידה, אבל ברור שכל מי שעובד שם יסיים את תפקידו”.

באופן רשמי נמסר כי “בימים אלה יושב צוות מקצועי משני המשרדים שאמור לתת את הדעת בשלל הסוגיות ולהביא המלצות לשני השרים, מדובר על כמה שבועות בלבד. רק לאחר קבלת ההמלצות תצא הודעה מסודרת על עתיד היק״ר.”

יובל לנדשפט
יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי (צילום מסך: כאן 11)

אמש בסרטון שפירסם שר החקלאות עודד פורר, הוא חזר על דברים שכבר אמר לפני כחודשים בכנס כלכלי כשקבע יש לפרק את היק”ר מכיוון שהיא למעשה “יחידת חסימה לקנאביס רפואי” לדבריו. “במקום לעודד יצוא הקימו את ‘יחידת החסימה לקנאביס רפואי’, את היחידה הזאת צריך פשוט לפרק,” אמר אז.

בסרטון אמש הוסיף פורר: “בהמשך ליוזמה שלי לפרק את היק”ר, יחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות, שרק מעמיסה רגולציה על התחום, עשיתי מפגש של הצוותים המקצועיים עם שר הבריאות, סיכמתי איתו שמקימים צוות משותף של שני המשרדים במטרה להוריד את הרגולציה על הענף הזה.”

עוד לדבריו, “או שיעבירו את היחידה הזו למשרד החקלאות שאחראי על הגידול ועל הפיתוח ועל השמירה על הפרוטוקולים האלה, או שפשוט לפרק את היחידה הזאת. אם זו תרופה, יש יחידות שעוסקות בתרופות במשרד הבריאות. אני בטוח שתוך זמן קצר נחזור עם בשורות מהתחום הזה.”

יעקב ליצמן סופר פארם
ניגוד עניינים עם סופר פארם בה היה זכיין בעבר. בתמונה: שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן, בעלי סופר פארם ליאון קופלר, מנכ”ל משרד הבריאות לשעבר משה בר סימן טוב, מנהל היק”ר יובל לנדשפט

יש לציין שדבר התכנית להעביר את היק”ר ממשרד הבריאות נחשפה לראשונה במגזין קנאביס עוד ביולי 2021, אז תוכנן שהמעבר יהיה למשרד הכלכלה, בין השאר במסגרת הכוונה להביא להסדרת שוק פנאי (“לגליזציה”). אולי משהסתבר שלגליזציה לא צפויה בממשלה זו עקב התנגדות רע”מ, נקבע שהמעבר, אם יהיה, יהיה לבסוף למשרד החקלאות.

מינוי במכרז מפוקפק, מהלכים שנויים במחלוקת

כזכור, מנהל היק”ר לנדשפט מונה לתפקיד עם הקמת היחידה באפריל 2013 ומאז שולט בה ביד רמה. במהלך 9 שנות פעילותו בתחום מאז הוא ניסח את מודל האסדרה החדשה בענף וספג ביקורות קשות על האופן ה”דורסני” בו נקט כשסירב להישמע להתראות על כך שהמודל החדש יביא לעליית מחירים. הוא התחייב של-97% מהמטופלים המחירים ירדו, מה שלא קרה כמובן.

לנדשפט מונה בתום מכרז מפוקפק שאף הוביל להליך משפטי במסגרתו נטען בין היתר כי תנאי המכרז לא פורסמו כראוי מבעוד מועד ו”נתפרו” לכאורה למידותיו תוך התעלמות ממועמדת נוספת. בתום המכרז מונה לנדשפט לתפקיד הרם, על תקן של “מזכירה”, וזאת כך הסתבר בדיעבד כדי לאפשר את מינויו במתכונת של “משרה צמיתה”, כלומר ללא תוקף.

בתחילה ניסה לנדשפט לקדם את העברת ענף הקנאביס הרפואי כולו לידי החברה הפרטית “שראל” תוך שהוא נמצא בקשר חברי עם מנהליה, במהלך שסונדל לבסוף בעתירה לבג”ץ. בהמשך, במקום זאת, בנה את הרפורמה שזכתה לכינוי “מדיקליזציה” וספגה ביקורת קשה על כך שהובילה לרווחים לבתי מרקחת ופגעה במטופלים.

יובל לנדשפט שראל
לנדשפט (שמאל) חוגג בהרמת כוסית של חברת “שראל”

לנדשפט ביסס במהלך השנים את מקומו כמחליט הבלעדי על הענף עד כדי כך שבתעשייה נוהגים לכנותו “השריף”. הוא היה ידוע לכל אורך תפקידו כמי שמסייע לאלה המקורבים לו ונוקט בנקמנות כלפי אלה שלא, סירב לקיים ריאיונות עם התקשורת ודחה את הביקורות שהופנו כלפיו בקונספירציות על אינטרסים של עוסקים בענף שעושים שימוש בעיתונות כנגדו.

בין המהלכים השנויים במחלוקת הזכורים שלו היו הסירוב לחשוף את הסדר ניגוד העניינים שלבסוף נחשף והראה קשרים עם גורמים עסקיים בענף, כולל קשריו עם רשת סופר-פארם בה היה בעבר זכיין ואף על פי כן במסגרת תפקידו נתן לה יתרון משמעותי עם השקת האסדרה החדשה בסניפיה, אישור שנתן להברחה של קנאביס במזוודה מארה”ב בניגוד לחוק ועוד.

אל פרשות אלה ואחרות, שרובן ככולן נחשפו במגזין קנאביס, הצטרפה לאחרונה פרשיית “הרשיונות הסודיים” שניפק ל-14 חברות ויזמים, כולל למקורבים לו, וזאת מבלי לעדכן את הציבור ואת העוסקים בענף. הרשיונות הללו למעשה מאפשרים תיווך וייבוא של קנאביס מחו”ל ללא צורך בהקמת מתקנים, מה שמעורר זעם בתעשיה ואף כוונה לנקוט בהליכים משפטיים.

שקר של יובל לנדשפט
“97% מהמטופלים מוצרי הקנאביס יוזלו להם” – אחד השקרים הבולטים של לנדשפט

עוד זכורים קשריו של הסגן שלו ביק”ר, פרופ’ ארנון אפק, עם עסק פרטי של אחיו, אסף לנדשפט, בגרמניה, המסמך הפנימי המביך שניסח והפיץ לעובדי היק”ר בו טען לקונספירציה של עיתונים ובעלי חברות בניסיון לפגוע ברפורמה שקידם, הקלות בלי מוסברות שנתן לחברות ספציפיות בענף כמו “שיח” ועוד.

בדו”חות מבקר המדינה, שנה אחר שנה, נמצא כי היחידה לקנאביס רפואי זוכה לביקורות החמורות ביותר בארץ וכי יותר מ-91% מהתלונות נגדה מוצדקות. לפני כשנתיים טענה התנועה לאיכות השלטון כי “ראש היק”ר הוביל וביצע רפורמה כאשר הוא בניגוד עניינים”, ואף הוגשו נגדו תלונות במשטרה בעניינים אלה ואחרים, אך הוא היה מוגן לכל אורך השנים, אולי עד עתה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר