מסתמן: אחרי 30 שנות פעילות – לא תוקם ועדת סמים בכנסת

נכון לעכשיו ועדת הסמים של הכנסת לא תקום כנראה בכנסת החדשה, הכנסת ה-23, זאת לאחר למעלה מ-30 שנות פעילות רצופה.

בשנת 1989 נפתחה לראשונה 'הועדה למאבק בנגע הסמים והאלכוהול' בכנסת. השנה, 2020, בחלוף יותר מ-30 שנות פעילות, היא לא תוקם כנראה, כפי שצפינו בשנה שעברה.

הועדה היא אחת מוועדות הכנסת הלא קבועות, כלומר היא וסמכויותיה אינן מעוגנות בתקנון הכנסת בניגוד לועדות אחרות, אך היא נפתחה שוב ושוב בכל הכנסות.

הועדה הוקמה ותפקדה מתוקף חוק הרשות למלחמה בסמים, כועדה מלווה לפעילות הרשות במטרה לספק "טיפול מקיף בבעיית הסמים במדינת ישראל".

במשך שנים ארוכות נוהלה הועדה בעיקר על ידי חברי כנסת מש”ס והמפלגות הערביות, שהקפידו להוציא קריאות נגד כל הקלה או שקילה מחדש של המדיניות.

לאחר בחירות 2015 הסתמן שינוי מהותי בפעילות הועדה לאחר שהוחלט כי ח”כ תמר זנדברג (מרצ), תומכת לגליזציה ידועה, תהיה ראש הוועדה.

ח"כ זנדברג שינתה את אופי פעילות הועדה ותחת ניהולה התמקדה בסיוע למטופלי קנאביס רפואי ונתנה במה לציבור תומכי הלגליזציה להביע את עמדותיהם.

אך לאחרונה, עם ביטול חוק הרשות למלחמה בסמים והעברת סמכויותיה תחת המשרד לבטחון פנים, התייתר גם הסעיף בחוק הקובע הקמת ועדה מלווה בכנסת.

לאחר הקמת הממשלה בשבוע שעבר נערכו דיונים גם לגבי ועדת הסמים ונשקל מי יעמוד בראשה, אך לבסוף, כך מסתמן כעת, הוחלט שלא להקימה כלל.

יש לציין כי למעשה ועדת הסמים היא ועדה נטולת "שיניים" שמלבד דיונים וביקורות אינה מחזיקה בסמכויות אופרטיביות כלשהן בעלות משמעות אמיתית.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט