מגלגל...

3 שנים בכלא והתמכרות לתרופות: כוכב #מתמודדים בריאיון

"כולנו איציק סעידיאן": אלעד הרוש הפך לכוכב בקהילת הקנאביס הרפואי בעקבות השתתפותו בסדרה "#מתמודדים". בריאיון למגזין קנאביס הוא חושף את הסיפור האישי שלו, מספר על הסדנה שפיתח לטיפול בקנאביס, קורא לקהילה המקומית להתאחד ומזמין להרצאה שלו השבוע בפרדס חנה

הסערה סביב החלטת בג”ץ מהשבוע שעבר למחוק את עתירת הקנאביס הרפואי מעלה שוב לכותרות את ההתמודדות היומיומית המורכבת של מטופלי הקנאביס. אותה התמודדות נחשפת מדי שבוע בפרקים החדשים של הסדרה #מתמודדים, גרסת הקנאביס הרפואי ל”מחוברים” שיזמה והפיקה חברת “בזלת”. 

אחד המתמודדים בסדרה, המתגלה גם כמי שעוזר למטופלים אחרים, הוא אלעד הרוש בן ה-42 מקיבוץ יגור, הנחשף בסדרה ביחד עם בת זוגו גל שטנגל, בת הקיבוץ, שגם היא מטופלת בשמן קנאביס. השניים, שהכירו בטיול בהודו, מעניקים בסדרה ביחד הצצה אמיצה לחיים הזוגיים והמשפחתיים שלהם, כהורים לרפאל בן ה-7.  

אלעד הרוש
3 שנים בכלא, התמכרות למשככי כאבים ופיתוח סדנה לטיפול בעזרת קנאביס – אלעד הרוש, כוכב #מתמודדים

אלעד, אחת הדמויות הדומיננטיות בסדרה, נולד בקרית גת. את ההיכרות הראשונה שלו עם קנאביס, שלא היתה חיובית, עשה כבר בגיל 19, אז ישב בכלא במשך לא פחות משלוש שנים. “הייתי חייל, תפסו אצלנו כמה קילוגרמים וזה נפל עלי”, הוא מספר. “בגלל שמדובר בצה”ל זה כמובן היה חמור ביותר וחטפתי שלוש שנים בכלא. התחלתי את התקופה בכלא צבאי, אבל אמרתי שאני לא יכול להישאר שם ועברתי לכלא אזרחי. אתה מבין, שלוש שנים בפנים על קנאביס…”.

בהחלט קשה לדמיין.

“אבל תסתכל איזה יופי עובדת האירוניה, היום אני מקבל החזרים על קנאביס רפואי מהמדינה. אני מאמין שכל דבר שצריך לקרות קורה. אגב, בעל כורחי, הכלא היה גם סוג של בית ספר לחיים. היו שם דברים טובים, למשל השלמתי לימודים, אבל כמובן שאין מחיר לחופש, במיוחד כשמדובר בקנאביס, לא בסם קשה. אגב, אם המדינה רוצה לשים אותך בכלא, היא תשים אותך גם על ג’וינט. זה משהו שלא השתנה לצערי מאז ועד היום”.

“הכדורים הפכו אותי לנרקומן”

אחרי השחרור מהכלא החל אלעד לעבוד כטבח וכשף במסעדות ובבתי קפה, ובשנת 2014 רצה לעשות שינוי בחיים. “הלכתי לעבוד בעבודות בגובה”, הוא נזכר, “היינו מחליפים חלונות תקולים ובוקר אחד, בחמש וחצי בבוקר, רצתי להסעה לאיסוף לעבודה ובום, התגלגלתי מכל המדרגות. הייתי אז נשוי במשך שנה ואשתי גל כבר היתה בהריון.

“כשהתאפסתי על עצמי עליתי על ההסעה, אבל כשהגענו לעבודה לא הצלחתי לצאת מהרכב. אמרתי לבוס שלי ‘קח אותי לאיכילוב’, עשיתי שם צילומים וכולי, ואמרו לי ‘סע הביתה, תנוח שבועיים, הכל בסדר’. חולפים השבועיים ועדיין כאב לי מאוד בכתף, אבל הייתי חייב לחזור לעבודה, עד שיום אחד הגעתי לעבודה ופשוט לא הצלחתי להזיז את היד.

“המשכתי בבדיקות ובטיפולים, אבל אף אחד לא עלה על חומרת הנזק שהיתה לי. רק כעבור שנה של כאבים גילו שיש לי שבר פנימי וקרעים לאורך הרצועות בכתף, מה שקרה גם כי המשכתי בשגרה ועשיתי לעצמי עוד נזק.

אלעד הרוש
“כולנו איציד סעידיאן” – אלעד הרוש

“כשסוף סוף גילו את חומרת הנזק, אמרתי לעצמי ‘אלעד, עצור’. באתי לביטוח הלאומי כדי שיכירו בי כנפגע תאונת עבודה, אבל הם אמרו ‘מה פתאום, זה בכלל לא קרה לך בעבודה. עברתי איתם חודשים של מאבקים ועד היום אני במריבות איתם.

“במקביל נכנסתי לניתוח הראשון, אחד מתוך שלושה שעברתי מאז, האחרון ממש לאחרונה, באוגוסט. אני עדיין מחלים ממנו. אחרי השיקום של הניתוח הראשון באתי לביטוח הלאומי ואמרתי להם ‘אני יודע רק לבשל, אבל אני לא יכול, תעזרו לי’. הם אמרו ‘אתה יכול לחזור, אנחנו לא נותנים לך כלום’. עד היום יש לי רק 15 אחוזי נכות, למרות ההחמרה במצב שלי והאשפוזים שעברתי. תזכור גם שבמקביל הייתי חייב להתפרנס, יש לי בית ומשפחה”.

מה עשית?

“חזרתי למטבח, עד שיום אחד היד פשוט נפלה לי. כל התופסנים ששמו לי נקרעו והם קרעו את הרצועות בכתף עוד יותר. היו לי כאבי תופת.

“באותן שנים, למעשה עד 2016, לקחתי כדורים חזקים נגד כאבים שהפכו אותי לנרקומן. בשנתיים הראשונות אחרי שהילד שלי נולד, בכלל לא ראיתי אותו. החלטתי שאני לא יכול ככה יותר וניסיתי לקבל רישיון לקנאביס רפואי, אבל גם זה לא הלך בקלות. אין מרפאת כאב שלא הלכתי אליה. קיבלתי זריקות של סטרואידים לתוך הכתף כדי שהיא תחזיק איזה שבועיים. לא אשכח ביקור במרפאה כזו, כשתוך כדי שאני מקבל את הזריקה ראיתי מודעה על הקיר ‘פה לא מדברים על קנאביס רפואי’.”

אלעד הרוש
“המצלמה הופכת לחברה הכי טובה שלך”

ב-2016 קיבל אלעד את הרישיון המיוחל, אבל גם אז לא תמו הצרות. “בהתחלה קיבלתי 20 גרם, שהספיקו לי לשבועיים, ואז חזרתי לכדורים”, הוא אומר. “כל חודש עברתי גמילה, זו היתה תקופה נוראה. הרגשתי שאני מקבל בעיטה מכל הכיוונים. מחברות הקנאביס, מהמדינה.

“במקביל, המצב של הכתף המשיך להיות לא טוב וב-2019 נכנסתי לניתוח שני ועברתי עוד שיקום ועוד כאבים. גם אז, ולמעשה עד היום, הקרב עם הביטוח הלאומי נמשך. אנחנו מדברים על שבע שנים מאז התאונה, שבהן עברתי עוד ניתוח, שלישי. זה קרה באוגוסט האחרון ואני עדיין מתאושש”.

בסוף כן הוכרת כנפגע תאונת עבודה?

“כן, למזלי הכירו בי והיום אני מקבל החזרים על הקנאביס הרפואי. אני צורך 80 גרם לחודש היום, כי זה מה שהגוף שלי צריך. אני גם עדיין לא עובד, אבל מחפש עבודה”.

“כולנו איציד סעידיאן”

באחד הפרקים בסדרה, נראה אלעד כשהוא חווה התקף פוסט טראומה בסניף של ביטוח לאומי. “הם עשו לי בתקופת הצילומים ‘נוהל מתאבד’, כשאני בכלל לא בקטגוריה הזו”, הוא מסביר. 

למה?

“בגלל ששלחתי להם מכתב שבו אני דורש שיעבירו לי את התיק הרפואי שלי, ובאותה תקופה הייתי חותם על מסמכים את המלים ‘כולנו איציק סעידיאן’. עשיתי את זה רק כהזדהות עם איציק, שכל המדינה מכירה את הסיפור שלו, אבל הם החליטו שאני בסיכון להתאבדות, כמובן בלי לדבר איתי או משהו. 

“בוקר אחד קיבלתי טלפון מהמשטרה, ‘איפה אתה?’. זה נקרא נוהל מתאבד, או נוהל אדום. אגב, אחרי החתימה בשמו של איציק כתבתי באותו מכתב שאין לי שום מחשבות אובדניות או משהו, אלא רק כבוד לאיש הזה, שאת שמו אני רושם. בכל זאת, בבוקר למחרת, טלפון מהמשטרה. 

“אחר כך הביטוח הלאומי התקשרו לפסיכיאטרית המחוזית בנצרת ואמרו לה ‘אלעד מנסה להתאבד’, אז גם מהמשרד שלה קיבלתי טלפון והייתי צריך להסביר שזו טעות, שאני אוהב את החיים. לצערי, בביטוח הלאומי לקחו אותי כפרויקט. במכתב האחרון שלהם אלי הם אמרו ‘אנחנו לא מטפלים בך עד שתיגש לטיפול פסיכיאטרי’.”

איך הגעת להשתתפות ב”מתמודדים”?

“ראיתי פוסט בפייסבוק שבו נכתב שמחפשים משתתפים. זה היה בתקופת הקורונה, כשהיינו בסגרים, ואמרתי לעצמי ‘יאללה, בוא נראה מה זה’. כשהתקדמנו בתהליך הליהוק, והבנתי את הראש של היוצרת יובל אריאל ואת זה שהסדרה הולכת לכיוון של להראות אותנו, המטופלים, כבר הייתי מאוד שמח ושלם עם ההחלטה להשתתף. 

“בסוף היום, הענף שייך לנו, למטופלים. השחקנים שבו, כולל אנחנו אגב, פשוט לא יודעים איך לבנות אותו כך שזה יבוא לידי ביטוי. בהשתתפות בסדרה הבנתי שאם באים להראות אותי, זו התחלה של התודעה שצריכה להיות”.

“המצלמה הופכת לחברה”

עברת תהליך עם עצמך בצילומים? תהליך משפחתי עם גל בת זוגך?

“גל מטופלת בשמן קנאביס בגלל מיגרנות ולחץ גולגלתי. היא סובלת מזה מגיל 16 ולקחה כדורים במשך שנים רבות. עכשיו ה-CBD עושה לה פלאים. פתאום לא צריך כדורים…

“אגב, גם אני היום לא נוגע בכדורים. הקנאביס פותר לי את הדברים בשגרה וזה חוסך לי גמילות מטורפות מהכדורים. כן, היו לי כאבים מטורפים, בפיזיותרפיה אתה צורח, אבל לא נכנעתי. כשיצאתי מהניתוח השלישי, בדיוק ביום ההולדת שלי, אמרתי לעצמי ‘די, אתה לא נוגע בשום כדור’ – וזה מצליח. היום אני יותר טוב, יותר חזק, יותר מבין, ואני מודה לאל על זה. המצב היה יכול להיות אחר לגמרי.”

“החשיפה של גל ושלי היתה יחד, אז כמובן שדיברנו על זה והחלטנו שאנחנו לא פוחדים,” אומר הרוש. “מישהו צריך לדבר על המטופלים, כך שזו אפילו חובתנו להשתתף.”

גל, אשתו של אלעד
“החשיפה של גל ושלי היתה יחד” – גל, אשתו של אלעד

“מבחינת תהליך, נכנסתי לצילומים תוך כדי מריבות עם הביטוח הלאומי, וגם עם חברת תיקון עולם שאיתם העניינים כבר הסתדרו מאז ואנחנו עכשיו בטוב לשמחתי, ככה שכן, למדתי על עצמי הרבה דברים תוך כדי ובהחלט התפתחתי לטובה.

“היה שבוע אחד שבו התבקשנו לעסוק בנושא המשפחה. עכשיו, אני לא הטיפוס הכי משפחתי בעולם, לפחות בכל מה שקשור למשפחה המורחבת, ופתאום מצאתי את עצמי בחתונה של בת דודה שלי שלא ראיתי עשר שנים, וזה היה כאילו גורל, או ‘מנט טו בי’ כמו שאומרים.

“המצלמה גם הופכת לחברה הכי טובה שלך ואתה חייב למלא את היחסים איתה בתוכן. זה מכריח אותך לדבר, לשתף. ביום הראשון זה אולי קצת מוזר, אבל אחר כך אתה מתרגל וזה הופך לטבעי לגמרי. היום אני מבין את יוצאי מחוברים או האח הגדול, שמדברים על תהליך. כשהחזרנו את המצלמה, פתאום היה חסר לי הדבר הזה לדבר איתו. יש בזה אלמנט טיפולי והיום אני יכול לומר שזה היה לגמרי סוג של טיפול עבורי”.

נגד סוחרים שמוכרים קנאביס רפואי

אתה דוגמא למטופל שעבר הרבה ייסורים מול המערכת. מה דעתך על הרפורמה, ועל החלטת בג”ץ מהשבוע למחוק את העתירה של עמותת הקנאביס הרפואי?

“הרפורמה קיימת ואי אפשר או קשה מאוד להזיז אותה, אז צריך לפעול לסדר אותה. מה זה אומר? קודם כל שהחברות ישקיעו בחזרה במטופלים. זה צריך להגיע מהרגולטור, שחייב להכריח אותן לעשות את זה, כי הרי אף אחד לא רוצה להוציא כסף. ממש כמו שמפעל הפיס מפריש כסף לטובת הקהילה, ככה זה צריך לעבוד עם חברות הקנאביס – לטובת המטופלים. בכלל, תעשו את הכי טוב שלכן עבור המטופלים. אל תתייחסו אלינו רק כאל קופה רושמת. ברור שצריכים להרוויח, אבל כסף הוא לא מראית הכל.

“למה בארה”ב, חבר שלי שסובל כמוני מכאבים בכתף, לצורך העניין מעין אלעד הרוש עם מבטא אמריקני, יכול לעשן זן שקוראים לו למשל יוליוס קיסר, שהוא סאטיבה מטורפת עם 27 אחוז THC, והכל טוב. מה, הדם שלו יותר טוב משלי? למה אני צריך לעשות ערבובים כדי להצליח לישון איזה חצי לילה, אולי.

“בנוסף, חייבים לשחרר את ה-CBD. זה לא סם ואין שום סיבה להתייחס אלו כאל כזה. למה כל העולם כבר שיחרר את זה ואנחנו לא?”

“עוד תופעה פסולה שאני מגנה בכל לשון היא הזליגה של הקנאביס הרפואי לשוק השחור, על ידי אנשים שמוציאים רישיון כדי לסחור. אתם רוצים להיות סוחרי סמים? רוצים לסחור בקנאביס? תגדלו ביצים ולכו תגדלו גם קנאביס, או תמצאו סוחר שמגדל קילוגרמים, תקנו ממנו בקרדיט ולכו למכור, נראה אתכם. אל תיקחו את התרופה ממי שבאמת צריכים אותה. לא יכול להיות שאני מגיע לבית המרקחת ואין את הזנים שאני צריך כדי לישון, כי מישהו קנה לפני את כל המלאי שלהם. 

“גם כאן, הרגולטור צריך להתערב ולהקים יחידות עלית שיעשו הכל כדי לתפוס את אותם אנשים שמוכרים את מה שהוא כביכול התרופה שלהם.”

מה לגבי העלות הגבוהה של הקנאביס? עכשיו, אחרי החלטת בג”ץ, יש משפחות שישלמו אלפי שקלים על תרופה לילדים שלהן.

“בוודאי שהעלות צריכה להיות מסובסדת בצורה כלשהי, אולי דרך קופות החולים. אגב, גם אני, שמקבל החזרים מהמדינה, צריך קודם כל להוציא את הכסף על הקנאביס. אני משלם בבית המרקחת כמו כולם, ולפעמים זה קשה להוציא סכומים כאלה, למרות שאני יודע שאני מקבל החזר אחר כך. יש פעמים שבהן פשוט אין מאיפה להוציא.

“בשורה התחתונה, המטופלים חייבים להתאגד, ואתמול כמו שאומרים. צריך להסתדר ולהבין שאנחנו קהילה אחת, ורק בלי אגו ומשחקי כוח נהיה חזקים באמת מול הכוחות האחרים במשחק. צריך לדבר עם כולם ולראות איך מגיעים למצב שהוא טוב לכולם – ובראש ובראשונה למטופלים, שהם אלה שמחזיקים את כל השוק הזה על גבם”.

“קנאביס הוא תרופת קסם, אבל יכול גם להרוס אותך”

בנוסף לטיפול בקנאביס רפואי, בשנתיים וחצי האחרונות מטופל אלעד גם בשיטת NLP, ניתוב לשוני פיזיולוגי, או באנגלית: Neuro Linguistic Programming. מדובר בשיטה המציעה מגוון טכניקות ומיומנויות, שמטרתן יצירת השפעה ושינוי במחשבות, ברגשות ובהתנהגויות ורתימתן להשגת תוצאות רצויות. השיטה, שפותחה בארה”ב בשנות ה-70, שואפת להביא לשינוי ולשיפור התקשורת הבין-אישית והתוך-אישית ונעשה בה שימוש טיפולי ועסקי בסדנאות ובספרים לאימון אישי ולשיפור עצמי.

בעקבות הטיפול בשיטה פיתח אלעד ביחד עם חני גרוס ויניב אדרי, שני מטפלים ותיקים שמטפלים גם בו, סדנה ללימוד צריכה נבונה ואחראית של קנאביס רפואי. 

“חני ויניב, שמלווים אותי כבר הרבה זמן, פירקו אותי והרכיבו אותי נפשית עשרות פעמים”, הוא מספר. “מתוך הטיפול בי, החלטנו לנסות לקחת את זה למקום שעוזר גם למטופלים אחרים.”

“צריך להבין, קנאביס הוא תרופת קסם, אבל הוא יכול גם להרוס אותך. לי אישית היו הרבה תקופות שבהן לא הייתי בשליטה עליו והוא אפילו איים לפרק לי את הבית. כשלא היה לי מספיק קנאביס רפואי, למשל, הייתי הולך לקנות בשוק השחור, וזה בא על חשבון פרנסת הבית. מי אשם? אתה כמובן, אבל הקנאביס הוא הנלווה.

“מקרה אחר שלא אשכח קרה לידידה שלי, שהיתה מטופלת חדשה בקנאביס רפואי ולא ידעה בדיוק כמה ואיך לצרוך. היא טפטפה לעצמה בערב במקום שתי טיפות של שמן איזה שמונה או תשע טיפות, וזה היה שמן עשיר ב-THC. 

“כמובן שהגוף שלה לא היה מוכן לקבל דבר כזה, והיא התחילה להזות וראתה את הבית שלה נשרף. הגעתי אליה בשתיים לפנות בוקר, נתתי לה מיץ תפוזים ושוקולד, הרגעתי אותה והיא נרדמה, אבל הטראומה היתה כל כך גדולה שמאז היא לא צורכת יותר קנאביס וחזרה למשככי הכאבים. 

“בדיוק בשביל מקרים כאלה נועדה הסדנה שיצרנו. לא מסבירים שם כמה טיפות לקחת או מתי וכולי, אלא נותנים כלים בסיסים יותר, של הבנה מה זו התרופה ואיך להשתמש בה בצורה הנכונה, בלי לפחד.”

איך בעצם בנויה הסדנה הזו?

“היא משלבת טיפול בשיטת NLP יחד עם הדרכה לצריכת קנאביס נבונה ואחראית וכוללת חמישה מפגשים קבוצתיים בני שלוש שעות כל אחד. הסיבה לכך שהטיפול הוא בקבוצה היא כי שם פשוט מרגישים מוגנים יותר. לקבוצה יש גם יותר כוח, ככה שקל יותר לתת אמון כשאתה עם אנשים שהם כמוך, או מתמודדים את אותה התמודדות. בסיום, מקבלים חוברת שמזכירה שגם אם נופלים, איך להתרומם.

“כרגע אנחנו בשלב שבו כבר עברנו פיילוט מוצלח עם כמה מטופלים ואנחנו עתידים להתחיל עוד כמה פיילוטים כאלה. זו סדנה שנולדה מכאב ומשלבת טיפול נפשי ורגשי, ואני מאמין שתוך כמה חודשים נתחיל לעבוד עם מטופלי קנאביס רפואי בצורה יותר נרחבת.

“בשורה התחתונה, הסדנה פשוט מדברת על צריכת התרופה שלך באופן אחראי. זו תרופה, וכך צריך להתייחס אליה. הרי כמו שלא תיקח את כל כדורי האנטיביוטיקה שלך, שמיועדים לשבוע, ביום אחד, ככה צריך לעשות עם קנאביס. 

“חני ויניב מסבירים את היתרונות, לצד הסכנות, והכל בגישה של NLP, עם דמיון מודרך וטיפול רגשי. כמשתתף, אתה מקבל העצמה מדהימה. אנשים אומרים וואו, עכשיו אנחנו יודעים להתייחס לקנאביס אחרת, לדבר עליו אחרת, והכי חשוב לא ליפול לתוך הסכנות שיש בו ואיך לזהות את הנפילה לפני שהיא מגיעה. הם מקבלים את הכלים לעשות את הדברים הללו.

“אגב, גם אני כמובן הצלחה של הטיפול הזה. היום אני יודע לצרוך את הקנאביס שלי בהתאם לכאב שאני מרגיש, כמו תרופה, וכמו שאני מכיר בדברים הטובים של הקנאביס, ככה אני יודע לזהות את הסכנות שיש בו”.

רוצים לפגוש את אלעד? ביום שלישי הקרוב (23.11), בשעה 20:00 תתקיים הרצאה משותפת שלו ושל המשתתפת בסדרה עפרי בן אמו ארגמן על התמודדות רפואית, קנאביס רפואי ומה שביניהם. איפה? “קפה הצבי” באורוות האומנים בפרדס חנה. עלות? 30 שקלים, כולל ההרצאה ושליש בירה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר