אחרי שנתיים וחצי: קאנומד והאחים גינדי פורשים מתחום הקנאביס

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: קאנומד מרימה ידיים ויוצאת מסקטור הקנאביס אחרי שנתיים וחצי של ניסיונות עקרים, בעל עניין חדש מצטרף לחברת אינטרקיור ומחזיק כעת מניות בשווי כ-60 מיליון שקלים, פנאקסיה מעדכנת כי בכוונתה לפרסם את דוחות הרבעון ביום שני בשבוע הבא, טוגדר מדווחת על השלמת יצוא של 1,000 ייחורים לחווה שלה באוגנדה, והאם חברת קנאשור מתכננת גיוס הון שמשמעותו אולי גם דילול מניות למשקיעים הקיימים.

כפי שהערכנו: קאנומד מרימה ידיים ויוצאת מסקטור הקנאביס

מגזין קנאביס היה הראשון להעריך, בסקירה השבועית שפורסמה כאן ב-23 לדצמבר 2021, כי חברת קאנומד (Cannomed) מחפשת דרך לצאת מסקטור הקנאביס. ההערכה ניתנה בהתבסס על שינוי בהרכב הדירקטוריון לדירקטוריון מוטה לבעלי ניסיון עבר בתחום המיזוגים והרכישות. השבוע התברר הניתוח כנכון, עת הכריזה קאנומד על חתימת מזכר עקרונות למיזוג עם חברת לאונרדו (Leonardo) העוסקת בתחום הבינוי של נדל”ן למגורים – תחום בו בעלי השליטה בחברה, האחים מנור וכפיר גינדי, המחזיקים יחד 35.42% ממניות החברה, פועלים כבר שנים.

הודעת החברה מגיעה לאחר שבדוח השנתי שלה לשנת 2021 שפורסם לאחרונה היא רשמה הכנסות מזעריות של כ-658 אלף שקל בלבד בשנה – שהן צניחה של כ-75% מול הכנסות של כ-2.7 מיליון שקל בשנת 2020 – וזאת לצד שורה תחתונה של הפסד מייצג של כ-16.1 מיליון שקל בשנה.

מנור גינדי (צילום: פלאש90)
פורש מתחום הקנאביס, מנור גינדי (צילום: פלאש90)

קאנומד דיווחה בשנתיים וחצי האחרונות על שלל תוכניות גרנדיוזיות לבניית חוות אינדור, מכירות עתידיות צפויות של עשרות מיליונים, מכירות לבתי מרקחת, התרחבות בשרשרת הערך, גידול תוצרת איכותית בחממה שלה שבישוב משואה ועוד, כמו גם מאבק שהיא הובילה לעצירת היבוא של קנאביס מחו”ל – אך החלומות התנפצו אל מול תחרות עזה בשוק והפסדים אדירים כאמור. גינדי עוזבים למעשה את ענף הקנאביס “עם הזנב בין הרגליים”, תוך כדי מחיקת ערך אדירה של קרוב ל-90% מהשיא אליו הגיעה מניית החברה בסוף שנת 2019 עת הכריזה על תחילת פעילות בתחום בימי “הבועה”.

כמובן שנשאלת השאלה מדוע שתרצה קבוצת לאונרדו “להכניס ראש בריא למיטה חולה” ולהתמזג עם חברת קאנומד הכה הפסדית? ובכן, יש לכך כנראה שלוש סיבות עיקריות: 1. פעילות הקנאביס של קאנומד צפויה שלא להמשיך לחברה הממוזגת אלא להימכר או להיסגר. 2. במסגרת הסכם המיזוג נקבע תנאי לפיו קאנומד צריכה להגיע למיזוג עם קופת מזומנים של כ-12 עד 20 מיליון שקל שישארו בחברה הממוזגת – דבר שאגב סביר מאוד להניח שיגרור בקרוב גיוס הון מצד החברה. 3. לאחרונה נרשמה “עליית ריבית במשק (או: עליית ריבית בנק ישראל)”, שמבלי להיכנס לפרטים הטכניים, גורמת לכך שחברות נדל’ן מקבלות מהבנקים הלוואות בריבית גבוהה משמעותית ביחס לבעבר, וכן הבנקים כבר לא נותנים את היקף המימון שהיו נותנים בעבר. גישה לשוק ההון, באמצעות המיזוג הצפוי ללאונרדו, תאפשר לחברה ליטול חוב גם באמצעות אגרות חוב (כפי שעשו בסקטור טוגדר ויוניבו), דבר שבדרך כלל מוזיל לחברה עלויות משמעותיות מאוד מבחינת ההפרש בין הריבית שמציע הבנק לריבית על אגרות החוב.

בעל עניין חדש באינטרקיור: מחזיק מניות בשווי של עשרות מיליונים

חברת אינטרקיור (Intercure) דיווחה השבוע לבורסה אודות בעל עניין חדש בחברה – חברה בשם “איטיאף מנג’ר” שמחזיקה כעת כ-5.76% ממניות אינטרקיור. בכך הופכת איטיאף מנג’ר לבעלת המניות השלישית בגודלה בחברה, אחרי המנכ”ל ובעל השליטה אלכס רבינוביץ המחזיק 26.52% ממניות החברה, ויעל פיגל, משקיעה ותיקה בחברה עוד מראשית כניסתה לסקטור הקנאביס ואשתו של מיליארדר ההשקעות גארי פיגל, המחזיקה 6.91% ממניות החברה.

איטיאף מנג’ר היא חברה העוסקת במדדים (ETF) וכמו המהות של מדדים, מאפשרת למשקיעים קטנים להשקיע סכומי כסף נמוכים אותם היא לאחר מכן מפזרת לכל מיני מניות בהתאם, בין היתר, לשווי השוק שלהן. שווי השוק של המניות המוחזקות כעת בידי איטיאף באינטרקיור עומד נכון למועד כתיבת שורות אלה על כ-59.5 מיליון שקל. מדובר כמובן בהבעת אמון יפה שמקבלת אינטרקיור ש”נמצאת על הגל” עם עלייה קבועה ברווחים מרבעון לרבעון.

פנאקסיה תדווח את הדוחות בסוף החודש

חברת פנאקסיה (Panaxia) הודיעה השבוע לבורסה כי היא תדווח את דוחותיה הכספיים לרבעון הראשון של השנה ב-30 למאי, כלומר יום אחד לפני “הדדליין” לפרסום הדוחות הרבעוניים לחברות המדווחות אותן (בסקטור הקנאביס אלה הן IMC ואינטרקיור שכבר דיווחו, ופנאקסיה ושיח מדיקל שצפויות לעשות זאת בשבוע הבא).

חובת הדיווח של דוחות רבעוניים (בניגוד לדוחות שנתיים וחצי-שנתיים שכל החברות מחוייבות לדווח) נקבעת בהתאם למספר פרמטרים, בראשם האם שווי השוק של החברה עולה על כ-300 מיליון שקל. במידה וכן ישנה חובה לדווח דוחות על בסיס רבעוני. קורה שגם חברות שנסחרות בשווי של מתחת ל-300 מיליון שקל – כמו פנאקסיה ושיח מדיקל – מפרסמות דוחות רבעוניים כאקט של שקיפות ומתוך רצון לתת למשקיעים עדכון תדיר יותר.

דיווח כזה של פנאקסיה אודות מועד פרסום צפוי של הדוחות הרבעוניים הוא דבר חיובי מבחינת שקיפות כלפי המשקיעים מכיוון שהוא מאפשר למשקיעים להתכונן ולא “להתעורר בוקר אחד” ולגלות שפורסם הדו”ח. מצד שני, ישנה בבורסה תופעה של חברות שנוטות לפרסם את הדוחות שלהן ביום-יומיים האחרונים של מועד הפרסום האחרון (במקרה הזה סוף חודש מאי), במטרה שהמשקיעים לא יוכלו להתרכז בנקודות הרעות שבדו”ח, שכן חברות רבות מפרסמות באותו המועד ונוצר מעין עומס של מידע ונתונים. במקרה הזה אפשר להטות את הכף לזכותה של פנאקסיה ולפרגן לה על שקיפות כלפי המשקיעים.

טוגדר השלימה יצוא ייחורים מהחווה הישראלית לזו שבאוגנדה אך לא ברור למה היא מדווחת על כך

חברת טוגדר (Together) דיווחה השבוע על כך שהשלימה יצוא של כ-1,000 ייחורים ממספר גנטיקות שונות, ששמן ומספרן לא פורט בדיווח, מהחווה של החברה בישראל אל החווה שלה באוגנדה.

טוגדר הוסיפה ופירטה בדיווח כי משלוח הייחורים נעשה “במטרה לאפשר הגדלת כושר הייצור של הגנטיקות הגדלות בישראל” – אמירה שלא ממש ברורה משמעותה הן מכיוון שהחברה לא מדווחת מספרים, נתונים על כמויות וכיוצ”ב, והן מכיוון שהבעיה של טוגדר כיום לא נמצאת בצד הקיבולת, ולראייה ניתן לראות שלחברה יש עשרות מיליוני שקלים של מלאי עודף בדוחות אותו לא נראה שהיא מצליחה כעת למכור. לכן, יצוא של ייחורים לצורך גידול של תוצרת הוא לכאורה לא עניין מהותי מבחינתה אלא מהלך רגולטורי גרידא, כשהעיקר זה האיכות והשאלה האם התוצרת באמת תימכר לבסוף או לא.

האם קנאשור מתכננת גיוס הון?

חברת קנאשור (Cannassure) דיווחה השבוע לבורסה דיווח שהינו טכני בלבד במבט ראשון, אך יתכן שהוא דווקא בעל משמעות במבט שני. החברה דיווחה על פרסום של “תשקיף מדף” כשמעיון בו עולה כי הוא כולל כמה פרטים על החברה, ביניהם מבוא על פעילותה וההיתרים שברשותה.

תשקיף מדף הוא מהלך שמאפשר לחברה להנפיק מניות, אופציות או אג”ח בבורסה המקומית מתי שהיא תרצה, והוא דבר שכל חברה שמתכננת לבצע הנפקה ציבורית או רוצה להשאיר את האופציות על השולחן מעדיפה שיהיה לה נגיש.

הדבר מסתדר עם העובדה שהחברה כבר נטלה הלוואות מהבנקים בהיקף מצטבר של כ-12 מיליון שקל והיא לא מצליחה לעבור לרווחיות, כך שהנפקה בדרך של הזרמת הון היא דבר שניתן כעת להעריך שאכן יקרה בסבירות גבוהה.

לכן התשקיף הלכאורה טכני שפורסם, מהסתכלות שנייה, יכול מאוד להיות מעין איתות להנפקה מתקרבת, על כל משמעויות הדילול של זה לבעלי המניות הקיימים וההנחה הצפויה בהנפקות מהסוג הזה.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • יוניבו – 7.19%+
 • פארמוקן – 7.12%+
 • תיקון עולם קנביט – 1.94%+
 • עמיר שיווק – 1.16%-
 • שיח מדיקל – 1.47%-
 • קנבוטק – 1.50%-
 • איי אמ סי – 3.70%-
 • אינטרקיור – 3.73%-
 • אינטליקנה – 3.97%-
 • קנאשור – 5.23%-
 • פנאקסיה – 5.46%-
 • נקסטייג’ – 10.08%-
 • טוגדר – 10.92%-
 • קאנומד – 14.89%-
 • וונטייז – 18.42%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר