מגלגל...

אחרי שנלחם בקנאביס: ארדן איבד 11% מכוחו בליכוד

הירידה הגדולה ביותר במספר המצביעים בפריימריז של הליכוד שנערכו אתמול לעומת אלו שנערכו בשנת 2015, היא של השר גלעד ארדן, שאיבד למעלה מ-4,200 קולות, כ-11% מהתמיכה בו. 'זה לא מבשר טובות עבור עתידו בראשות הליכוד אחרי עידן נתניהו,' אומרים במפלגה.

השר שנלחם בצרכני הקנאביס ספג את הירידה החדה ביותר בתמיכה בו בקרב חברי מפלגתו, אם כי הצליח בכל זאת להגיע למקום מכובד מאוד ברשימת הליכוד לכנסת הבאה.

בעוד שבפריימריז של הליכוד בשנת 2015 זכה ארדן לתמיכה של 38,517 מחברי המפלגה, אתמול בפריימריז 2019 קיבל ארדן רק 34,232 קולות וירד מכסא המקום הראשון, בו זכה אז, למקום השלישי כעת.

פריימריז בליכוד: השוואת תמיכה במועמדים - 2015 לעומת 2019
תוצאות הפריימריז בליכוד: השוואת תמיכה במועמדים – 2015 לעומת 2019

מדובר בירידה של 11% (4,285) במספר התומכים בו במפלגתו – מספר שיש בליכוד מי שמשייך בין השאר, ואולי בעיקר, למדיניותו העיקשת נגד קנאביס וצרכניו.

גורמים במפלגה מסבירים כי חלק עיקרי מירידה זו ניתן לשייך למה שבמפלגה מכנים “מצביעים חופשיים”, אלו שאינם שייכים לשום “דיל” ומצביעים על פי צו מצפונם האישי.

“בהחלט אפשר לומר שיש כ-4,000 תומכי לגליציה ‘קשים’ בליכוד,” מעריך בכיר במפלגה. “מדובר במצביעים מקרב המצביעים החופשיים (לא מאורגנים ואינם בדילים) שנושא הקנאביס בין השאר היה חשוב בעיניהם וראו בארדן כמי שנחשב למתנגד הגדול בליכוד לנושא זה”.

ירידה זו בתמיכה משמעותית אף יותר אם לוקחים בחשבון שבבחירות אתמול הצביעו 69,888 חברי ליכוד, לעומת 53,247 בלבד בשנת 2015.

“הליכוד גדל בעשרות אלפי איש מאז הבחירות הקודמות, כך שהוא היה אמור לעלות ולא לרדת – מה שאומר שמעבר ל-4,200 שעזבו אותו יש עוד אלפים חדשים שלא הצביעו לו,” הוסיף.

עוד הוא מסביר כי מניתוח הנתונים ניתן לראות שבניגוד לארדן רוב השרים האחרים עלו במידת הפופולריות שלהם, והוא ירד את הירידה הדרסטית ביותר.

“מאחר והיו לו את אותם דילים כמו בשנת 2015, המשמעות היא שהירידה נבעה מאותם מצביעים חופשיים,” אמר. “מאוד הגיוני שהסיפור עם הקנאביס זו הסיבה לכך”.

לסיכום הדגיש כי ארדן עדיין נחשב לבכיר מאוד בליכוד והגיע למקום השלישי, אבל לדבריו “מי שרואה עצמו מועמד ליו”ר הליכוד אחרי ביבי, זה בהחלט לא מבשר טובות לגבי סיכוייו לכך”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר