מגלגל...
x

אחרי שהפיל את הלגליזציה: רם שפע מבלף את צרכני הקנאביס

חבר הכנסת הצעיר קיבל לידיו את ראשות ועדת הסמים והבטיח מיד שהדיונים בה יתמקדו בניסוח סעיפי חוק הלגליזציה שבכוונתו להעלות להצבעה בנובמבר. נובמבר נגמר, הצעת חוק אין ובדיקה מעלה שמתוך 11 דיונים בועדה רק אחד עסק בלגליזציה. ח"כ שפע, וגם יו"ר מפלגתו מרב מיכאלי, מסרבים להגיב

מאז הוקמה “ממשלת השינוי” ועוד לפני כן במהלך קמפיין הבחירות התחייבו מפלגת העבודה ומוביליה, היו”ר מרב מיכאלי והח”כ רם שפע, שיקדמו את סוגיית הפסקת הפללת צרכני הקנאביס ואת הסדרת שוק הקנאביס בחוק (לגליזציה).

ההתחייבות היתה מתבקשת כמובן במיוחד מח”כ שפע, לאור זאת שהוא נבחר לכנסת על גב הבטחות בנושא ואף יותר לאחר שבמסגרת השתתפותו בתרגיל “ליל החניונים” בכנסת הקודמת הוא הביא בפועל להפלת הממשלה ואיתה להפלת חוק הלגליזציה שהתקדם בקצב מצוין.

בפועל, מיכאלי מתחמקת כיום מהנושא לחלוטין ואף מסרבת למסור התייחסות לפניות עיתונאים בעניין. יש בסביבתה מי שטוענים ש”השתן עלה לה לראש” מאז מונתה לתפקיד שרת התחבורה, והתעלמותה מפניות לבקשת תגובה די מחזקת את הטענה הזו.

לעומתה, ח”כ שפע דווקא לא מתחמק מהנושא ומקפיד לפזר הבטחות בחופשיות רבה. הבעיה אצלו היא שהן באות ללא כיסוי. עד כמה בחופשיות הוא מפזר הבטחות? בשנה שעברה, ממש רגע לפני שהוא בעצמו הביא לפיזור הממשלה כאמור, וכנראה למרות שידע שהוא הולך לעשות זאת, הבטיח שפע שחוק הלגליזציה “יאושר בקרוב”.

“אגיש את הצעת החוק בנובמבר אחרי אישור התקציב”

כעת מסתבר שכנראה מדובר בתופעה שחוזרת על עצמה. כזכור, לפני כחצי שנה, לקראת מינויו לתפקיד יו”ר ועדת הסמים של הכנסת, טען שפע שיקדיש את דיוני הועדה לנושא הלגליזציה ושיחל “בקרוב” בניסוח סעיפי הצעת החוק לקראת העלאתה להצבעה.

בחלוף כחודשיים, אוגוסט 2021, בשיחה עם מגזין קנאביס כבר אמר שפע כי הוא מעריך שהצעת החוק ללגליזציה שהגיש תאושר בקריאה טרומית בכנסת מיד לאחר אישור תקציב המדינה ובמהלך חודש נובמבר. חודש נובמבר נגמר השבוע והצעת חוק אין.

רם שפע (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)
ח”כ רם שפע (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)

את הדברים אמר שפע למרות שרק שבוע וחצי קודם הקואליציה לא הצליחה להעביר בהצבעה בכנסת אפילו את החוק לאי-הפללת צרכני קנאביס, עקב התנגדות רע”מ. ח”כ שפע טען אז שהוא שוחח עם גורמים מתנגדים ומאמין שהצליח לשכנע אותם.

על ההבטחה לקדם את חוק הלגליזציה לקריאה טרומית בנובמבר הוא חזר פעם נוספת גם לפני כחודש וחצי, במהלך אחד הדיונים בועדת הסמים בראשותו, כשהצהיר: “אגיש את הצעת החוק ללגליזציה אחרי אישור התקציב”. התקציב אושר ב-4 בנובמבר כזכור, ומאז שפע מסרב להשיב לפניות.

במקום דיונים על לגליזציה – התמודדות עם משבר האקלים

כאמור, שפע אמר שיקדיש את הדיונים בועדת הסמים בראשותו לניסוח סעיפי חוק הלגליזציה כדי שיוכל להגישו בנובמבר. לשם כך, כך אמר, יוזמנו אנשי מקצוע, גורמים בענף ונציגי משרדים, כדי לגבש נוסח שמוסכם על כולם לקראת קידומה של הצעת החוק.

בפועל, מבדיקה פשוטה מסתבר שלאורך החודשים האחרונים הדיונים בועדה בראשותו עסקו רובם ככולם בעניינים שכלל לא נוגעים לסעיפי הצעת החוק ללגליזציה, ואף להפך מכך.

לישיבה הראשונה של הועדה אכן נתן שפע את הכותרת “היערכות לקראת רפורמה בשוק הקנאביס” – דבר שעורר תקווה שמא חבר הכנסת הולך “לתת גז” על הנושא, דבר שדי במהרה התברר כבלוף.

הישיבה השנייה של ועדת הסמים כבר עסקה בנושא “אלימות מינית ברשתות החברתיות”, הישיבה השלישית עסקה ב”פרסום ושיווק בעייתי של סיגריות אלקטרוניות” והרביעית ב”עלייה דרסטית והתמכרות לסמים בקרב בני נוער”.

האם שלושה דיונים בנושאים אחרים הספיקו ואפשר להתחיל לעסוק בסעיפי הצעת החוק ללגליזציה? כנראה שלא.

הדיון החמישי בועדת הסמים עסק בכותרת “יוזמות אזרחיות של צעירים וצעירות להתמודדות עם משבר האקלים” ואת הדיון השישי הקדיש שפע ל”סיור בקהילה טיפולית מלכישוע”.

הדיון השביעי, בשבוע שעבר, עסק בכותרת “יצוא קנאביס לצרכים רפואיים” והשמיני, שבא מיד אחריו, עסק ב”מערכות יחסים אלימות בין צעירים וצעירות”.

הדיון התשיעי, אתמול, עסק ב”עליה בשיעור האשפוזים כתוצאה משימוש ב’נייס גאי'” והדיונים הבאים שנקבעו לשבוע הבא וזה שלאחריו יעסקו ב”עתיד הצעירים בענף החקלאות בישראל” וב”סיור בכפר איזון”.

מדובר בדיונים חשובים אולי, אם כי יש שיגידו שיש דברים דחופים יותר ורלוונטיים יותר לדגל הקנאביס ששפע בחר לשאת, כמו התופעה הנרחבת לאחרונה של שוטרים שמתעמרים במטופלי קנאביס רפואי או בעובדה שהשר לביטחון פנים עמר בר-לב, ממפלגתו של שפע, הוא האחראי למדיניות המשטרה ומשום מה מסרב לעסוק בה.

במפלגת העבודה לא מגיבים לפניות

לשאלה שמגזין קנאביס הפנה אל רם שפע השבוע מתי הוא מתכוון לעסוק בהצעת החוק ללגליזציה בועדה בראשותו ומה קרה להבטחה המפורשת שלו להביא הצעת החוק ללגליזציה להצבעה בכנסת בנובמבר 2021, הוא מסרב להשיב.

להבנתו הוא כנראה אינו חייב הסברים לציבור הבוחרים על הפרת ההבטחות. את הדובר שלו אגב הוא פיטר לאחרונה ואין כרגע דובר לח”כ אם כי ככל הנראה באמת אין צורך בדובר לח”כ שלא משיב לפניות הציבור והתקשורת.

וכאמור, לא רק שפע מסרב להגיב, אלא גם יו”ר מפלגתו שרת התחבורה דהיום מיכאלי, שהצטלמה לפני הבחירות כשהיא חותמת על התחייבות כתובה לקדם לגליזציה לאחר הבחירות, נאלמה. הדוברת שלה, גל בז’רנו, מתחמקת ממתן תשובות גם כן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר