אחרי הלגליזציה: פחות בני נוער מעשנים מריחואנה

"אין לי הסבר לזה, אבל זה מה שקרה": דו"ח רשמי חדש של הרשות האמריקנית למלחמה בסמים (NIDA) מצא כי למרות האזהרות, לאחר אישור חוקי הלגליזציה פחות בני נוער משתמשים במריחואנה, אלכוהול וסמים, ויותר מתקשים להשיג אותם.

לאור תוצאות הבחירות בארה"ב כמעט חמישית מהמדינות בה (States) כבר אישרו לגליזציה מלאה, לצד למעלה מ-26 שאישרו קנאביס במרשם רופא. למעלה מ-63 מיליון אמריקנים גרים היום במדינות בהן ניתן לרכוש קנאביס חוקי בחנויות ומאות מליונים במדינות מריחואנה רפואית.

נורה וולקוב ראש הרשות האמריקנית למלחמה בסמים
נורה וולקוב ראש הרשות האמריקנית למלחמה בסמים: "אין לי הסבר לירידה בשימוש במריחואנה, אבל זה מה שקרה"

ההקלה בחוקי הקנאביס גרמה לרבים, בעיקר בממשל כמובן, להזהיר מפני עלייה בצריכת המריחואנה בקרב בני נוער וצעירים, אך דו"חות קודמים מקולורדו, פורטוגל ועוד, כבר הראו שהקלה בחוקי הקנאביס אינה מובילה לעלייה באחוזי הצריכה ואף לירידה קלה. "זה כבר לא מגניב," תיארו אז תלמידי בתי ספר את הקנאביס החוקי. "זה עכשיו משהו של מבוגרים".

כעת גם דו"ח המחקר הרשמי "Monitoring the Future" המתפרסם השבוע זו השנה ה-42 ברציפות על ידי הרשות האמריקנית למלחמה בסמים (NIDA), מוצא ירידה באחוזי השימוש בסמים בקרב בני נוער. אחוז השימוש באלכוהול וטבק הגיע לרמה הנמוכה ביותר מאז שנות ה-90.

שימוש בני נוער במריחואנה בשנה האחרונה
ירידה באחוז השימוש של בני נוער במריחואנה בשנה האחרונה

המחקר נערך בקרב תלמידי בית ספר בכיתות ח', י' וי"ב מכל רחבי ארה"ב, שמילאו שאלון אישי בו העידו על הרגלי צריכת הסמים שלהם.

בין השאר נמצא כי:

● אחוז תלמידי כיתות ח' שהעידו כי צרכו מריחואנה בחודש האחרון צנח משמעותית מ-6.5% בשנת 2015 ל-5.4% בלבד בשנת 2016.
● אחוז תלמידי כיתות ח' שהעידו כי צורכים מריחואנה באופן יומיומי קבוע צנח מ-1.1% בשנת 2015 ל-0.7% בשנת 2016.
● רק 34.6 אחוז מתלמידי כיתות ח' אמרו שקל ופשוט עבורם להשיג מריחואנה – ירידה של 2.4% מהשנה הקודמת.
● בקרב בוגרי בי"ס תיכון (י"ב) דיווחו 22.5% כי צרכו מריחואנה בחודש האחרון ו-6% כי צורכים מריחואנה באופן קבוע – ללא שינוי משנת 2015.
● בקרב תלמידי כיתות י' נשמרו אחוזי השימוש בקנאביס כפי שהיו בשנה שעברה, ועומדים היום על הנתון הנמוך ביותר מזה שני עשורים.
● מתוך תלמידי כיתות י' 64 אחוז אמרו שיהיה להם קל להשיג מריחואנה – הנתון הנמוך ביותר בהיסטוריה האמריקנית.
● אחוז השימוש בסיגריות, אלכוהול וסמים אחרים ירד גם הוא.

כמה קל להשיג מריחואנה
בני נוער מתקשים יותר להשיג מריחואנה לאחר אישור חוקי לגליזציה

"אין לי הסבר לזה, זה בהחלט מפתיע למדי," אומרת ד"ר נורה וולקוב, יו"ר הרשות האמריקנית למלחמה בסמים, ומודה: "ההערכות שלנו – בהתבסס על שינויי החקיקה, התרבות האמריקנית והירידה בתפיסת המסוכנות של המריחואנה – היו שאחוזי השימוש יעלו. אבל הם לא עלו."

"על פי הנתונים נראה שבסך הכל יותר אמריקנים צורכים קנאביס, מלבד בקרב בני נוער וצעירים," הוסיפה. "העלייה באחוזי השימוש גבוהה בקרב גילאי 18 עד 24, אז היית מצפה שזה יתורגם גם לעלייה בקרב צעירים, אבל זה לא מה שקרה."

הדו"ח המלא:

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט