מגלגל...

אז רגע, השוטר הזה בעד או נגד לגליזציה?

כשבכיר לשעבר במשטרת ישראל מודה: “יש הפרזה בטיעון שהשימוש בסמים גורם לפשיעה ותאונות דרכים ולכן יש עודף אכיפה – צריך לשנות סדרי עדיפויות”. אולי באמת כדאי שנשנה את סדרי העדיפויות…

ערוץ 1 הציג השבוע בתכנית “פוליטיקה” דיון העוסק בנושא הלגליזציה ל”סמים הקלים”. מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים יאיר גלר, המשיך עם הדמגוגיה הזולה שלו. השופטת בדימוס עדנה בקנשטיין הצטרפה אליו – ודווקא מהצד שמייצג את הרשות המבצעת זכינו לשמוע אמירות מפתיעות ומעודדות.

מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים מוציא את “הכלים הכבדים”

יאיר גלר עומד על ספינה טובעת, הוא יודע את זה. וכיאה לאדם על סף טביעה הוא ישתמש בכל האמצעים הדרושים בשביל לנסות להציל את עצמו.
שקרים גסים ודמגוגיה בשקל – הכל הולך…

יו"ר הרשות למלחמה בסמים - יאיר גלר
יו”ר הרשות למלחמה בסמים – יאיר גלר

במהלך הדיון טען רחביה ברמן, אחד המשתתפים בתכנית כי בניגוד לקפאין טבק ומזיקים אחרים שדוחפים לנו באופן חוקי לגמרי – מהקנאביס לא ניתן למות ממנת יתר. והוא צודק – בכל שנה מתים אנשים ברחבי העולם מצריכת אלכוהול, תרופות מרשם, קפאין טבק ומה לא. לעומת זאת אין שום תיעוד של אדם אחד אשר הצליח לעשן יותר מדי ולמצוא את מותו.

את מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים העובדות לא מעניינות – כשעודד שחר, מנחה התכנית ביקש את תגובתו לדבריו של רחביה יאיר גלר לא התבלבל, שיקר במצח נחושה ואמר: “לצערי לא רק שהוא (רחביה ברמן) לא משכנע – הוא גם טועה ומטעה”

בשלב זה של התכנית הריכוז שלי הגיע לשיאו – הרי אני בטוח שיאיר גלר בעצמו מכיר את העובדות. הוא יודע טוב מאוד שאי אפשר למות ממריחואנה, אז מה קורה פה?

ואז שולף מר גלר את הנשק החדש שלו: ” הרבה מאוד תאונות דרכים קטלניות בארצות הברית ובעולם המערבי נגרמו לאחר שעלו נהגים על ההגה לאחר שצרכו סם מסוג קנאביס”.

שמתם לב מה יאיר גלר עשה?

הוא התבקש להתייחס לעובדה מסוימת – ובעזרת “טויסט” קטן פשוט הצליח להתחמק מכך. יאיר גלר מעליב את האינטליגנציה של הצופה אם הוא באמת חושב שהאנשים בבית לא ישימו לב למניפולציה הזו.

מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים המשיך עם השקרים ודיבר על “הפגיעה של הסטלנים במעגלי העבודה והלימודים”. עוד מיתוס ישן שכבר נופץ מזמן לכן אפילו לא אטרח להתייחס לכך. רק אומר שאם מה שנשאר ליאיר גלר לעשות זה לדבר על תאונות דרכים וסטלנים שלא עובדים – המצב שלנו מעולה.

השופטת שיודעת יותר טוב מכולם

השופטת בדימוס עדנה בקנשטיין
השופטת בדימוס עדנה בקנשטיין

הרבה מגיבים הביעו את זעמם למשמע דבריה של השופטת בדימוס עדנה בקנשטיין אשר נתנה גם היא דוגמא לדמגוגיה בשקל: “אני לא חושבת שאנחנו צריכים להיכנע לתופעות שהן שליליות – ולהצדיע להן

מה זאת אומרת “להצדיע”? האם העובדה שאנחנו לא עוצרים אנשים שמעשנים סיגריות אומר שאנחנו “מצדיעים” לחברות הטבק? אני באמת לא מצליח לראות סיבה הגיונית לשימוש במילה “להצדיע” בתגובה שלה מלבד הניסיון המניפולטיבי העלוב – שישבו אנשים מול המסך ויגידו לעצמם “וואלה צודקת, לא צריך להצדיע לתופעות שליליות…”

דוגמא נוספת למניפולציה זולה של השופטת בדימוס ניתן לראות בהמשך הדיון כשהיא מספרת לנו על מקרה קורע לב של בחורה שהתדרדרה לסמים קשים וזנות (בעקבות שימוש בקנאביס כמובן) – כשעודד שחר מציב בפניה נתון שעל-פי הערכות של גורמים מקצועיים יש בישראל בין חצי מיליון למיליון צרכני קנאביס ושמבחינה סטטיסטית אם הטענות שלה נכונות היו צריכים להיות בישראל היום מאות אלפי נרקומנים – היא ענתה: “הרוב הגדול שאני נתקלתי בפניו מצאו את עצמם נופלים לסמים הקשים”.

שוב, רק כדי להבהיר בצורה פשוטה מה בעצם קרה פה מבחינת אסטרטגיית דיון:

שופטת: אני יודעת שהקנאביס מוביל לסמים קשים

מנחה: יש יותר מחצי מיליון צרכני קנאביס – אין מספיק נרקומנים שיצדיקו את הטענה הזו

שופטת: אני יודעת שהקנאביס מוביל לסמים קשים

מדהים, אבל זה בדיוק מה שהיא עשתה – השופטת בדימוס לא התייחסה כלל להערת המנחה, חזרה פעם נוספת על הטענה שהיא אמרה מוקדם יותר והציגה אותה בתור תגובה לדבריו.

“צריך לשנות סדרי עדיפויות”

ניצב בדימוס אבי דוידוביץ' צילום: חדשות ערוץ 2
ניצב בדימוס אבי דוידוביץ’ צילום: חדשות ערוץ 2

היחיד שהפתיע לטובה מבין פאנל המתנגדים ללגליזציה שנכחו בתכנית היה ניצב בדימוס אבי דוידוביץ’:

“יש הפרזה משמעותית בטיעון שהשימוש בסמים גורם לפשיעה ולתאונות דרכים, לכן יש גם עודף אכיפה בתחום – צריך לשנות את סדרי העדיפויות”.

כשהוא נשאל האם לדעתו צריך להפוך את הקנאביס לחוקי הוא אמר שלא בטענה שהוא לא מעוניין שמדינת ישראל תהיה “שפן ניסיונות” מבלי שיש מחקרים ודוחו”ת על מדינות שפעלו בכיוון הזה.

לא רק שבאופן עקרוני הוא לא שלל את רעיון הלגליזציה– הוא גם הודה שהמצב כיום אבסורדי ושראוי שהמשטרה תפנה פחות משאבים לאכיפת הנושא.

למה בדיוק הוא התכוון כשדיבר על “לשנות סדרי עדיפויות”? לא ברור. אבל מה שבטוח זה שעד לפני כמה שנים בודדות לא היה סיכוי לשמוע מיוצא משטרה בדרגה בכירה מילים שכאלה – וזו עוד הוכחה להתקדמות האדירה שצרכני הקנאביס עשו לקראת הפסקת הרדיפה.

אם יש לנו מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים שמדבר על תאונות דרכים, שופטת בדימוס שמזהירה מפני התדרדרות לזנות וסמים קשים, ושוטר בדימוס שמודה שצריך לשנות סדרי עדיפויות – אז המצב שלנו במגמת שיפור. אין לי ספק בכלל…

צפו בדיון בערוץ 1 בנושא הלגליזציה:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר