אזהרות במרוקו: “חברות ציוניות חודרות לענף הקנאביס”

גורמים מוסלמים באפריקה מתריעים מפני סכנה בעקבות מעורבות גורמים ישראליים בענף הקנאביס הרפואי המוקם בימים אלה במרוקו. יורם אוחיון, תנ"צ במשטרה לשעבר וכיום מנהל חברת קנאביס בישראל, נבחר ללוות את הטמעת הרגולציה במרוקו ומרגיע: "אין מתיחות, שיתוף הפעולה מצוין"

לפני כשנה וחצי אושרה במרוקו הצעת החוק המאפשרת גידול, ייצוא ומכירה מקומית של קנאביס לשימוש רפואי ותעשייתי (“המפ”), ואם לא יהיו הפתעות, סביר שמרוקו תהפוך למדינה המוסלמית הראשונה המפעילה בתחומה שוק מוסדר של ייצור וממכר קנאביס.

אולם בזמן שבממלכה הצפון אפריקאית מקדמים בנחישות את הסדרת התעשייה המבטיחה, מתחילות להישמע ביקורות מצידם של גורמים שונים, בעיקר מוסלמים, הכובלים על כך שמרוקו מאפשרת לחברות וארגונים שונים ממדינת ישראל לפעול משטחה ולדבריהם, להשפיע לרעה על היציבות הפוליטית והחברתית ביבשת.

“שיתוף הפעולה בין הציונים לממשל המרוקאי צפוי להיות מסוכן”

בימים האחרונים עסקו כלי תקשורת באפריקה בסוגיית שיתוף הפעולה בין מרוקו לישראל בתחום הקנאביס, זאת לאחר שאיברהים אליוספי, מומחה מרוקאי לחקלאות, פרסם כי ממשלת מרוקו מתכוונת לאפשר לחברות “ציוניות” לקחת חלק בתהליך הסדרת תעשיית הקנאביס המקומית.

“תעשיית הקנאביס הציונית תצטרף בקרוב לחקלאות המרוקאית במטרה להפוך את צמד המדינות למעצמות קנאביס עולמיות,” מצהיר אליוספי. לדבריו, “ההשקעות הצפויות להיכנס למרוקו עתידות להגיע להיקף של 57 מיליארד דולר עד שנת 2026.”

אתר “אלג’יר 24” למשל, ציטט מקורות עלומים הטוענים כי “הממשל המרוקאי סיפק עשרות אישורים לחברות זרות לגדל ולהפיק מוצרי קנאביס בשטח מרוקו, כאשר חלק בלתי מבוטל מתוכן הן למעשה חברות ציוניות אשר חדרו לענף החקלאות המרוקאי לאחר הסכם הנורמליזציה שנחתם בין המדינות בשנת 2020.”

יורם אוחיון, מעורב בהקמת ענף הקנאביס הרפואי במרוקו
“שיתוף הפעולה מצוין” – יורם אוחיון, בכנס קנאביס שנערך לאחרונה בעיר קזבלנקה במרוקו

המומחה המאוריטני ליחסים בינלאומיים באפריקה, מוחמד עלי סאלים, מתריע מפני מה שהוא רואה כ”השלכות שיתוף הפעולה בין הציונים לממשל המרוקאי, הצפויות להיות מסוכנות לעולם באופן כללי, וליבשת אפריקה בפרט.”

לטענתו, רוב האישורים שהממשל המרוקאי סיפק לחברות קנאביס בינלאומיות לפעול משטחה, הגיעו לחברות “ציוניות”, בהן גם אישים בכירים ב”יישות הציונית” (الكيان الصهيوني – “אלכיאן אלצהיוני” – המונח הנפוץ לתיאור מדינת ישראל בקרב גורמים מוסלמים שלא מכירים בה).

עוד מציין עלי סאלים כי “הסוכנות המרוקאית להסדרת שוק הקנאביס ערכה ישיבה במהלך מארס 2022, שהיוותה למעשה הצעד הראשון לקראת הפיכת התעשייה הזו לחוקית”, והדגיש כי “מרוקו נכנסה לשלב מסוכן מאוד במהלכו היא מציפה את האזור בסמים מסוכנים ומעודדת הברחת סמים בתוך אפריקה ולאירופה”.

“המרוקאים קיבלו החלטה מושכלת להעדיף את הידע והטכנולוגיה של ישראל”

“לא רק שאין מתיחות, אנחנו רואים שיתוף פעולה מצוין,” מבהיר בשיחה עם מגזין קנאביס תנ”צ בדימוס יורם אוחיון, לשעבר מנכ”ל חברת הגידול קנאמדיק (טבע אדיר) וכיום הבעלים של חברת י.ס.א אחזקות, בעלת רישיון קונסטרוקטיבי לתיווך קנאביס ללא מגע.

יורם אוחיון, מעורב בהקמת ענף הקנאביס הרפואי במרוקו
“אין שום מתיחות” – יורם אוחיון, מעורב בהקמת ענף הקנאביס הרפואי במרוקו

אוחיון, שנבחר על ידי האגודה המייעצת לשימוש בקנאביס במרוקו כמלווה של תהליך הרגולציה של השוק הנבנה בימים אלה במדינה, מדגיש עוד: “שיתוף הפעולה עובד מעולה גם ברמה הפורמלית, כלומר בין הממשלות, וגם ברמה העסקית – בין אנשי עסקים.”

“המרוקאים מאוד מחוברים לגורמים בתעשייה הישראלית,” הוא מוסיף. “הם קיבלו הרצאות מגורמים ישראלים וכבר קיימו כמה ועידות חשובות בתחום הקנאביס – הראשונה לפני כשנתיים בטנג’יר, אחר כך בקזבלנקה, ולפני כשלושה חודשים נערכה ועידה מאוד גדולה במרקש, שבה השתתפו כמעט כל המדינות באפריקה.”

לדברי אוחיון, במרוקו העדיפו את שיתוף הפעולה עם הישראלים, על פני גורמים בתעשיית הקנאביס בצפון אמריקה: “המרוקאים קיבלו החלטה מושכלת להעדיף את הידע והטכנולוגיה של ישראל על פני ארה”ב וקנדה. הם מעריכים מאוד את המומחים הישראלים כדוגמת הפרופסורים רפאל משולם, דדי מאירי וארנון אפק.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר