אושר בטרומית: רכיבה על אופנוע-ים תחת השפעת קנאביס תיחשב עבירה פלילית

הצעת חוק חדשה שאושרה בקריאה טרומית הבוקר קוראת לקבוע עונש של 5 שנות מאסר למי שייתפס נוהג על כלי שיט כשהוא תחת השפעת אלכוהול או סמים, כולל קנאביס רפואי

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק לתיקון פקודת הנמלים (איסור על השטת כלי שיט ועל הפלגה באופנוע ים בשכרות), התשפ”ד-2023 של חבר הכנסת יצחק קרויזר (עוצמה יהודית). 31 חברי כנסת תמכו בהצעה, ללא מתנגדים, עם נמנע אחד, והיא תועבר לדיון בוועדת הכלכלה.

הצעת החוק מציעה לאסור על השטת כלי שיט תחת השפעת אלכוהול או סם מסוכן. על פי החוק הישראלי קנאביס, גם אם ניתן ברישיון רפואי, נחשב כ’סם מסוכן’ ולכן עונה להגדרת החוק. כדי להפוך לחוק, ההצעה צריכה עוד לעבור את אישור מליאת הכנסת ב-3 קריאות.

עוד מוצע בהצעת החוק להסמיך שוטר לדרוש דגימת נשיפה, רוק או דם מאדם הממלא תפקיד בכלי שיט, בין היתר, משיט כלי השיט או נתב, לשם בירור חשד להשטה תחת השפעה כאמור. לפי המוצע, השטת כלי שיט תחת השפעת אלכוהול או סם מסוכן תהיה עבירה פלילית שלצידה עונש מאסר של חמש שנים.

ח"כ יצחק קרויזר (תמונה: ויקיפדיה)
יוזם הצעת החוק, ח”כ יצחק קרויזר (תמונה: ויקיפדיה)

בדברי ההסבר להצעה נכתב: “בשנים האחרונות התרחשו בישראל תאונות שיט קשות אשר ברקע להן הייתה מעורבת, ככל הנראה, שתיית אלכוהול. לא ניתן להמעיט בסיכון הגלום בהשטת כלי שיט תחת השפעת אלכוהול או סמים. בהתאם לכך, במדינות העולם המפותחות קבוע בדין הלאומי של המדינה איסור על השטת כלי שיט תחת השפעת אלכוהול או סמים, ופעולה זו מהווה עבירה פלילית. במדינת ישראל קיים איסור לגבי בצוע תפקיד בכלי שיט תחת השפעת סמים או אלכוהול, אולם איסור זה אינו מספק”.

יש לציין כי גם במקרה של נהיגה בכלי שיט, בדומה למצב בנהיגה בכלי רכב רגיל, ישנה בעייתיות עם נושא השימוש בקנאביס. בניגוד לאלכוהול, ששרידיו מתפוגגים בתוך שעות ספורות לאחר מועד הצריכה, שרידי רכיבי הקנאביס יכולים להופיע בנוזלי הגוף גם לאחר ימים ארוכים ללא שימוש, כך שגם אדם שאינו תחת השפעה עלול להימצא בבדיקות כמי שנמצא תחת השפעה לכאורה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר