כמו בסרטים: ארה”ב עשתה עסקים עם קרטל הסמים של מקסיקו

בין השנים 2000 ל-2012 עשתה ממשלת ארה”ב עסקים עם קרטל הסמים “סינלואה” הנחשב לאכזרי ביותר במקסיקו ואיפשרה לו להבריח סמים בשווי מיליארדי דולרים לתוך ארה”ב בתמורה למידע על קרטלים יריבים – כך קובעים מסמכים מבית המשפט שפורסמו לראשונה בעיתון El Universal במקסיקו.

תחקיר מיוחד של El Universal מצא שבמשך 12 שנים – משנת 2000 ועד שנת 2012 – התקיים שיתוף פעולה בין ה-DEA וממשלת ארה”ב לבין קרטל הסמים “סינלואה”. על פי הדיווח התיר הממשל האמריקני הברחות סמים בשווי מיליארדי דולרים לתוך ארה”ב בתמורה למידע מודיעיני על כנופיות סמים יריבות.

חואקין אל צ'אפו גוזמן
חואקין “אל צ’אפו” גוזמן – מנהיג כנופיית סינלואה

כנופיית סינלואה, אותה הנהיג חואקין “אל צ’אפו” גוזמן, סיפקה על פי הדיווח 80% אחוזים מהקוקאין, ההרואין והמתאמפטמינים שנכנסו לשיקגו בשנים אלו, וכן פעל במקביל בערים רבות בכל רחבי ארה”ב.

במשך שנים נשמעו טענות על כך שגוזמן, הנחשב לסוחר הסמים החזק ביותר בעולם, משתף פעולה עם בכירים בממשל האמריקני, אך המסמכים שפירסם El Universal מציגים לראשונה את עדותו של סוכן DEA שמספר על קשרים אלו.

על פי העדות שסיפק הסוכן מנואל קסטאנון, הוא עצמו נפגש עם בנו של גוזמן, ויסנטה זמבאדה-ניאבלה, בחדר בית מלון, באישור ובידיעת ה-DEA, במטרה לשתף פעולה.

ויסנטה זמבאדה-ניאבלה
ויסנטה זמבאדה-ניאבלה

על פי דיווח של סוכנויות הידיעות, סמבאדה-ניאבלה שוחרר לאחר מעצרו באישור בכירים בממשל הפדרלי.

עוד דווח כי סוכנים של ה-DEA נפגשו למעלה מ-50 פעמים עם בכירים בכנופיית סינלואה וכי הקשרים הגיעו לשיאם החל משנת 2006 כשקרטלי סמים נוספים תפסו אחיזה במקסיקו. El Universal ממציין כי לא ידוע לו האם קשרים כאלו מתקיימים גם היום.

טענות דומות עלו בעבר גם כאן בישראל בנוגע לקשרים שקיימים לכאורה בין גורמי צבא בכירים לבין כנופיות סמים בלבנון. על פי ההשערות הצבא סיפק “דרך פתוחה” למבריחים בתמורה למידע מודיעיני.

ראו גם: 10 נסיונות הברחת סמים ממקסיקו לארה”ב שנכשלו
ראו גם: חייל צה”ל קיבל סמים וכסף מפלסטינים – בתמורה להיתרי כניסה לישראל

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר