אור ירוק: פרק 4 – האם ישראל מוכנה ללגליזציה

“סם הקנאביס פוגע ביכולות של הנהג והוא לא יכול לתפקד,” אומר הערב מנכ”ל ‘אור ירוק’ בפרק הרביעי והאחרון בסדרת כתבות הלגליזציה של חדשות 10. בנוסף מתראיינים בני נוער שמספרים ש”כל השכבה מעשנת” וכן מוצג מבחן נהיגה שחבל שלא נערך כראוי אך גם בו צרכן הקנאביס הציג נהיגה זהירה.

בתחילת הפרק הרביעי בסדרת כתבות הלגליזציה של חדשות 10 משוחח הכתב עמרי מניב עם נציגי מרפאה המספקת מזרקים למכורים: “הם מזריקים 15 פעמים ביום ולפעמים הם נאלצים להשתמש באותו מזרק, זה כמו באנג לסטלן,” אומר אחד ממנהלי הארגון המפעיל. לאחריו מוצג נרקומן המכור להרואין ברחוב וחבריו המבקשים מזרקים מהארגון ולא מקבלים.

מדען הרשות למלחמה בסמים יוסי הראל-פיש קיבל זמן לא רב להציג את השינוי הגדול בתפיסה של הארגון שהוביל את המלחמה בצרכני הקנאביס בשנים האחרונות. “היה מעבר, מלראות את השימוש בסמים כעניין פלילי לעניין טיפולי. אנחנו בוחנים האם אפשר לשנות מדיניות קיימת,” אמר.

הכתב מניב ממשיך משום מה לכנות את צרכני הקנאביס “מסוממים” ומתבלבל שוב ושוב בין קנאביס להרואין, כפי שעשה גם בפרקים קודמים של הסדרה.

מניב ציטט את 3 הדאגות העיקריות שעומדות בפני המדינה בהסתכלותה על נושא אי הפללת צרכני הקנאביס ולצורך הדגמתן ערך מבחן נהיגה מדומה, שוחח עם תלמידים צעירים הצורכים קנאביס להנאתם והתייחס גם להשפעת אי ההפללה על השירות בצבא.

שלא כמו במבחני נהיגה שנערכו על ידי ערוצי תקשורת בחו”ל, במהלך מבחן הנהיגה הישראלי, שהיה מאוד לוקה בחסר, לא נערכו כלל בדיקת נהיגה מקדימה לפני צריכת החומרים, לא נבדקו נתונים גופניים, אחוזי חומרים בדם וכיוצ”ב, ולא הוצגו לבסוף תוצאות המבדק במלואן.

בבחינת הנהיגה השתתפו שלושה מתנדבים: אדם אחד נהג ‘סאחי’ ללא השפעה והציג תוצאות טובות. הנהג השיכור הציג את התוצאות הגרועות ביותר כשאיבד כיוון לחלוטין ונתקל בקונוסים ללא הפסקה. אורי, המחזיק ברשיון קנאביס רפואי ונהג תחת השפעת קנאביס, הציג לדבריו של הבוחן המקצועי במקום “נהיגה זהירה, אך לא מספיק מתוכננת קדימה”, כאשר בפועל אורי לא נתקל בקונוסים כלל והשלים את המסלול בהצלחה.

למרות התוצאות שהראו כי קנאביס אינו מסכן את הנהיגה, מנכ”ל “אור ירוק” שמואל אבואב טען בכתבה כי “דווקא בזמן חירום שמשהו מפתיע את הנהג והוא נמצא תחת השפעת סם הקנאביס פוגעת ביכולת של הנגה – הוא איננו מתפקד”.

בכתבה התראיינו צעירים שהודו מול המצלמה שהם צורכים קנאביס והוצגה הדאגה שמא בני נוער יעשנו יותר, אך מניב מגלה לראשונה שהנערים לא ממש מחכים ללגליזציה כדי לעשן.

“במקום לשתות וללכת מכות ברחוב, אתה לוקח את השאכטה שלך, ולא עושה בלאגן ולא כלום,” מעיד אחד הנערים. “יותר ויותר מעשנים, כמעט כל השכבה מעשנים. אסיד זה סמים, קנאביס זה לא סם זה פרח, זה כמו שתשתה תה. שוטר תפס אותי פעם עם באנג ובסופו של דבר הוא שיחרר אותנו כי ראה שאנחנו ילדים טובים. אפילו השוטרים פועלים כאילו יש אי הפללה, אבל זה תלוי על איזה שוטר אתה נופל.”

בנוגע לשירות בצה”ל, שרק לאחרונה הודיע על רפורמה אדירה לטובת אי הפללת חיילים שעישנו קנאביס בזמן חופשה בבית, הוצגו דבריו של פרופ’ נתי רונאל, מומחה לקרימינולוגיה, שאמר בצדק כי “המדינה מחליטה שבני 18 יכולים לקבל נשק, שהוא מסוכן יותר מהרואין, ולהיות אחראים לעצמם. ואז אומרים להם ‘אתם לא יכולים להחליט מתי תעשנו, כמה ולמה’.”

בכתבה הוצגה גם פגישה של חברי ‘לגליזציה בליכוד‘, הפועלים להתפקדות לליכוד כדי להשפיע “מבפנים” ולדאוג שמועמדים שלא יתמכו בלגליזציה לא ייבחרו למקומות הגבוהים בפריימריז של הליכוד. “יש כח פוליטי מאחורי הלגליזציה,” הם אומרים.

בסך הכל סדרת הכתבות, שזה היה הפרק האחרון בה, לא התעמקה מספיק בפרטי החוקים והמדיניות או בהשפעה האמיתית של השינוי על הציבור כפי שהבטיחה, והיא גם היתה נגועה מעט בסטיגמטיות, אך למרות זאת בהחלט הצליחה להציג את המצב כפי שהוא.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר