אור ירוק: פרק 3 – לגליזציה בהולנד

הפרק השלישי בסדרת כתבות הלגליזציה של חדשות 10: הפעם מבקר הכתב עמרי מניב באמסטרדם, הולנד, שם נפתחו חנויות קנאביס חוקיות (קופישופס) עוד משנות ה-70 של המאה הקודמת.

עמרי מניב איבד כיוון: אחרי שתי כתבות בינוניות יחסית בהן ביקר בפורטוגל והתרשם ממדיניות אי ההפללה של צרכני הסמים, הגיע כתב חדשות 10 לאמסטרדם, הולנד, בירת הקנאביס העולמית.

מניב למד בביקורו באמסטרדם על החוק החדש שנחקק לאחרונה בעיר, שקובע שיש לסגור כל קופישופ שקרוב לבית ספר פחות מ-250 מטר.

מה שנראה כמו מדיניות הגיונית של הרחקת חנויות הקנאביס מתלמידים ובני נוער, הפך בכתבת חדשות 10 ל”סוף עידן הקופישופס באמסטרדם”.

מניב ביקר אך ורק בקופישופ בשם ‘מלו ילו’ (Mellow Yellow) – הקופישופ הראשון באמסטרדם, שנאלץ להיסגר כעת כי רחוק מבית ספר 228 מטר בלבד.

בנוסף הוא התמקד באירוע במהלכו נרצח צעיר מקומי בעקבות קרב כנופיות על שליטה בשטח סחר בקוקאין, ורמז כי הפשיעה נובעת מאותה לגליזציה של קנאביס.

כפי שניתן לראות בדו”ח מיוחד שפורסם עוד בשנת 2013, הנתונים אחרים לחלוטין מאלו שהציג מניב בכתבה:

צרכני הרואין ואופיאטים באמסטרדם בין השנים 1985-2008
צרכני הרואין ואופיאטים באמסטרדם בין השנים 1985-2008

בהולנד החוק קובע כי אסור לגדל או לסחור בקנאביס, אך כן מותר למכור אותו בקופישופס – מה שמוביל מן הסתם לתעשייה בלתי חוקית של גידולי קנאביס בכל המדינה.

אבל, ראשית בית המשפט בהולנד משחרר באופן קבוע מגדלי קנאביס בדיוק בגלל הפער בין החוק למציאות. שנית, רק לפני 4 חודשים (ספט’ 2016) דווח כי לראשונה בהיסטוריה רוב בפרלמנט ההולנדי תומך בהסדרת המסחר בקנאביס – גם בסיטונאות. מנתונים אלו מניב התעלם לגמרי.

בכתבה מתראיינים גם אלו המסבירים בפירוט מדוע לגליזציה היא הפתרון הנכון ביותר. “אין שום סיכוי שהקופישופס ייסגרו ועדיין ישנו רוב שחושב שהקנאביס צריך להמשיך להימכר באופן חוקי,” מעידה פין מטאל, חוקרת סמים הולנדית.

ראו גם:
כך נלחמים בסמים באמסטרדם
אמסטרדם מתירה 5 כדורי אקסטזי לאדם

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט