אור ירוק: פרק 1 – המודל הפורטוגלי

הפרק הראשון בסדרת כתבות חדשה של עמרי מניב בחדשות 10: ביקור במדינות אירופה ששינו את חוקי הסמים והפסיקו את הפללת המשתמשים. במקום רדיפה ואכיפה המדינה מספקת סמים למכורים במטרה להפחית את הנזקים. התוצאות חיוביות כמובן.

מאז שנת 2001, במקום להילחם בנרקומנים, צוותים של עובדים סוציאלים, רופאים ופסיכולוגים בפורטוגל עוזרים למכורים ומספקים להם סמים ואביזרי שימוש, זאת במטרה לעזור להם לחיות ולהחלים ממחלתם.

עמרי מניב, כתב חדשות 10, נסע לפורטוגל כדי לראות כיצד זה עובד, זאת במסגרת סדרת כתבות חדשה שמשודרת בימים אלו במהדורה המרכזית.

“המטרה שלנו היא לא לעצור את המכורים לסמים או להפסיק את השימוש שלהם בחומרים, אלא דווקא לעזור להם להשתמש בסמים נכון ובבטיחות,” מסבירה אחת העובדות בצוות.

“בעיית ההתמכרות לסמים הפכה לדאגה הגדולה ביותר בפורטוגל,” אומר בכתבה ד”ר ג’ואאו גילאו, רופא ילדים ויוזם התכנית לאי הפללה בפורטוגל. “הממשלה ביקשה מאיתנו לבנות אסטרטגיה, אז הצענו שהבעיה היא בריאותית וחברתיתי – ולא פלילית. החלטנו לעשות אי הפללה של כל סוגי הסמים.”

“מטרת השינוי היא להפחית את הסטיגמה ולטפל בהתמכרות לסמים כעניין בריאותי,” הוסיף. “בנוסף למשטרה התפנו המשאבים להתמקד בעבריינים גדולים ובפשעים אמיתיים. מדובר בהצלחה. יש לנו תוצאות טובות.”

בשנת 1999 אחד מכל מאה איש בפורטוגל היה מכור להרואין. כעבור עשור המספר ירד ב-50%. בשנת 2007 ארבעים מכל מיליון מתו משימוש בסמים. כעבור עשור – רק 3 אנשים ממליון – פחות מבהולנד ובשאר מדינות אירופה. כך גם בעניין הנדבקים באיידס.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט