אופס: יצוא קנאביס לא על סדר היום של הממשלה

שוב חוזר הניגון: כמדי שבועיים גם השבוע דיווח עיתונאי על כך שהממשלה צפויה לאשר יצוא של קנאביס רפואי לחו”ל “בשבוע הבא”. והנה, שוב, מתברר שאולי זה לא יקרה.

מדי שבועיים מפרסם עיתונאי כזה או אחר, בערוץ תקשורת כזה או אחר, ידיעה על כך ש”בשבוע הבא” יאושר יצוא קנאביס רפואי לחו”ל.

דיווחים אלו מרגשים מאוד את עשרות ומאות החקלאים והיזמים, הממתינים להיכנס לענף הצומח ו”תקועים” מאז הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקפאת ההליך.

השבוע היה זה תורו של ראש הדסק הכלכלי של ערוץ 11, תאגיד השידור ‘כאן’, שאול אמסטרדמסקי, שהודיע בקצרה שביום א’ הקרוב (15.4) צפויה הממשלה לאשר את היצוא.

על אף ההתלהבות בציבור ובקרב היזמים והחקלאים מההודעה, התריעו מומחים בראיונות במהלך השבוע מאז, כי נראה ששוב מדובר בידיעה לא מבוססת לכאורה.

היו כמה סיבות לפקפק בדיווח על אישור היצוא בשבוע הבא: אחת היא כאמור העובדה שמדי שבועיים מתפרסמת ידיעה כזו ללא תוחלת, כולל אפילו הבטחות של שרי הבית היהודי איילת שקד ואורי אריאל כשהם עומדים בין שיחי קנאביס ומצהירים על אישור “בעוד 10 ימים”. מאז חלפו כחודשיים.

סיבה שנייה לפקפוק בהצהרה היא העובדה הפשוטה שפרופ’ אבי שמחון, שמונה על ידי נתניהו לבחון את הנושא מחדש, טרם הגיש דו”ח מסכם. התזמון של הידיעה שפירסם אמסטרדמסקי השבוע, כחצי שעה בלבד לפני פרסום כתבה בנושא בתכנית של לינוי בר-גפן באותו ערוץ, על היתקעות הליך היצוא, מרמזת אולי גם כן על הרקע לפרסום.

סיבה נוספת היא משפטית. הפשרה אליה הגיעו גורמים בממשלה כפי שחשפנו לראשונה, לפיה במקום מאות חוות קנאביס תפתחנה רק 50-75 חוות, עלולה להוביל לעתירות לבית המשפט מצד חוות שלא יקבלו את הרישיון – מה שיתקע שוב את המהלך.

כך או כך, אנו חושפים כעת כי לו”ז ישיבת הממשלה ליום א’ שנקבע הבוקר, אינו כולל, כרגע לפחות, כל דיון בנושא קנאביס – לא בנוגע ליצוא ולא בנוגע לכל נושא אחר.

סדר יום ממשלה

בהחלט ייתכן שבמהלך היום יתווסף נושא היצוא ללו”ז הדיונים של הממשלה ביום א’, אך לפחות על פי המסתמן, זה לא יקרה.

עדכון: במהלך ערב יום ה’ (19:55) התראיינה שרת המשפטים איילת שקד בתכנית “לפני החדשות” וחזרה על הדיווח במגזין קנאביס על כך שהדיון בנושא היצוא טרם מופיע בסדר היום של הממשלה ליום א’.

עדכון: במהלך מוצ”ש התברר סופית שההערכה היתה נכונה, ואישור היצוא נדחה שוב, פרטים כאן.

שאול אמסטרדמסקי לא השיב לפנייתנו.
מלשכתו של פרופ’ אבי שמחון קיבלו את הפנייה אך טרם השיבו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר