מגלגל...
x

אוטומטי הידרופוני: כך גידלתי 420 גרם מעציץ קנאביס אחד

אחד ממגדלי הקנאביס הבולטים בישראל חושף בפנינו יומן גידול עם תוצאות מרהיבות: צמח מזן אוטומטי שניפק לו כמעט חצי ק”ג פרחים איכותיים ועוד 25 גרם תמצית מהשאריות – כל זאת תוך 82 ימים בלבד. בנוסף הוא מחלק 5 טיפים מנסיונו למתחילים.

בשנים האחרונות מתרחב מאוד השימוש בגנטיקה של זנים אוטומטיים של קנאביס. על ההיסטוריה של המצאת הזנים האוטומטיים ניתן ללמוד כאן וכאן, אבל נקצר ונסביר שמדובר בזנים ש”מתוכנתים” לגדול מהר יחסית ללא צורך בהקפדה על משטרי אור המדמים את מחזור השמש כפי שנדרש מזנים רגילים.

בתחילה זנים אלו היו פגיעים מאוד וניפקו בדרך כלל רק כמה עשרות גרמים גם בגידול מקצועי, אך בשנים האחרונות בעזרת הכלאות ומשחקים גנטיים נוצרו זנים אוטומטיים מתקדמים יותר.

“אם תשאלו אותי האם לגדל אוטומט, כנראה שהתשובה תהיה לא,” אומר לנו מגדל קנאביס מקצועי המכונה Amitos, פעיל ותיק בפורום ואחד הבולטים בישראל. “הסיבה לכך היא פשוטה,” הוא אומר. “חוסר שליטה מוחלט בגודל הצמח, זמן פריחה לא ידוע וההימור לגבי הגנטיקה שתצא מהזרעון הקטנטן”.

את הבחירה שלו בכל זאת “להמר” על זן אוטומטי (Auto White widow מבית Ministry of cannabis), ועוד ללכת על גידול הידרופוני (גידול על בסיס מים ללא אדמה) בשיטת DWC, הוא מסביר בכך שהוא אוהב למתוח גבולות.

“במחזור הזה החלטתי לגדל אוטומט במיכל הידרופוני גדול במיוחד, 70 ליטר, כך שלשורשים יהיה המון מקום והצמח שעתיד לגדול במאגר כזה אכן יממש את הפוטנציאל שלו. אני חייב להודות שבגידול באוהל תמיד יש את החשש שהשטח קטן מדי והצמח יגדל ויגדל. למרות זאת החלטתי לנצל את העובדה שפריחתו של קנאביס אוטומטי לא תלויה בשעות האור, ולתת לו 20 שעות אור ביממה כך שיבצע 8 שעות יותר פוטוסינתזה מצמח פורח אחר. בנוסף לכל הטוב הזה, השתמשתי במכשור שהופך את הגידול ההידרופוני לחוויה קלילה”

גם זה בטח יעניין אותך

לבסוף הוא מספר על תוצאה מדהימה: לא פחות מ-420 גרם של פרחים יבשים בניקוי טופ-שלף עד לרמת העלה הבודד, פלוס 25 גרם מיצוי BHO מ-200 גרם פופקורן וטרים (שאריות) – נתון מכובד ביותר במיוחד כאשר מדובר בצמח מזן אוטומטי.

עכשיו תשטפו את העיניים, ולאחר מכן פרטים ו-5 טיפים למתחילים.

יום 1 – שתילה בכוס רשת עם הידרוטון

יום 10 – החלפת מים במאגר. חומציות 6.2PH, מוליכות 1.5EC. הצמח נשאר נמוך ומפתח מבנה צפוף

יום 22 – החלפת מים נוספת בערכים הנ”ל, הצמח מתחיל לשתות הרבה ולהמתח

יום 29 – החלפת מים נוספת בערכים הנ”ל, לוליפופ (גיזום החלק התחתון של הצמח)

יום 35 – החלפת מים נוספת בערכים הנ”ל, הופעה של ניצנים

יום 43 – החלפת המים + חזרה על לוליפופ בפעם האחרונה עקב לחות גבוהה בחלל, ועל מנת לאפשר מעבר אוויר טוב יותר.

יום 48 – החלפת מים

יום 54-60 – FROST FROST FROSTY

יום 71 – ניחוחות של סוף, ריח מתקתק, חריף ומאוד דביק למגע

יום 79 – גילוי מוקדם מאוד של עובש באחד הענפים, הסרה מידית

יום 82 – קציר!

טרים

המיצוי BHO שהרווחתי על הדרך:

3 חודשים זה יחסית הרבה לאוטומט לא?
זה דבר שהוא אינדבידואלי לפינוטיפ אותו אתה מגדל. אם תקח חמישה זרעים שונים המשמעות היא שיש חמישה פנוטיפים שונים עם זמני פריחה שונים. האוטומט הזה התחיל לפרוח ביום 22 כשזיהיתי מתיחה, וסיים ביום 82, שזה סה”כ 60 יום פריחה – נחשב מהיר מאוד.

באוטומט לא צריך שלב צמיחה שלב פריחה?
לא, הוא לא תלוי בשעות האור. הוא צומח עד מתי שהוא עובר באופן אוטומטי לפריחה, בגלל זה ניצלתי את החסרון הזה והבאתי לו 20 שעות אור בכל יום.

אוטומט בדר”כ מביא הרבה פחות תפוקה לא?
כן, אפילו באתר שהזמנתי ממנו את הזמנים מציינים עד 100 גרם לגידול פנים ועד 200 לגידול חוץ. כמובן שזה לא משקף כלום, כאמור מה שחשוב היא הגנטיקה שבאה לידי ביטוי בפינוטיפ. אפשר להגיד שהתנאים האידיאליים של הגידול, הנסיון שלי + המזל שהביא לי את הגנטיקה הזו אכן מימש את פוטנציאל הצמח והחלל בכלל. כמובן שגם לתאורה יש חשיבות עצומה, אפשר להגיד שהכי חשובה. באוטומט שגידלתי לפני שנה (280W) בעציץ 20 ליטר, יצא סה”כ 120 גרם.

באמת יצא 420 בדיוק? מאוד סימבולי
יצא 545 פרחים לא נקיים, כלומר עם עלי סוכר שהתייבשו עליהם. אחרי ניקוי סה”כ 420 גרם נקי.

מה הציוד בו השתמשת?

 • אוהל: 90X90X1.7
 • תאורה: 600W
 • מאגר: 70L Oxypot
 • משאבת חמצן: 60 ליטר חמצן בדקה
 • איזון חומציות ובקרה: Bluelab Guardian + Controller (מווסתים את החומציות לבד לערך הרצוי)

באיזה דישון בחרת?

 • Ecogen nutriens (5-3-8) + Calmag (4-0-0)
 • אקוגן במינון 2 מ”ל/ליטר
 • קלמג במינון 1 מ”ל/ליטר

מה תנאי הגידול שיישמת?

 • 20 שעות אור/ 4 שעות חושך
 • טמפרטורת מים 21C
 • טמפרטורת חלל 30C
 • לחות 40%

בסוף יצאו כאמור 420 גרם פרחים יבשים ועוד 25 גרם מיצוי BHO, אבל העסק הזה לא זול בכלל! לדברי Amitos עלות הציוד בה השתמש לטובת הגידול הזה מגיעה עד כ-15 אלף ש”ח, כולל צ’ילר (כ-2000 ש”ח), מזגן נייד (2000 ש”ח), מנורה (4000 ש”ח – 2800 ש”ח במבצע), מאגר 70 ליטר אוקסיפוט (600 ש”ח), מפוח + פילטר פחם (כ-1000 ש”ח), מחשב בקרה טמפרטורה, חומציות ומוליכות (1700 ש”ח) ומווסת חומציות אוטומטי (2500 ש”ח), לצד ציוד נלווה כמו מד טמפרטורה ולחות, אוהל, וונטות וציוד נלווה (כ-2000 ש”ח).

כששאלנו למסקנות מהגידול אמר ש”היה מחזור מדהים. באופן מפתיע הקרבה של צמרת הצמח למנורה לא עשתה נזק נראה לעין (35 ס”מ בלבד). הייבול מאוד מספק לסה”כ 82 ימים, וכמובן שהכמות לא באה על חשבון האיכות. הפרחים חזקים מאוד, עם ארומה ייחודית לשלב זה של הפרחים שכרגע לא מיושנים. אפשר רק לצפות לכל טוב”.

לבסוף כמובטח הוא גם נותן 5 טיפים למתחילים:

 1. להחליף מים כשרמת המוליכות עולה על 2.5EC
 2. לבדוק ניטריט NO2 (פוגע ברקמת השורש) ע”י מקלון בדיקת חנקן, ולהחליף מים כאשר מתגלה ניטריט במאגר
 3. לשמור על חומציות בין ערכים 6-7 PH
 4. לשאוף ליחס חמצן:מים – 1:1, כלומר משאבת 60 ליטר חמצן בדקה למיכל 60 ליטר מים, על מנת לספק מספיק חמצן לשורשים ולמנוע רקבונות
 5. לגדל בטמפרטורה האידיאלית של 30 מעלות, ולשמור על לחות נמוכה ע”י אוורור טוב

“גידול הידרופוני וגידול קנאביס בפרט יכול להיות קשה ומסובך אם בוחרים להסתבך,” הוא מסכם. “אני מזכיר לכולם, אין סיבה להסתבך!”

למי שרוצה לעקוב אחר פועלו, הוא כאן.

ראו עוד:
חנויות הידרו מומלצות
5 סיבות טובות לגדל קנאביס אוטומטי
10 טיפים לגידול קנאביס אוטומטי


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר