אובמה בעד לגליזציה: "לא תרופת פלא, אבל עדיף מהמצב כיום"

זו לא תרופת פלא, אבל לגליזציה היא גישה חכמה בהרבה ממה שמתרחש כיום – כך אומר בבירור נשיא ארה"ב ברק אובמה בראיון ל'רולינג סטון' וטוען כי יש להסדיר את ההתייחסות לקנאביס כמו סיגריות ואלכוהול – מותר, אבל תחת פיקוח ורגולציה. הוא גם מסביר מדוע לא עשה זאת כנשיא.

בראיון חגיגי שפורסם היום (ד') ושנערך לכבוד תום כהונתו כנשיא ארה"ב, אמר ברק אובמה למגזין המוערך 'רולינג סטון' כי לדעתו יש להסדיר את שוק הקנאביס כמו שווקי הסיגריות והאלכוהול.

למרות שהבהיר שלגליזציה לא תפתור לגמרי את בעיות הסמים במדינה, טען אובמה כי זו גישה חכמה בהרבה מאשר המשך השארת הקנאביס בהגדרת 'סם מסוכן מדרגה ראשונה', כפי שהוא נחשב גם בישראל, לצד הרואין וחומרים קטלניים אחרים.

בעוד שאובמה כבר אמר דברים לא רחוקים מכך בעבר, הפעם הבהיר את הדברים היטב: "אני לא חושב שלגליזציה היא תרופת פלא, אבל אני מאמין שהתייחסות לזה כעניין בריאותי, כמו אלכוהול וסיגריות, היא גישה חכמה בהרבה," אמר.

ברק אובמה בשער כתבת הרולינג סטון
ברק אובמה בשער הראיון ב'רולינג סטון': "להתייחס לקנאביס כמו לאלכוהול וסיגריות"

"לאורך זמן נסיונם של ה-DEA ומערכת המשפט 'לתפור' את אכיפת החוק כאשר משהו שחוקי במדינה אחת יכניס אותך ל-20 שנים בכלא במדינה אחרת, הוא בלתי נסבל," אמר ושיבח את התקדמות חוקי הלגליזציה במדינות ארה"ב.

כזכור בתחילת החודש אישרו 4 מדינות נוספות בארה"ב לגליזציה ופתיחת חנויות קנאביס חוקיות בשטחן, בנוסף ל-4 שכבר אישרו זאת עוד קודם. 8 המדינות, יחד עם עוד מחצית ממדינות ארה"ב (26) שאישרו קנאביס רפואי או אי הפללה, מראות לדבריו את הכיוון אליו זה הולך. "יש לך היום כחמישית מהמדינה שבה זה חוקי," אמר.

את הסיבה מדוע בעצם לא עשה כל שינוי בחוק הפדרלי במסגרת תפקידו כנשיא הסביר אובמה בכך שהדבר הוא בתחום אחריות ה-DEA והקונגרס וציין שבכך שהחליט כן להתיר למדינות לאשר לגליזציה בשטחן מבלי לשלוח את כוחות האכיפה הפדרלים לאכוף את החוק, עשה בעצם מן ניסוי ציבורי.

"העניין הוא שכדי לעשות פוליטיקה במדינה גדולה ומגוונת כמו זו [ארה"ב] נידרש להזיז את הכדור קדימה לא במכה אחת, אלא, אתה יודע, בצורה סיסטמטית ובצורה שתקדם את הנושא," הסביר.

תוצאות התהליך, כך הוא מעריך, יהיו כנראה דומות לאלו של הנישואין החד-מיניים שאושרו בחוק האמריקני השנה.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט