צרפת: אדם בקומה ו-5 מאושפזים מניסוי בתרופה

האם סאטיבקס, התרופה של חברת התרופות GW המבוססת על רכיבים בקנאביס, גרמה למוות מוחי וחמישה מאושפזים במצב קשה? שרת הבריאות הצרפתית פרסמה הודעה דחופה בה נמסר שבמהלך ניסוי שנערך קרתה התאונה, אך טרם אישרה שמדובר בתרופה מבוססת קנאביס או את שם התרופה.

עדכון (16:10) – חברת GW מכחישה כל קשר לפרשה.
עדכון: שרת המשפטים מבהירה: "לא היה קנאביס בתרופה".

רשתות התקשורת בצרפת מדווחות בשעה זו על הודעת שרת הבריאות במדינה, על תאונה מצערת שנגרמה במהלך ניסוי של חברת תרופות – שהוביל למוות מוחי ולקומה של אחד המשתתפים בניסוי, ולאשפוזם במצב קשה של 5 משתתפים אחרים.

מריסול טוריין, שרת הבריאות של צרפת
מריסול טוריין, שרת הבריאות של צרפת

"קרתה תאונה חמורה. ניכנס לעובי הקורה ונגלה אחריות מלאה למקרה הטרגי," מסרה שרת הבריאות מריסול טוריין (Marisol Touraine) בהודעה. משרד הבריאות בצרפת החל ליצור קשר עם כל הנבדקים שנטלו את התרופה, שיועברו ככל המראה לבדיקות ואישפוז לשם השגחה.

בהודעת משרד הבריאות בצרפת נמסר עוד: "המחקר נערך במוסד פרטי המתמחה בעריכת ניסויים קליניים". כל הניסויים על התרופה במוסד הרפואי שנמצא ברן (Rennes) שבצרפת הושעו.

דיווחים לא מאומתים בתקשורת הצרפתית מספרים כי התאונה נגרמה לאחר ניסוי של חברת תרופות מוכרת בתרופה מבוססת קנאביס לשיכוך כאבים, אך לא פירטו באיזו תרופה מדובר.

ספריי סאטיבקס
סאטיבקס

יש לזכור שאין היום הרבה תרופות מוכרות המבוססות על רכיבים בקנאביס, בטח לא כאלו המבצעות ניסויים קליניים, אך סאטיבקס, תרופה המכילה בין השאר גם רכיבים מצמח הקנאביס ומיוצרת על ידי ענקית התרופות GW Pharmaceuticals, קיבלה לאחרונה אישור להתחיל לפעול בצרפת. "הסטיבקס תינתן בצרפת לחולי טרשת נפוצה הסובלים מכאבים והתכווצות שרירים," נכתב בדיווח, וייתכן שכעת במהלך המחקרים קרתה התאונה המצערת.

סאטיבקס היא תרופה הנמכרת גם בישראל, בעבור כ-3,000 ש"ח לבקבוקון. היא מיוצרת בין השאר מרכיבי הקנאביס THC ו-CBD, וייתכן שגם מרכיבים נוספים, ובהרצאה שנתן מנהל המותג של החברה בבי"ח רמב"ם לפני מספר שנים הודה הנ"ל כי סטיבקס יעילה רק ב-50% מהמקרים שבהם רושמים אותה לחולי טרשת נפוצה, עוד שקנאביס רפואי בצורתו הטבעית יעיל למעלה מ 95% מהמקרים ועולה כעשירית.

ראו עוד:
בכירה בטבע: "קנאביס זה לא תרופה – סאטיבקס כן"

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט