אברי גלעד: “הפתרון לבעיית הקנאביס הרפואי – לגליזציה”

על אף תמיכתו הבלתי מסוייגת בהרחבת ענף הקנאביס הרפואי, הסתייג אברי גלעד מאז ומתמיד מהקריאה להפסקת הפללה והסדרת השוק בחוק (לגליזציה). כעת לראשונה הוא טוען שלגליזציה היא הפתרון היחיד לבעיית הקנאביס הרפואי. “כל מדינה שעשתה לגליזציה ראתה תוצאות טובות, יש להתיר מכירה למבוגרים בחוק,” הוא אומר בראיון למנחם הורוביץ.

אברי גלעד הוא כנראה הדמות המזוהה ביותר בתקשורת הישראלית עם עולם הקנאביס. הוא הגיש בשנת 2009 את הסרט הדוקומנטרי פורץ הדרך “גראס באישור רופא”, התבלט בדיונים בנושא שנערכו בועדת הכנסת, ובהמשך אף ייסד את תכנית הקנאביס הרפואי הראשונה בעולם – “שאיפות גדולות”.

אברי גלעד - שאיפות גדולות
אברי גלעד ב”שאיפות גדולות”

עם זאת, על אף תמיכתו העקבית בהרחבת ענף הקנאביס הרפואי, הקפיד גלעד להתנגד נחרצות לרגולציה שתתיר את השימוש למבוגרים.

כעת, לראשונה, בעקבות פרשת ד”ר קנאביס שהתפוצצה השבוע, מבין גם גלעד שהפסקת הפללה והסדרת שוק הקנאביס בחוק למבוגרים, זהו הפתרון האולטימטיבי וכנראה היחיד לכל הבעיות, גם בענף הקנאביס הרפואי.

“אנשים רוצים להשתמש בקנאביס והם יעשו הכל כדי לקבל את התרופה שלהם,” הסביר אמש בראיון למנחם הורוביץ ברדיו ‘גלי ישראל’. “לא משנה אם זה למחלה שמוכרת על ידי הרשויות או לא מוכרת, מאלף מחלות שקנאביס מטפל בהן, כולל מצב רוח רע, גם סוג של מחלה, אז אנשים יעשו הכל, במיוחד כשהשוק יבש, אז אנשים גם יעברו על החוק ותמיד יש בצד השני מישהו שירוויח.”

לראשונה כאמור הצהיר גלעד בעד לגליזציה ונראה כי הוא שולט היטב בנתונים: “כל עוד אין לגליזציה של קנאביס יהיו עבריינים וזה חבל מאוד,” אמר, “בכל העולם כבר מבינים שאין טעם לרדוף אחרי האנשים האלה כי בסוף השימוש שלהם בקנאביס לא גורם לשום נזק לסביבה, להפך, אפילו מועיל.”

האזינו:

“היום מדברים בהפחדות ואנשים מבינים שזה שטויות,” אמר, “כשיסבירו כמו שצריך מה זה עושה וכיצד להשתמש, יקרה מה שקרה בכל מדינה שעשתה את זה חוקי. קולורדו היא דוגמה מעולה, שם נרשמה ירידה בשימוש בסמים וירידה בתאונות דרכים וירידה בפשיעה וירידה בהכל.”

“כל מקום שהלגליזציה מגיעה אליו יש שיפור, ורק פה מכבידים את היד ולא נותנים לאנשים בסוף יום להיות רגועים, במקום לשתות אלכוהול, שזה כמו לשפוך דלק על החרדות.”

השיחה חשפה מעט מהבורות בנוגע לנושא בקרב רבים בישראל, כשאברי נאלץ להסביר למנחם הורוביץ את ההבדלים בין קנאביס למריחואנה ולשכנע אותו שלא מדובר בשני דברים שונים. “קנאביס זה מריחואנה, אין הבדל,” הסביר, “זה אותו צמח, אותו דבר,זה מטורף שתופסים אנשים על מריחואנה. אותו בנאדם יכול לקנות ליטר וודקה ב-12 ש”ח ולא רק שלא יעשו לו כלום, אפילו מעודדים אותו להתנהגות כזאת.

“גם האו”ם קורא כבר לחיסול העניין של אמצעים פליליים לטיפול בסמים. אין לזה שום תוצאה חיובית, זה מפרק משפחות, ומביא אנשים להיות עבריינים,” סיכם.

אברי קרא להתיר שימוש בקנאביס רפואי לכל יוצאי הצבא הסובלים מפוסט טראומה. “מחקרים הראו שזה עוזר, אז למה לא?” תהה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר